Posle Trojanca Milicenso, otkriven još jedan printer malver

Opisi virusa, 04.07.2012, 12:04 PM

Posle Trojanca Milicenso, otkriven još jedan printer malver

Posle nedavnog otkrića Trojanca nazvanog Milicenso, istraživači Symantec-a otkrili su još jedan zlonamerni program koji prouzrokuje slične probleme kao i pomenuti Trojanac - iznenadno aktiviranje štampača bez dozvole korisnika i štampanje besmislica.

Kompjuterski crv koga su otkrili istraživači Symantec-a nazvan je W32.Printlove. Crv inficira računare u lokalnoj mreži koristeći ranjivost daljinskog izvršenja koda u Microsoft Windows Print Spooler servisu koja je zakrpljena još u septembru 2010. godine.

Ranjivost koja ima oznaku CVE-2010-2729 je poznata i po tome što ju je koristio i jedan mnogo poznatiji kompjuterski crv razvijen za potrebe industrijske sabotaže. Reč je o Stuxnet-u.

Problem sa iznenadnim aktiviranjem štampača može se pojaviti posle neuspešnih pokuašaja W32.Printlove da inficira računar sa OS Windows XP povezan u lokalnu mrežu.

Crv šalje zahtev za štampanje ciljanom računaru koji koristi pomenutu CVE-2010-2729 ranjivost. Ako ovaj pokušaj bude uspešan, kopija malvera se smešta u sistemski direktorijum Windows-a i zatim se izvršava.

Međutim, ako je sistem zakrpljen i tako zaštićen od korišćenja CVE-2010-2729 ranjivosti, kopija crva se nalazi u %SystemRoot%\system32\spool\printers kao nasumično nazvan .spl (Windows Printer Spool) fajl.

Računar ovaj fajl interpretira kao novi zadatak za štampanje i daje instrukcije mrežnom štampaču da štampa sadržaje fajla, trošeći tako papir za štampu i toner štampača.

Crv periodično pokušava da inficira sistem, pa se incidenti sa štampanjem ponavljaju sve dok svi umreženi računari ne budu inficirani. Otkrivanje izvora problema sa besmislenim štampanjem može biti veoma komplikovano kada je u pitanju višestruka infekcija mreže.

Ipak, neuspeli pokušaji infekcije ostavljaju za sobom .shd fajlove u printer spool folderu koji sadrže informacije o štampanju, uključujući i nazive računara koji su započeli štampanje.

U Symantec-u kažu da njihovi istraživači sada pokušavaju da otkriju vezu između dva malvera, Trojanca Milicenso i crva W32.Printlove, čije aktivnosti daju slične simptome na zaraženim računarima.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje

BlackLock je nova opasna ransomware banda

BlackLock je nova opasna ransomware banda

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle ... Dalje