Šta je novo kod ''bankarskog'' Trojanca Bebloh
Opisi virusa, 25.12.2013, 06:58 AM

''Bankarski'' Trojanac Bebloh nije nepoznata pretnja, za njega se zna godinama koliko je on predmet interesovanja stručnjaka. Bebloh je daleko iza svojih konkurenata, kao što je malver ZeuS, sa svega 6,3% udela u populaciji bankarskih Trojancima u prvoj polovini ove godine. Razlog verovatno leži u činjenici da ni nove verzije malvera nisu donosile ništa novo, sve do nedavno.
Stručnjaci nemačkog proizvođača antivirusa kompanije G Data analizirali su najnoviju verziju Trojanca nakon što je uočeno da malver više ne stagnira. Šta više, u novembru je Bebloh obezbedio sebi mesto među tri vodeća bankarska Trojanca.
To je bio alarm za stručnjake u kompananiji G Data, koji su pokušali da otkriju šta se dešava sa malverom.
Poređenjem nove i stare verzije malvera otkriveno je da su 75% funkcija u dvema verzijama iste, 4,5% funkcija u staroj verziji su uklonjene ili zamenjene a 20,9% su funkcije kojih ima samo u novoj verziji malvera.
Novina u novoj verziji malvera tiče se opstanka malvera na računaru, odnosno pitanja kako malver “preživljava” nakon restartovanja računara.
Ubrzo pošto je sistem inficiran malverom, Bebloh se ubacuje u explorer.exe a originalni izvršni fajl koji sadrži Bebloh se briše. U načelu ovo je uobičajena procedura za sakrivanje tačke unosa malvera u sistem. Ono što je zanimljivo je činjenica da se malver ne premešta u drugi folder i nema unosa za automatsko pokretanje. Malver se više ne može naći na hard disku, i konvencionalni antivirusni skeneri čija se detekcija oslanja na signature ne bi mogli da pronađu infekciju skeniranjem hard diska. Dok malver radi sakriven u explorer.exe, čak ni maliciozi proces neće biti otkriven.
Međutim, da bi opstao posle restartovanja sistema Bebloh koristi zanimljiv trik.
Kada Bebloh dobije poruku u nevidljivom prozoru koji generiše explorer.exe da će sistem biti ugašen, on upisuje svoj izvršni kod izvan explorer.exe na hard disk, i generiše se autostart unos koji upućuje na izvršni fajl. Zbog toga praktično nema vidljivih tragova u registry-ju ili na hard disku koji bi ukazali na infekciju.
Igra mačke i miša Trojanca i antivirusa postaje još komplikovanija s obzirom da autostart unos ne ukazuje direktno na izvršni fajl već se oslanja na link (.lnk). Pored toga, naziv fajla koji koristi Bebloh se generiše nasumično svaki put, tako da malver ima različito ime svaki put kada se sistem pokrene.
Poređenje koda nove i stare verzije malvera pokazalo je da se Bebloh nije promenio mnogo kada su u pitanju njegove osnovne funkcije kao bankarskog Trojanca koji još uvek pokušava da krade podatke korisnika. Međutim, promene u kodu koje omogućavaju malveru da izbegne detekciju antivirusa pokazuju da autori malvera nastavljaju da pronalaze nove načine da dođu do plena još tiše i efikasnije.

Izdvojeno
Novi malver ruskih hakera LOSTKEYS je digitalna verzija špijuna

Google-ova obaveštajna grupa za pretnje (GTIG) identifikovala je novi malver pod nazivom LOSTKEYS, dizajniran za krađu fajlova i sistemskih podataka... Dalje
Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje
Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje
Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru
.jpg)
Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje
Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje
Pratite nas
Nagrade