Sa ChatGPT napravljen polimorfni malver
Opisi virusa, 22.03.2023, 11:30 AM

Istraživač HYAS instituta i stručnjak za sajber bezbednost, Džef Sims, razvio je novi malver koji pokreće ChatGPT pod nazivom Blackmamba.
U januaru ove godine istraživači sajber bezbednosti u CyberArku takođe su izvestili o tome kako se ChatGPT može koristiti za razvoj polimorfnog malvera. Oni su, „koristeći autoritativni ton“, uspeli da kreiraju polimorfni malver zaobilaženjem filtera sadržaja u ChatGPT-u.
Prema izveštaju HYAS instituta, keylogger Blackmamba može da prikupi osetljive podatke kao što su korisnička imena, brojevi debitnih/kreditnih kartica, lozinke i druge poverljive podatke koje je korisnik uneo u svoj uređaj.
Kada „uhvati“ podatke, Blackmamba koristi MS Teams da ih prenese na Teams kanal napadača, koji ih potom može prodati na mračnom internetu.
Sims je napravio polimorfni malver, koji pokreće ChatGPT, koji može da modifikuje malver nasumično ispitivanjem unosa korisnika, koristeći jezičke mogućnosti četbota.
Polimorfni malver je vrsta zlonamernog softvera koji menja svoj kod svaki put kada se replicira ili inficira novi sistem. Ovo otežava otkrivanje i analizu tradicionalnim antivirusnim softverom jer je malver drugačiji svaki put kada zarazi novi sistem, iako obavlja iste zlonamerne aktivnosti. Upotreba polimorfnog malvera je postala učestala poslednjih godina jer sajber kriminalci traže nove, inovativne načine da zaobiđu tradicionalne mere bezbednosti. Mogućnost transformacije i promene koda otežava istraživačima bezbednosti da razviju efikasne bezbednosne mere za sprečavanje napada, što ga čini značajnom pretnjom kako organizacijama tako i pojedincima.
Sim je napravio keylogger tako da ga EDR filteri ne mogu otkriti. Napadači mogu da koriste ChatGPT da modifikuju kod kako bi ga učinili neuhvatljivijim. Oni čak mogu da razviju programe koje programeri malvera/ransomwera mogu koristiti za pokretanje napada.
Malver može da radi na različitim uređajima, kao što su macOS, Windows i Linux sistemi. Pored toga, malver se može deliti unutar ciljanog okruženja putem društvenog inženjeringa ili e-pošte.
Jasno je da će, kako mogućnosti ChatGPT-a budu napredovale, takve pretnje nastaviti da se pojavljuju i da će vremenom postati sofisticiranije i izazovnije za otkrivanje. Automatske bezbednosne kontrole nisu nepogrešive, tako da organizacije moraju ostati proaktivne u razvoju i primeni svojih strategija za zaštitu od takvih pretnji.
Naslovna fotografija: Emiliano Vittoriosi / Unsplash

Izdvojeno
Novi malver ZenRAT otkriven u lažnoj verziji popularnog menadžera lozinki

Istraživači bezbednosti iz kompanije Proofpoint upozorili su na novi malver pod nazivom ZenRAT koji se krije u lažnim instalacionim paketima menad... Dalje
Nova verzija malvera NodeStealer ne krade samo Facebook lozinke, već i sve druge lozinke iz različitih veb pregledača
.jpg)
Netskope Threat Labs upozorava na napade u kojima se koriste Python skripte za krađu lozinki i podataka iz veb pregledača korisnika Facebooka. Ova k... Dalje
Novi trojanac se širi preko Telegrama i Discorda

Tim za istraživanje pretnji kompanije Uptycs otkrio je početkom avgusta novi malver nazvan QwixxRAT. Trojanac za daljinski pristup (RAT) je privukao... Dalje
Novi ransomware Knight krije se u mejlovima Tripadvisora

Ransomwareu Cyclops, koji se pojavio u maju ove godine, krajem jula je promenjeno ime u Knight ransomware. Pod tim nazivom ransomware se sada distribu... Dalje
Hakerska grupa ruske obaveštajne službe koristi novi malver za špijunažu ciljeva u istočnoj Evropi

Ruska hakerska grupa BlueBravo iza koje stoji država napada diplomatske entitete širom istočne Evrope inficirajući uređaje ciljeva novim backooro... Dalje
Pratite nas
Nagrade