Novi malver za Mac DOK ne detektuje nijedan antivirus VirusTotala

Opisi virusa, 28.04.2017, 10:00 AM

Novi malver za Mac DOK ne detektuje nijedan antivirus VirusTotala

Mnogi veruju da nemaju razloga da brinu o malverima ako koriste Mac, ali nažalost, to nije istina.

Podaci kompanije McAfee pokazuju da je u 2016. broj napada malvera na Appleove računare porastao za 744%, a istraživači ove kompanije otkrili su skoro 460000 uzoraka malvera za Mac, što je samo mali deo ekosistema malvera za Mac.

Da to nisu samo statistički podaci, dokaz je i novi malver za Mac koga su otkrili istraživači kompanije Check Point, a koji prema njihovim rečima utiče na sve verzije Mac OS X. Nijedan virus VirusTotala ne detektuje ovaj malver, a malver je potpisan validnim programerskim sertifikatom koji je izdao Apple.

Malver je nazvan DOK. On se širi u koordinisanoj email fišing kampanji. Malver je dizajniran da dobije administratorske privilegije i instalira root sertifikat na ciljanom sistemu, što omogućava napadačima presretanje i dobijanje potpunog pristupa svim komunikacijama žrtava, uključujući SSL šifrovani saobraćaj.

Samo pre tri meseca, istraživači iz kompanije Malwarebytes otkrili su redak malver za Mac, nazvan Fruitfly, koji je korišćen za špijuniranje računara u centrima za biomedicinska istraživanja i koji je godinama bio neprimećen.

Malver DOK se širi preko fišing emailova maskiranih u emailove koji se tiču poreza, a koji treba da ubede korisnike da otvore maliciozni .zip fajl, koji sadrži malver.

S obirom da autor malvera koristi validan programerski sertifikat koji je potpisao Apple, malver lako zaobilazi Gatekeeper, ugrađenu sigurnosnu funkciju Mac OS sistema.

Kada se instalira, malver se kopira u /User/Shared/folder i zatim se dodaje u "loginItem" da bi obezbedio sebi opstanak na računaru, i da bi se pokrenuo svaki put kada se sistem restartuje, sve dok ne instalira svoj payload.

Malver zatim prikazuje prozor iznad svih ostalih prozora, sa porukom u kojoj se tvrdi da je pronađen bezbednosni problem u operativnom sistemu, ali da je dostupno ažurianje. Da bi ga preuzeo, korisnik mora da unese svoju lozinku.

Kada žrtva instalira ažuriranje, malver dobija administratorske privilegije i menja mrežna podešavanja na sistemu, omogućavajući da sve izlazne konekcije prođu kroz proxy.

Zahvaljujući ovim privilegijama, malver će instalirati menadžer paketa za OS X, koji će koristiti za instalaciju dodatnih alata - TOR i SOCAT.

Malver zatim instalira novi root sertifkat na inficiranom računaru, koji omogućava hakerima da presreću saobraćaj u man-in-the-middle (MiTM) napadu.

Zato kada korisnik pokuša da surfuje internetom, njegov browser će najpre pitati napadačevu web stranicu na TOR-u za podešavanja proxyja.

Saobraćaj korisnika se zatim preusmerava preko proxyja koji kontroliše napadač, koji izvodi MiTM napad i oponaša različite sajtove koje korisnik pokušava da poseti. Napadač može da čita žrtvin saobraćaj i da manipuliše njime na način na koji želi.

Apple može da reši ovaj problem povlačenjem sertifikata koji je zloupotrebio autor malvera. Dok se to ne desi, korisnicima se savetuje uobičajeni oprez: ne otvarajte linkove u porukama i emailovima koje dobijete od nepoznatih i obratite pažnju pre nego što unesete svoju root lozinku.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Novi malver ruskih hakera LOSTKEYS je digitalna verzija špijuna

Novi malver ruskih hakera LOSTKEYS je digitalna verzija špijuna

Google-ova obaveštajna grupa za pretnje (GTIG) identifikovala je novi malver pod nazivom LOSTKEYS, dizajniran za krađu fajlova i sistemskih podataka... Dalje

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje