Nove funkcije podigle cenu Trojanca Citadel na crnom tržištu
Opisi virusa, 19.10.2012, 10:00 AM

Autori koda najnovije verzije Trojanca Citadel, nazvane “Rain Edition” dodali su ovom malveru nove funkcije i tako značajno uvećali njegovu cenu.
Nova verzija Trojanca donosi funkciju nazvanu “Dynamic Config”, koja olakšava bot masterima pristup zaraženim računarima ažuriranjem konfiguracijskog fajla malvera u realnom vremenu. Konfiguracijske fajlovi koriste vlasnici servera za komadnu i kontrolu bot mreže kako bi poslali instrukcije za računar koji je pod njihovom kontrolom.
Mehanizam dinamičke konfiguracije u novoj verziji Trojanca omogućava bot masterima ubacivanje malicioznog sadržaja u kompromitovane brauzere “u letu”. Takva interakcija sa botovima u realnom vremenu ukida potrebu za slanjem i ažuriranjem konfiguracijskog fajla čitavoj bot mreži i umanjuje rizik od otkrivanja zlonamernih aktivnosti.
Prva verzija Trojanca Citadel, koji je u srodstvu sa poznatijim bankarskim Trojancem Zeus, našla se na crnom tržištu u januaru i tada je njegova cena bila 2399 dolara. Nove funkcije podigle su cenu malvera koja sada, za najnovije, šesto izdanje Trojanca Citadel, iznosi čak 3391 dolar, što je za 41% više od njegove početne verzije.
Citadel, zajedno sa ostalim bankarskim Trojancima, najčešće inficira računare putem spama ili tokom drive-by download napada. Bankarski Trojanci kradu podatke za prijavljivanje na naloge kako bi omogućili napadaču transfer novca sa računa žrtve.
Citadel je korišćen u avgustu za hakovanje virtuelne privatne mreže (VPN) neidentifikovnog međunarodnog aerodroma, a tom prilikom malver je uspeo da savlada dvostepenu autentifikaciju koristeći kombinaciju krađe formulara i snimanja ekrana kako bi se neovlašćeno pristupalo nalozima zaposlenih na aerodromu.
Malver je u kombinaciji sa ransomware-om Reveton korišćen za iznudu novca od žrtava kojima se pretilo zbog navode veze sa dečijom pornografijom, a tom prilikom su korišćena i lažna obaveštenja ministarstva pravde SAD kako bi sve izgledalo ubedljivije.
Citadel je, prema podacima firme S21sec, takođe povezan i sa bot mrežom Sopelka, koja se pojavila u maju a ugašena je prošlog meseca. Citadel se zajedno sa još dva bankarska Trojanca, Tatanga i Feodo, koristio za prikupljanje podataka za prijavu na online bankarske naloge, prvenstveno u Španiji i Nemačkoj, ali i u Holandiji, Italiji i Malti. Tokom životnog veka bot mreže pokrenuto je najmanje 5 kampanja za koje se zna, a verovatno ih je bilo i više. U tri kampanje su korišćene dve verzije Trojanca Citadel, dok su u druge dve korišćeni Tatanga i Feodo.
Problem je u tome, kažu stručnjaci, što se bot mreže stalno pojavljuju i gase, tako da i kada vlasti pokušaju da ugase jednu bot mrežu, kriminalci mogu pokrenuti novu kampanju infekcije malverom i formirati novu bot mrežu, tako da ne mogu biti otkriveni.
Nova verzija Trojanca Citadel sa svojom “dynamic config” funkcijom pokazuje da programeri ovog malvera nisu amateri već da je reč o veoma ozbiljnom timu. Oni su sada u mogućnosti da implementiraju promene koje dolaze sa servera za komandu i kontrolu u realnom vremenu, čime je skraćeno vreme koje je obično potrebno progrmerima da promene konfiguracijski fajl. To je zaista veliki pomak, za koji stručnjaci kažu da do sada nikada nije viđen.

Izdvojeno
Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje
Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje
Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru
.jpg)
Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje
Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje
BlackLock je nova opasna ransomware banda

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle ... Dalje
Pratite nas
Nagrade