Nevidljivi dodatak za veb pregledače krade kriptovalutu
Opisi virusa, 15.06.2023, 09:00 AM

Istraživači iz kompanije Kaspersky upozorili su na novu kampanju u kojoj se ozloglašeni malver downloader (preuzimač) Satacom, poznat i po imenu LegionLoader, koristi za širenje ekstenzije veb pregledača dizajnirane za krađu kriptovalute. Satacom je poznati malver koji se pojavio 2019. godine.
Malver se distribuira preko veb sajtova, ponekad koristeći legitimne dodatke za oglašavanje koje napadači iskorišćavaju za ubacivanje zlonamernih reklama na veb stranice.
Glavni cilj malvera koji koristi Satacom na gore pomenuti način je da ukrade bitkoin (BTC) sa naloga žrtava. To se postiže instaliranjem ekstenzije veb pregledača baziranog na Chromiumu koja komunicira sa serverom za komandu i kontrolu (C2) čija se adresa čuva u podacima o BTC transakcijama.
Ekstenzija manipuliše ciljanim kripto veb sajtovima i email servisima kako bi se malver učinio nevidljivim što je više moguće, tako da žrtva nema nikakve informacije o lažnim transakcijama.
Inicijalna infekcija se dešava kada korisnik preuzme ZIP fajl sa lažnog softverskog portala koji nudi korisnicima mogućnost besplatnog preuzimanja željenog i često krekovanog softvera. ZIP fajl sadrži legitimne DLL-ove i zlonamerni fajl Setup.exe koji korisnik mora da pokrene da bi započeo lanac infekcije.
Za širenje malvera koriste se različiti tipovi sajtova. Neki od njih su zlonamerni veb sajtovi sa harkodovanim linkom za preuzimanje, dok drugi imaju dugme “Download” ubačeno preko legitimnog oglasnog dodatka. U tom slučaju, čak i legitimni veb sajtovi mogu imati zlonamerni “Download” link prikazan na veb stranici.
Kada žrtva klikne na dugme ili link, pokreće se lanac preusmeravanja koji je automatski vodi kroz različite servere dok ne dođe do veb sajta maskiranog u fajl-šering servis sa kog će preuzeti ZIP fajl.
Na osnovu telemetrijskih podataka kompanije Kaspersky, ova kampanja je raširena po celom svetu, ali tokom prvog kvartala ove godine, Brazil, Alžir, Turska, Vijetnam, Indonezija, Indija, Egipat i Meksiko su bile zemlje sa najvećom učestalošću infekcija.
Korisnicima se savetuje da budu oprezni kada preuzimaju softver iz nepouzdanih sajtova i da ažuriraju svoj antivirusni softver kako bi se zaštitili od ovakvih pretnji.

Izdvojeno
Nevidljivi lopov: Kako NFC malver SuperCard krade novac sa računa korisnika Androida

Ruski stručnjaci za sajber bezbednost upozorili su na napade u kojima se za krađu podataka koristi modifikovana verzija legitimnog NFC softvera. Oni... Dalje
Novi opasni ransomware briše sadržaj fajlova na uređajima
.png)
Istraživači iz kompanije Trend Micro otkrili su novi ransomware koji osim mogućnosti šifrovanja fajlova, ima mogućnost i njihovog trajnog brisa... Dalje
Malver Myth Stealer: kradljivac podataka na lažnim sajtovima sa video igrama

Istraživači sajber bezbednosti iz Trellix-a upozorili su na novi malver za krađu podataka pod nazivom Myth Stealer, koji se širi putem lažnih veb... Dalje
Malver Acreed: nova zvezda na crnom sajber-tržištu
.jpg)
Na ruskom hakerskom sajtu Russian Market pojavio se novi malver po imenu Acreed, koji je za kratko vreme postao veoma popularan, a očekuje se da će ... Dalje
Malver FrigidStealer inficira macOS preko lažnih ažuriranja Safari-ja
.jpg)
Istraživači iz firme za sajber bezbednost Wazuh upozorili su na malver FrigidStealer koji inficira macOS preko lažnih ažuriranja pregledača da bi... Dalje
Pratite nas
Nagrade