Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera

Opisi virusa, 08.11.2024, 10:00 AM

Novi malver SteelFox sakriven u programima za nelegalnu aktivaciju softvera

Kaspersky upozorava na novi crimeware pod nazivom SteelFox koji rudari kriptovalute i krade podatke o kreditnim karticama koristeći tehniku „bring your own vulnerable driver” da bi dobio sistemske privilegije na Windows računarima. Dropper SteelFoxa se distribuira preko foruma i torrenta kao alat koji aktivira legitimne verzije softvera kao što je Foxit PDF Editor, JetBrains i AutoCAD.

Korišćenje ranjivog drajvera za eskalaciju privilegija uobičajeno je za hakere koje sponzoriše država i ransomware grupe.

Kaspersky je StealFox otkrio u avgustu, ali iz kompanije kažu da se malver pojavio još u februaru prošle godine. U poslednje vreme StealFox se distribuira preko torrenta, blogova i foruma.

Kaspersky softver je do sada blokirao 11.000 napada SteelFoxa.

Objave koje promovišu SteelFox sadrže uputstva o tome kako nelegalno aktivirati legalni softver. Dropper ima tu funkcionalnost, ali uz aktivaciju softvera korisnici takođe zaraze svoje sisteme malverom.

Softver za aktivaciju se obično instalira u Program Files, a dodavanje kreka zahteva administratorski pristup, što malver kasnije koristi.

Pošto je obezbedio administratorska prava, SteelFox pokreće WinRing0.sys, drajver koji je ranjiv na CVE-2020-14979 i CVE-2021-41285, i koji se može iskoristiti za eskalaciju privilegija. Dozvole koje dobija su najveće na sistemu, moćnije od administratorskih i omogućavaju neograničen pristup bilo kom resursu i procesu.

WinRing0.sys drajver se takođe koristi za rudarenje kriptovaluta, pošto je deo XMRig programa za rudarenje Monero kriptovalute.

Takođe se aktivira komponenta za krađu informacija koja izvlači podatke iz 13 veb pretraživača, informacije o sistemu, mreži i RDP konekciji. SteelFox prikuplja podatke iz pretraživača kao što su kreditne kartice, istorija pretraživanja i kolačići.

SteelFox nema specifične ciljeve, ali izgleda da su napadači fokusirani na korisnike AutoCAD-a, JetBrainsa i Foxit PDF Editora. Najveći broj napada je registrovan u Brazilu, Kini, Rusiji, Meksiku, UAE, Egiptu, Alžiru, Vijetnamu, Indiji i Šri Lanki.

Foto: Gabriele Brancati | Pexels


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje

BlackLock je nova opasna ransomware banda

BlackLock je nova opasna ransomware banda

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle ... Dalje