Sa ChatGPT napravljen polimorfni malver

Opisi virusa, 22.03.2023, 11:30 AM

Sa ChatGPT napravljen polimorfni malver

Istraživač HYAS instituta i stručnjak za sajber bezbednost, Džef Sims, razvio je novi malver koji pokreće ChatGPT pod nazivom Blackmamba.

U januaru ove godine istraživači sajber bezbednosti u CyberArku takođe su izvestili o tome kako se ChatGPT može koristiti za razvoj polimorfnog malvera. Oni su, „koristeći autoritativni ton“, uspeli da kreiraju polimorfni malver zaobilaženjem filtera sadržaja u ChatGPT-u.

Prema izveštaju HYAS instituta, keylogger Blackmamba može da prikupi osetljive podatke kao što su korisnička imena, brojevi debitnih/kreditnih kartica, lozinke i druge poverljive podatke koje je korisnik uneo u svoj uređaj.

Kada „uhvati“ podatke, Blackmamba koristi MS Teams da ih prenese na Teams kanal napadača, koji ih potom može prodati na mračnom internetu.

Sims je napravio polimorfni malver, koji pokreće ChatGPT, koji može da modifikuje malver nasumično ispitivanjem unosa korisnika, koristeći jezičke mogućnosti četbota.

Polimorfni malver je vrsta zlonamernog softvera koji menja svoj kod svaki put kada se replicira ili inficira novi sistem. Ovo otežava otkrivanje i analizu tradicionalnim antivirusnim softverom jer je malver drugačiji svaki put kada zarazi novi sistem, iako obavlja iste zlonamerne aktivnosti. Upotreba polimorfnog malvera je postala učestala poslednjih godina jer sajber kriminalci traže nove, inovativne načine da zaobiđu tradicionalne mere bezbednosti. Mogućnost transformacije i promene koda otežava istraživačima bezbednosti da razviju efikasne bezbednosne mere za sprečavanje napada, što ga čini značajnom pretnjom kako organizacijama tako i pojedincima.

Sim je napravio keylogger tako da ga EDR filteri ne mogu otkriti. Napadači mogu da koriste ChatGPT da modifikuju kod kako bi ga učinili neuhvatljivijim. Oni čak mogu da razviju programe koje programeri malvera/ransomwera mogu koristiti za pokretanje napada.

Malver može da radi na različitim uređajima, kao što su macOS, Windows i Linux sistemi. Pored toga, malver se može deliti unutar ciljanog okruženja putem društvenog inženjeringa ili e-pošte.

Jasno je da će, kako mogućnosti ChatGPT-a budu napredovale, takve pretnje nastaviti da se pojavljuju i da će vremenom postati sofisticiranije i izazovnije za otkrivanje. Automatske bezbednosne kontrole nisu nepogrešive, tako da organizacije moraju ostati proaktivne u razvoju i primeni svojih strategija za zaštitu od takvih pretnji.



Naslovna fotografija: Emiliano Vittoriosi / Unsplash


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Novi malver ruskih hakera LOSTKEYS je digitalna verzija špijuna

Novi malver ruskih hakera LOSTKEYS je digitalna verzija špijuna

Google-ova obaveštajna grupa za pretnje (GTIG) identifikovala je novi malver pod nazivom LOSTKEYS, dizajniran za krađu fajlova i sistemskih podataka... Dalje

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a

Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje