Novi malver za macOS krade podatke sa zaraženih uređaja
Opisi virusa, 20.07.2022, 11:00 AM

Istraživači bezbednosti iz kompanije ESET otkrili su novi backdoor za macOS koji se koristi u ciljanim napadima za krađu osetljivih informacija od žrtava.
ESET je novi malver nazvao „CloudMensis“ jer isključivo koristi javne usluge skladištenja u oblaku za komunikaciju sa svojim operaterima. Konkretno, koristi pCloud, Yandex Disk i Dropbox za primanje komandi i eksfiltriranje fajlova.
„Još uvek ne znamo kako je CloudMensis prvobitno distribuiran i ko su mete“, rekao je istraživač ESET-a Mark-Etien Leveje, koji je analizirao backdoor.
„Opšti kvalitet koda i to što on nije maskiran pokazuju da autori možda nisu baš upoznati sa razvojem Mac-a i nisu toliko napredni. Bez obzira na to, mnogo resursa je uloženo da se CloudMensis učini moćnim špijunskim alatom i pretnjom za potencijalne mete.”
Ciljevi su prilično ograničeni. Kada backdoor dobije administratorske privilegije, pokreće komponentu prve faze koja iz usluge skladištenja u oblaku preuzima malver druge faze bogatiji funkcijama, objasnio je ESET.
Ova veća druga komponenta može da izda 39 komandi uključujući eksfiltraciju dokumenata, snimanje ekrana i krađu priloga iz imejlova i drugih osetljivih podataka.
Metapodaci dobijeni od tri pogođena servisa u oblaku ukazuju na to da je malver aktivan od 4. februara 2022, a istraživači ESET-a su ga prvi put primetili u aprilu.
Da bi zaobišli zaštite macOS-a, oni koji stoje iza ovih napada iskorišćavaju poznatu ranjivost praćenu kao CVE-2020-9934 koju je Apple zakrpio još pre dve godine.

Izdvojeno
Novi malver MacStealer krade lozinke korisnika Appleovih računara

Novi malver za krađu informacija sa računara sa macOS operativnim sistemom, nazvan MacStealer, najnoviji je primer pretnje koja koristi Telegram kao... Dalje
Sa ChatGPT napravljen polimorfni malver

Istraživač HYAS instituta i stručnjak za sajber bezbednost, Džef Sims, razvio je novi malver koji pokreće ChatGPT pod nazivom Blackmamba. U janu... Dalje
Lažne aplikacije Telegram i WhatsApp prazne kripto novčanike

Trojanizovane verzije popularnih mesindžera kao što je Telegram ili WhatsApp nude se na lažnim sajtovima korisnicima Androida i Windowsa, koji preu... Dalje
BlackLotus je prvi malver koji može da zaobiđe Secure Boot na Windows 11

Nevidiljivi UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) bootkit pod nazivom BlackLotus postao je prvi poznati malver koji je u stanju da zaobiđe Sec... Dalje
Piratski programi za macOS inficiraju računare opasnim kripto malverom

Final Cut Pro i druge piratske macOS aplikacije na Pirate Bay su inficirane do sada neotkrivenim malverom. Kada ih žrtve preuzmu, zaraženi Apple ure... Dalje
Pratite nas
Nagrade