Novi OS X Trojanac ubacuje reklame u web stranice korisnicima browsera Chrome, Firefox i Safari
Opisi virusa, 21.03.2013, 05:32 AM

Ruska firma Doctor Web otkrila je novog Trojanca za Mac računare koji instalira adware plugin. Malver pokušava da profitira ubacujući reklame u Chrome, Firefox i Safari, a autori Trojanca očekuju zaradu od pregleda i klikova na te reklame.
Doctor Web detektuje malver kao “Trojan.Yontoo.1”.
U Doctor Web-u su trend porasta broja adware-a za različite platforme uočili još početkom ove godine. Kriminalci zarađuju od partnerskih programa oglasnih mreža, a njihovo interesovanje za korisnike Apple-ovih računara iz dana u dan je sve veće. Trojanac Yontoo je samo jedan od programa koji su deo takvih šema. Ipak, on se izdvaja od drugih zbog toga što instalira plugin za browser što pruža napadačima veće mogućnosti za manipulaciju, bilo u smislu ažuriranja pretnje ili zamene drugom pretnjom.
Trojanac na računare može dospeti na vise načina. Za distribuciju Trojanca, kriminalci su napravili stranice sa trejlerima za filmove na kojima se od korisnika zahteva instalacija plugin-a za browser. Takav zahtev izgleda kao i slični zahtevi za instalaciju neophodnih plugin-ova ili zahtevi za dodatnom konfiguracijom. Nakon što korisnik klikne na “Install the plug-in”, preusmerava se na drugi sajt sa kojeg se preuzima Trojan.Yontoo.1.
Da bi se osigurali, kriminalci su osmislili i brojne alternativne načine za širenje Trojanca, pa tako on može biti preuzet kao media plejer, program za poboljšanje kvaliteta videa ili kao download accelerator.
Kada se pokrene, Trojanac prikazuje prozor u kome se korisnik obaveštava da će klikom na dugme “Continue” instalirati Free Twit Tube. Klikom na “Continue” će umesto obećanog programa započeti preuzimanje i instalacija plugin-a Yontoo za Safari, Chrome i Firefox, tri najpopularnija browser-a među korisnicima Mac OS X.
Dok korisnici surfuju internetom, plugin prosleđuje podatke o učitanim stranicama udaljenom serveru sa kojeg dobija fajl koji omogućava Trojancu ubacivanje third-party koda u stranice koje posećuje korisnik.
Doctor Web je izabrao stranicu Apple.com da bi pokazao kako ona izgleda na zaraženom računaru (klikni na sliku radi uvećanja).
U Doctor Web-u napominju da adware nije ograničen samo na OS X, jer kriminalci nastoje da ostvare profit od partnerskih programa oglasnih mreža nezavisno od platforme. Kompanija je odabrala da analizira napade na Mac računare zbog toga što interesovanje kriminalaca za korisnike Apple-ovih računara neprestano raste.
Slične šeme se koriste i za širenje Trojanca na Windows računarima, iako iz analize Doctor Web-a nije jasno da li je to konkretno slučaj i sa ovim Trojancem.

Izdvojeno
Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje
Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje
Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru
.jpg)
Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje
Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje
BlackLock je nova opasna ransomware banda

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle ... Dalje
Pratite nas
Nagrade