Nova verzija bankarskog Trojanca Zeus blokira desktop prikazujući sajtove po izboru malvera
Opisi virusa, 21.03.2014, 07:38 AM

Stručnjaci kompanije Trend Micro otkrili su novu verziju poznatog bankarskog Trojanca Zeus koji je poznat po krađi podataka korisnika koji su potrebni za prijavljivanje na online bankovne naloge. Neke verzije ovog Trojanca obavljaju i druge “prljave poslove” za račun kriminalaca, kao što su preuzimanje drugih malvera na računare koji su zaraženi ovim bankarskim Trojancem.
Nova verzija Trojanca Zeus, TROJ.ZCLICK.A koju su otkrili stručnjaci kompanije Trend Micro radi nešto što nije uobičajeno za ovu familiju Trojanaca: blokira desktop zaraženog računara prikazujući različite web sajtove i onemogućavajući korisniku pristup već otvorenim prozorima ili fajlovima. To se dešava svaki put kada korisnik otvori prozor ili fajl.
U nekim slučajevima, korisnik ipak može da vidi otvorene prozore, ali web sajtovi koje prikazuje malver još uvek su otvoreni u pozadini.
Korisnik može da pristupi desktpu pritiskom na tastere Windows i D, ali sajtovi koje je otvorio malver i dalje će raditi u pozadini. Šta više, pojavljuje se još novih prozora kada korisnik pokuša da otvori novi prozor ili fajl.
Ako korisnik ne radi ništa na sajtovima koje prikazuje malver, Trojanac preuzima kontrolu nad mišem i klizačem, te se kursor miša i klizač pomeraju bez kontrole korisnika.
Web sajtovi koje prikazuje malver su legitimni, i to bez izuzetka. Reč je o kockarskim sajtovima, sajtovima za prodaju karata, muzičkim sajtovima i pretraživačima.
Analiza uzorka malvera koju su sproveli stručnjaci Trend Micro je pokazala da je reč o Trojancu Zeus koji je najverovatnije prilagođen tako da donese zaradu kriminalcima od plaćanja po kliku.
Ovaj malver je dokaz da sajber kriminalci nastavljaju sa praksom prilagođavanja poznatih malvera koji imaju nove zadatke, a cilj je je naravno profit.

Izdvojeno
Malver Atomic Stealer inficira macOS putem lažnog ažuriranja za pretraživače

Atomic Stealer, takođe poznat i kao AMOS, je malver za Mac OS koji se trenutno širi preko lažnog ažuriranja pretraživača pod nazivom „Clea... Dalje
Kako malver Ducktail krade Facebook naloge

Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su novu verziju malvera Ducktail koju sajber kriminalci koriste za napade na zaposlene u kompanijama koji su... Dalje
Sajber kriminalci imaju novu taktiku kojom sprečavaju otkrivanje malvera

Malver LummaC2 v4.0 koji krade podatke, izbegava otkrivanje koristeći trigonometriju da bi razlikovao ljudske korisnike od automatizovanih alata za ... Dalje
Malver StripedFly zarazio više od milion računara
.jpg)
Punih pet godina jedan malver ostao je neprimećen zarazivši za to vreme više od milion Windows i Linux sistema. Pravu prirodu malvera StripedFly ko... Dalje
Malver DarkGate se širi kao PDF ili ZIP fajl preko Skypea i Microsoft Teamsa

Malver DarkGate, koji je prvi put primećen krajem 2018. godine, trenutno se širi preko komunukacionih platformi kao što su Skype i Microsoft Teams,... Dalje
Pratite nas
Nagrade