Opasni malver se širi preko Google oglasa koji reklamiraju popularni softver
Opisi virusa, 02.06.2023, 07:30 AM

Kompanija Trend Micro upozorila je na backdoor malver RomCom koji se širi sa veb sajtova na kojima se nudi poznati ili čak izmišljeni softver.
Napade u kojima je korišćen ovaj malver prva je dokumentovala kompanija Palo Alto Networks u avgustu 2022. godine, koja je napade pripisala filijali kubanskog ransomwarea koju je nazvala „Tropical Scorpius“. Trend Micro istu grupu prati pod imenom „Void Rabisu“.
U oktobru prošle godine, ukrajinski CERT-UA je izvestio da se RomCom koristi u napadima na važne mreže u zemlji. Osim u Ukrajini, napada u kojima je korišćen ovaj malver bilo je i u Sjedinjenim Državama, u Brazilu i na Filipinima.
Izveštaj kompanije Trend Micro o najnovijim napadima RomComa navodi nekoliko primera veb sajtova koje su koristili distributeri malvera u periodu između decembra 2022. i aprila 2023. na kojima se nudi navodno legitimni softver, kao što su Gimp, Go To Meeting, ChatGPT, WinDirStat, AstraChat, System Ninja, Devolutions Remote Desktop Manager itd.
Ovi lažni sajtovi se reklamiraju putem Google oglasa i fišig imejlova, a većina žrtava je u istočnoj Evropi.
Najnovija verzija RomComa koju je analizirao Trend Micro pokazuje da su autori radili na implementaciji dodatnih komandi, pri čemu se broj komandi povećao sa 20 na 42.
Malver može da pravi skrinšotove na kompromitovanim uređajima koje komprimuje u ZIP arhive zbog eksfiltracije, zatim, da krade kolačiće veb pretraživača (Chrome, Firefox, Edge), novčanike za kriptovalute, ćaskanja iz mesindžera, FTP akreditive itd.
Softver preuzet sa zlonamernih veb sajtova potpisuju naizgled legitimne kompanije sa sedištem u SAD i Kanadi, čiji su veb sajtovi puni lažnog ili plagiranog sadržaja.
RomCom je povezan sa ransomwareom i špijunažom, a tačni ciljevi njegovih operatera ostaju nejasni. U svakom slučaju, to je svestrana pretnja koja može prouzrokovati značajnu štetu.
Foto: Markus Spiske / Unsplash

Izdvojeno
Nova verzija malvera NodeStealer ne krade samo Facebook lozinke, već i sve druge lozinke iz različitih veb pregledača
.jpg)
Netskope Threat Labs upozorava na napade u kojima se koriste Python skripte za krađu lozinki i podataka iz veb pregledača korisnika Facebooka. Ova k... Dalje
Novi trojanac se širi preko Telegrama i Discorda

Tim za istraživanje pretnji kompanije Uptycs otkrio je početkom avgusta novi malver nazvan QwixxRAT. Trojanac za daljinski pristup (RAT) je privukao... Dalje
Novi ransomware Knight krije se u mejlovima Tripadvisora

Ransomwareu Cyclops, koji se pojavio u maju ove godine, krajem jula je promenjeno ime u Knight ransomware. Pod tim nazivom ransomware se sada distribu... Dalje
Hakerska grupa ruske obaveštajne službe koristi novi malver za špijunažu ciljeva u istočnoj Evropi

Ruska hakerska grupa BlueBravo iza koje stoji država napada diplomatske entitete širom istočne Evrope inficirajući uređaje ciljeva novim backooro... Dalje
Novi malver inficira macOS računare i krade lozinke iz veb pretraživača

Početkom meseca istraživač bezbednosti iamdeadlyz upozorio je na više lažnih blokčejn igara koje se koriste za inficiranje Windows i macOS raču... Dalje
Pratite nas
Nagrade