Trojanac za Windows 8 koristi GoogleDocs za komunikaciju sa komandnim serverom
Opisi virusa, 20.11.2012, 05:16 AM

Stručnjaci Symantec-a otkrili su malver koji koristi Google Docs, koji je sada deo Google Drive servisa, kao proxy server za komunikaciju sa svojim C&C serverom za komandu i kontrolu umesto da se direktno povezuje sa C&C serverom i to sa ciljem da prikrije saobraćaj tokom komunikacije sa napadačima.
Malver koji je nova verzija Trojanca iz Backdoor.Makadocs familije koristi „Viewer“ funkciju kao proksi za prijem instrukcija sa stvarnog servera za komandu i kontrolu. Google Drive Viewer omogućava prikazivanje različitih tipova fajlova sa URL adresa u Google Docs.
Istraživači pretpostavljaju da autor malvera koristi ovaj pristup kako bi otežao zaštitnim softverskim proizvodima na nivou mreže da otkriju maliciozan saobraćaj, s obzirom da Google Drive koristi HTTPS.
„Korišćenje bilo kog Google-ovog proizvoda za spovođenje ove vrste aktivnosti je kršenje politike naših proizvoda,“ kažu iz Google-a, najavljujući da će preduzeti konkretne korake u slučaju da istraga pokaže da je reč o zloupotrebi Google Drive servisa.
Backdoor.Makadocs se distribuira pomoću RTF (Rich Text Format) ili Microsoft Word dokumenata, ali ne koristi nijednu ranjivost za instalaciju svojih komponenti. On pokušava da izazove pažnju korisnika naslovom i sadržajem dokumenta i natera ga da klikne i otvori fajl.
Kao i drugi backdoor programi, i ovaj može izvršavati komande koje dobije od C&C servera i može da krade informacije sa zaraženih računara.
Zanimljivo je da verzija malvera koju su analizirali stručnjaci Symantec-a u sadrži kod čiji je zadatak da otkrije da li je operativni sistem na napadnutom računaru Winndows Server 2012 ili Windows 8.
Malver ne koristi nijednu funkciju koja ekskluzivno odlikuje Windows 8, ali prisustvo ovog koda navodi na zaključak da je analizirana verzija malvera relativno nova.
Symantec je trenutni nivo distribucije Trojanca ocenio kao „veoma nizak“. Meta malvera su za sada uglavnom korisnici u Brazilu.

Izdvojeno
Novi, opasni trojanac koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Istraživači bezbednosti iz CYFIRMA otkrili su novi malver nazvan Neptun RAT koji inficira Windows uređaje i krade lozinke. Malver koga bezbednosni ... Dalje
Novi malver koji krade lozinke širi se preko YouTube-a
.jpg)
Novootkriveni malver za krađu informacija pod nazivom Arcane Stealer krade mnoštvo korisničkih podataka, uključujući podatke za prijavljivanje z... Dalje
Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru
.jpg)
Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje
Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje
BlackLock je nova opasna ransomware banda

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle ... Dalje
Pratite nas
Nagrade