Novi malver krade Facebook, Instagram i Twitter naloge
Opisi virusa, 07.04.2022, 11:00 AM
Nalozi na društvenim mrežama, posebno oni verifikovani, su privlačna meta za hakere jer ih mogu koristiti za razne zlonamerne aktivnosti, uključujući prevare sa kriptovalutama i distribuciju malvera. Ovi nalozi su još privlačniji kada imaju pristup platformama za oglašavanje na društvenim mrežama, omogućavajući hakerima da iskoriste ukradene lozinke za zlonamerne reklame.
Istraživači iz firme Zscaler primetili su novi malver nazvan FFDroider, koji krade podatke za prijavljivanje na naloge i kolačiće sačuvane u pregledačima da bi preuzeo naloge žrtava na društvenim mrežama.
FFDroider se širi preko programa za krekovanje softvera, besplatnog softvera, igara i raznih fajlova preuzetih sa torrent sajtova. Prilikom instaliranja ovih fajlova, instalira se i FFDroider, maskiran u Telegram desktop aplikaciju.
Kada se pokrene, malver će kreirati ključ Windows registratora pod nazivom „FFDroider“, zbog čega je malver tako i nazvan.
FFDroider cilja kolačiće i akreditive naloga sačuvane u Google Chromeu i pregledačima baziranim na Chromeu - Firefoxu, Internet Exploreru i Microsoft Edgeu.
Ukradena korisnička imena i lozinke šalju se na server u otvorenom tekstu.
Zanimljivo je da FFDroider ne krade sve podatke za prijavljivanje na naloge sačuvane u veb pregledačima, već je fokusiran samo na krađu lozinki za naloge na društvenim mrežama i sajtove za e-trgovinu, uključujući Facebook, Instagram, Amazon, eBay, Etsy i Twitter.
Cilj je da se ukradu validni kolačići koji se mogu koristiti za autentifikaciju na ovim platformama, a koje malver testira u hodu. Na primer, ako je autentifikacija na Facebooku uspešna, FFDroider preuzima sve Facebook stranice, broj prijatelja žrtve i informacije o plaćanju iz Facebook Ads menadžera.
Hakeri mogu iskoristiti ove informacije za pokretanje lažnih reklamnih kampanja na platformi i reklamiranje svog malvera široj publici.
Ako se uspešno prijavi na Instagram, FFDroider će otvoriti stranicu za uređivanje naloga da bi preuzeo imejl adresu, broj mobilnog telefona, korisničko ime, lozinku i druge detalje naloga.
Malver dakle ne pokušava samo da ukrade lozinke već i da se prijavi na platformu i ukrade još više informacija.
Nakon krađe informacija i slanja svega što je ukrao na server, FFDroider se fokusira na preuzimanje dodatnih modula sa svojih servera u fiksnim vremenskim intervalima.
Da biste izbegli ovu vrstu malvera, izbegavajte ilegalna preuzimanja i sumnjive sajtove.
Izdvojeno
Lažni poslodavci novim malverom inficiraju računare onih koji posao traže na LinkedInu i X-u
Nova verzija malvera BeaverTail koristi se za napade na ljude koji traže posao u tehnološkoj industriji. Napad, koji su otkrili istraživači iz Uni... Dalje
Sajber kriminalci koriste skandal sa reperom Pi Didijem za širenje novog malvera
Sajber kriminalci pokušavaju da iskoriste interes javnosti u vezi optužbi protiv rep zvezde Šona „Didija“ Kombsa za širenje novog malv... Dalje
Novi RAT, trojanac SambaSpy, je digitalni špijun 21. veka
SambaSpy je RAT, trojanac koji napadačima obezbeđuje daljinski pristup zaraženim uređajima, koji je prvi put primećen u maju ove godine kada je k... Dalje
Malver StealC ima neobičan metod za krađu lozinke za Google nalog
Malver StealC koristi neobičan metod zaključavanja korisnika u kiosk režimu pregledača kako bi ih naterao da unesu korisničko ime i lozinku za Go... Dalje
Novi malver za macOS krade lozinke i druge osetljive informacije sa zaraženih uređaja
Firma Cado Security otkrila je novi malver, Cthulhu Stealer, koji inficira uređaje sa Appleovim operativnim sistemom macOS. Cthulhu Stealer funkcioni... Dalje
Pratite nas
Nagrade