Novi kineski bootkit - Rootkit.Win32.Fisp.a
Opisi virusa, 12.04.2011, 09:27 AM

Kaspersky Laboratorija identifikovala je novi štetni program - bootkit, kernel mod rootkit-a koji za sada pogađa samo kineske internet korisnike.
Bootkit nazvan Rootkit.Win32.Fisp.a se distribuira pomoću downloader Trojanca (Trojan-Downloader.NSIS.Agent.jd) koji kompjutere korisnika inficira kada pokušaju da preuzmu video snimak sa kineskog pornografskog sajta.
Među fajlovima koji se preuzimaju pomoću downloader Trojanca nalazi se i dropper Rootkit.Win32.Fisp, štetni fajl koji inficira boot sektor hard diska.
Bootkit snima stari MBR (master boot record) u trećem sektoru i zamenjuje ga sopstvenim. Počev od četvrtog sektora, on instalira enkriptovani drajver i ostatak koda (klikni na sliku radi uvećanja):
Fragment sa početka hard diska zaražen bootkit-om: Rootkit.Win32.Fisp.a
Kada se kompjuter startuje, štetni kod se izvršava i ponovo vraća originalni MBR kako bi se Windows učitao bez opasnosti od otkrivanja bootkit-a.
Kada je određeni deo sistema pokrenut, bootkit presreće funkciju ExVerifySuite. On tada zamenjuje sistemski drajver fips.sys štetnim drajverom koji se nalazi zapisan na početku hard diska u enkriptovanom obliku. Drajver fips.sys nije neophodan kako bi sistem funkcionisao normalno, tako da neće doći do pada sistema kada se ovaj drajver zameni štetnim drajverom.
Drajver detektuje brojne antivirusne programe i ometa ih u onome što bi inače trebalo da rade. Između ostalih, to se dešava AV programima proizvođača TrendMicro, BitDefender, AVG, Symantec, Kasperksy Lab, ESET i nekolicini kineskih programa.
Drajver kompromituje explorer.exe proces i ubacuje u računar varijantu bootkit-a koja takođe ima funkciju downloader-a. Štetni program šalje zahteve ka serveru i prenosi podatke o zaraženom kompjuterskom operativnom sistemu, IP adesi, MAC adresi itd., što izgleda ovako:
http://ab.*****.com:8081/tj.aspx?a=Windows XP Service Pack 2&b=192.168.0.16&c=00-00-00-00-00-00&f=
none&g=none&k=a&h=62&i=2&j=0321-01
Između ostalog, rootkit kasnije preuzima Trojan-Dropper.Win32.Vedio.dgs i Trojan-GameThief.Win32, keylogger koji krade podatke korisičkih naloga online igrice LineAge2.
Šematski prikaz infekcije

Izdvojeno
Novi malver ruskih hakera LOSTKEYS je digitalna verzija špijuna

Google-ova obaveštajna grupa za pretnje (GTIG) identifikovala je novi malver pod nazivom LOSTKEYS, dizajniran za krađu fajlova i sistemskih podataka... Dalje
Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje
Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje
Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru
.jpg)
Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje
Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje
Pratite nas
Nagrade