Opasni bankarski Trojanac Shylock sada se širi i preko Skype-a

Opisi virusa, 18.01.2013, 06:52 AM

Opasni bankarski Trojanac Shylock sada se širi i preko Skype-a

Malveru koji je dobio ime po jednom od likova Šekspirovog komada „Mletački trgovac“, Trojancu Shylock, dodata je nova funkcionalnost koja mu omogućava automatsko širenje preko Skype-a.

Trojanac koji je otkriven 2011. godine poznat je po tome što krade podatke korisnika za prijavljivanje na naloge za e-banking, kao i druge podatke sa zaraženih računara.

Stručnjaci danske firme CSIS Security Group kažu da je nova funkcionalnost dodata malveru u formi plugina pod nazivom „msg.gsm“.

Plugin omogućava malveru da šalje poruke i fajlove preko Skype-a i briše ih iz istorije programa.

Plugin takođe zaobilazi upozorenje i zahtev za potvrdu koje Skype prikazuje kada neki drugi program pokuša da se poveže sa Skype-om.

Shylock je jedan od najnaprednijih bankarskih Trojanaca koji se trenutno koriste u napadima, a njegov kod se neprestano ažurira i obogaćuje novim funkcijama.

Autori malvera su fokusirani na korisnike u određenim delovima sveta. Mapa distribucije infekcije malverom Shylock koju je objavio CSIS pokazuje da se najveći broj žrtava ovog Trojanca nalazi u Velikoj Britaniji, ali i da se veliki broj zaraženih računara takođe nalazi i u kontinentalnoj Evropi i SAD.

Korišćenje Skype-a sa distribuciju ovog malvera ukazuje da autori malvera nastoje da zadrže geografski fokus. U ranijim slučajevima kada je dolazilo do porasta broja zaraženih računara u određenim regionima, malver se distribuirao preko MSN Messenger-a, Yahoo Messenger-a ili drugih chat programa. Autori malvera računaju na to da se ljudi koji koriste ove programe uglavnom povezuju sa korisnicima u istom regionu.

Činjenica da su autori Trojanca Shylock odlučili da koriste Skype za distribuciju malvera ubrzo posle najave Microsoft-a da će Messenger biti penzionisan 15. marta možda nije slučajnost, smatraju u CSIS-u.

Pored širenja preko Skype-a, Shylock se kopira i na prenosive diskove i lokalna mrežna deljenja.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje

BlackLock je nova opasna ransomware banda

BlackLock je nova opasna ransomware banda

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle ... Dalje