PowerGhost: Novi majner koji isključivo napada firme širom sveta

Opisi virusa, 31.07.2018, 10:00 AM

PowerGhost: Novi majner koji isključivo napada firme širom sveta

Istraživači kompanije Kaspersky Lab otkrili su novi malver za rudarenje kriptovaluta, nazvan PowerGhost, koji je pogodio korporativne mreže u nekoliko regiona, uglavnom u Latinskoj Americi.

Sajber kriminalci sve više koriste majnere u ciljanim napadima. Kompanije, koje su ciljevi tih napada, suočavaju se sa velikim problemima jer majneri sabotiraju i usporavaju njihove računarske mreže, nanoseći štetu poslovnim procesima i ugrožavajući njihove prihode.

Majneri kriptovaluta trenutno su najaktuelnija tema kada je reč o sajber bezbednosti. Zlonamerni majneri prave profit na račun korisnika, unovčavajući rad njihovih uređaja bez njihovog znanja. Ova pretnja je eskalirala u poslednje vreme, i svrgnula ransomware sa trona najopasnijih i najraširenijih malicioznih programa, pokazalo je istraživanje kompanije Kaspersky Lab.

Međutim, pojavljivanje PowerGhost manjera dodalo je novu dimenziju ovom trendu. Ono je dokaz da sajber kriminalci, sve više koriste svoje majnere u ciljanim napadima kako bi zaradili više novca.

PowerGhost se širi unutar korporativnih mreža, inficirajući i radne stanice i servere. Do sada su glavne žrtve ovog napada bile korporativni korisnici u Brazilu, Kolumbiji, Indiji i Turskoj. Interesantno je da PowerGhost koristi više “fileless” tehnika da bi napravio diskretno uporište u korporativnim mrežama. To znači da se majner ne skladišti direktno na disku, što proces detekcije i sanacije čini kompleksnijim.

Uređaji se mogu inficirati daljinski, putem exploita ili alata za daljinsku administraciju. Kada je uređaj inficiran, majner se preuzima i pokreće i to bez skladištenja na hard disku. Nakon obavljenog procesa instalacije, sajber kriminalci mogu podesiti da se malver automatski ažurira, proširi unutar mreže i pokrene proces rudarenja.

“PowerGhost napada kompanije da bi instalirao majner, što izaziva brojne nove brige u vezi softvera za rudarenje kriptovaluta. Majner koji smo ispitali pokazuje da napadi na korisnike nisu dovoljni i da su sajber kriminalci sada usmerili svoju pažnju ka kompanijama. I upravo to čini rudarenje kriptovaluta pretnjom za čitavu poslovnu zajednicu", rekao je Vladas Bulavas, analitičar malvera u kompaniji Kaspersky Lab.

Proizvodi kompanije Kaspersky Lab detektuju majner i njegove komponente kao: PDM:Trojan.Win32.Generic, PDM:Exploit.Win32.Generic, HEUR:Trojan.Win32.Generic, i not-a-virus:HEUR:RiskTool.Win32.BitMiner.gen.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Lažni cheat-ovi šire malver među gejmerima

Lažni cheat-ovi šire malver među gejmerima

Istraživači malvera iz kompanije McAfee otkrili su novi malver za krađu informacija koji je povezan sa malverom Redline. Malver se predstavlja se k... Dalje

Ruski backdoor u mrežama kompanija u istočnoj Evropi

Ruski backdoor u mrežama kompanija u istočnoj Evropi

Istraživači iz finske kompanije za sajber bezbednost WithSecure detaljno su opisali malo poznati ruski backdoor malver koji se koristi u napadima na... Dalje

Desetine hiljada WordPress sajtova zaraženo novim malverom Sign1

Desetine hiljada WordPress sajtova zaraženo novim malverom Sign1

Malver „Sign1“ inficira WordPress veb sajtove, i preusmerava posetioce na prevare ili ih bombarduje reklamama, upozorili su istraživači ... Dalje

Kako je malver Inferno Drainer ukrao više od 80 miliona dolara od 136.000 korisnika kriptovaluta

Kako je malver Inferno Drainer ukrao više od 80 miliona dolara od 136.000 korisnika kriptovaluta

Kao što privlači milione ljudi širom sveta, tako svet kriptovaluta privlači i sajber kriminalce koji pokušavaju da iskoriste neiskustvo i neznanj... Dalje

Hakeri koriste grešku u Windows SmartScreen da prevare korisnike da preuzmu malver

Hakeri koriste grešku u Windows SmartScreen da prevare korisnike da preuzmu malver

Phemedrone je novi malver za krađu informacija koji inficira računare koristeći ranjivost Microsoft Defender SmartScreena (CVE-2023-36025). Phemedr... Dalje