Nevidljivi dodatak za veb pregledače krade kriptovalutu
Opisi virusa, 15.06.2023, 09:00 AM
Istraživači iz kompanije Kaspersky upozorili su na novu kampanju u kojoj se ozloglašeni malver downloader (preuzimač) Satacom, poznat i po imenu LegionLoader, koristi za širenje ekstenzije veb pregledača dizajnirane za krađu kriptovalute. Satacom je poznati malver koji se pojavio 2019. godine.
Malver se distribuira preko veb sajtova, ponekad koristeći legitimne dodatke za oglašavanje koje napadači iskorišćavaju za ubacivanje zlonamernih reklama na veb stranice.
Glavni cilj malvera koji koristi Satacom na gore pomenuti način je da ukrade bitkoin (BTC) sa naloga žrtava. To se postiže instaliranjem ekstenzije veb pregledača baziranog na Chromiumu koja komunicira sa serverom za komandu i kontrolu (C2) čija se adresa čuva u podacima o BTC transakcijama.
Ekstenzija manipuliše ciljanim kripto veb sajtovima i email servisima kako bi se malver učinio nevidljivim što je više moguće, tako da žrtva nema nikakve informacije o lažnim transakcijama.
Inicijalna infekcija se dešava kada korisnik preuzme ZIP fajl sa lažnog softverskog portala koji nudi korisnicima mogućnost besplatnog preuzimanja željenog i često krekovanog softvera. ZIP fajl sadrži legitimne DLL-ove i zlonamerni fajl Setup.exe koji korisnik mora da pokrene da bi započeo lanac infekcije.
Za širenje malvera koriste se različiti tipovi sajtova. Neki od njih su zlonamerni veb sajtovi sa harkodovanim linkom za preuzimanje, dok drugi imaju dugme “Download” ubačeno preko legitimnog oglasnog dodatka. U tom slučaju, čak i legitimni veb sajtovi mogu imati zlonamerni “Download” link prikazan na veb stranici.
Kada žrtva klikne na dugme ili link, pokreće se lanac preusmeravanja koji je automatski vodi kroz različite servere dok ne dođe do veb sajta maskiranog u fajl-šering servis sa kog će preuzeti ZIP fajl.
Na osnovu telemetrijskih podataka kompanije Kaspersky, ova kampanja je raširena po celom svetu, ali tokom prvog kvartala ove godine, Brazil, Alžir, Turska, Vijetnam, Indonezija, Indija, Egipat i Meksiko su bile zemlje sa najvećom učestalošću infekcija.
Korisnicima se savetuje da budu oprezni kada preuzimaju softver iz nepouzdanih sajtova i da ažuriraju svoj antivirusni softver kako bi se zaštitili od ovakvih pretnji.
Izdvojeno
Sajber kriminalci koriste skandal sa reperom Pi Didijem za širenje novog malvera
Sajber kriminalci pokušavaju da iskoriste interes javnosti u vezi optužbi protiv rep zvezde Šona „Didija“ Kombsa za širenje novog malv... Dalje
Novi RAT, trojanac SambaSpy, je digitalni špijun 21. veka
SambaSpy je RAT, trojanac koji napadačima obezbeđuje daljinski pristup zaraženim uređajima, koji je prvi put primećen u maju ove godine kada je k... Dalje
Malver StealC ima neobičan metod za krađu lozinke za Google nalog
Malver StealC koristi neobičan metod zaključavanja korisnika u kiosk režimu pregledača kako bi ih naterao da unesu korisničko ime i lozinku za Go... Dalje
Novi malver za macOS krade lozinke i druge osetljive informacije sa zaraženih uređaja
Firma Cado Security otkrila je novi malver, Cthulhu Stealer, koji inficira uređaje sa Appleovim operativnim sistemom macOS. Cthulhu Stealer funkcioni... Dalje
Malver TodoSwift inficira macOS maskiran u PDF aplikaciju
Istraživači iz firme Kandji upozorili su na TodoSwift, zlonamernu dropper aplikaciju koja se maskira kao program za preuzimanje PDF-ova. Njihov izve... Dalje
Pratite nas
Nagrade