Zašto je Onion (Critroni) najkompleksniji kripto-malver koji se ikada pojavio
Opisi virusa, 29.07.2014, 10:11 AM

Od relativno jednostavnih zlonamernih programa koji blokiraju ekran ucenjujući korisnike zaraženih računara, ransomwarei su poslednjih godina evoluirali u nešto mnogo opasnije - u kripto-malvere koji šifruju sve vrste podataka, uključujući fotografije, dokumente i baze podataka. Vezujući ruke korisnicima zaraženih računara čiji su dragoceni podaci zarobljeni, ransomwarei kao što su CryptoLocker, CryptoDefence ili CryptoWall su u poziciji da traže od korisnika mnogo novca da bi im podaci bili vraćeni.
Nedavno je otkriven još jedan kripto-malver nazvan Critroni (CTB-Locker) koga proizvodi kompanije Kaspersky detektuju kao “Trojan-Ransom.Win32.Onion” i koji primarno cilja na korisnike u Rusiji.
Stručnjaci ruske kompanije su analizirali novi ransomware koji se oslanja na jak metod enkripcije, ali i na Tor mrežu da bi sakrio svoju komunikaciju sa serverom za komandu i kontrolu. Oni su uočili brojne osobenosti po kojima se ovaj malver razlikuje od sličnih kripto-malvera. Analiza Kaspersky Laba je pokazala da je reč o potpuno novoj familiji malvera koja nema mnogo zajedničkog sa drugim poznatim familijama ransomwarea.
Stručnjaci su najpre uočili neobičnu tehničku implementaciju pristupa Tor mreži. Postojeći ranosmwarei, ako uopšte koriste Tor, rade to na nesofisticirani način: oni pokreću legitiman fajl tor.exe koji je dostupan za preuzimanje na oficijelnom sajtu Tor mreže.
Onion ne koristi taj fajl. Umesto toga, ceo kod potreban za implementaciju interakcije sa anonimnom mrežom je statički ukompajliran u izvršni fajl malicioznog programa i pokreće se u zasebnom (paralelnom) procesu.
Još jedna osobenost ransomwarea Onion je kompresija ciljanih fajlova pre šifrovanja. Svaki fajl se premešta na privremenu lokaciju gde se se vrši kompresija pa tek onda šifrovanje. Rezultat je šifrovanje fajla sa CTBL ekstenzijom, koja sadrži servisne informacije za dešifrovanje na početku fajla.
Onion se razlikuje od srodnih malvera i u pogledu kriptografskog metoda koji koristi, jer umesto kombinacije AES i RSA algoritama, on koristi jedan od najsnažnijih algoritama - ECDH (Elliptic curve Diffie-Hellman).
Prema podacima Kaspersky Laba, najveći broj infekcija malverom Onion zabeležen je u Rusiji (24), a zatim u Ukrajini (19), Belorusiji (9) i Kazahstanu (7).
Za sada je broj zaraženih računara veoma mali, jer je novi malver tek počeo da se širi, ali u bliskoj budućnosti ovi brojevi biće znatno veći, predviđaju stručnjaci. Osim toga, ni postojeći podaci o broju zaraženih računara nisu kompletni jer oni uključuju samo Trojan-Ransom.Win32.Onion do koga je došao Kaspersky Lab. Sigurno postoje i drugi nepoznati primerci kripto-malvera koji su identifikovani sa generičkim imenom, a ti podaci nisu uzeti u obzir.
Malver Onion se trenutno širi preko bot mreže Andromeda koja se koristi za širenje spama sa email crvom nazvanim Joleee, koji prima komandu da preuzme i pokrene kripto-malver na zaraženom računaru.
Iako ni drugi ransomwarei nove generacije nisu za potcenjivanje Onion je, prema rečima stručnjaka, zbog svojih specifičnosti najnapredniji zlonamerni program ovog tipa koji se do sada pojavio.

Izdvojeno
Nevidljivi lopov: Kako NFC malver SuperCard krade novac sa računa korisnika Androida

Ruski stručnjaci za sajber bezbednost upozorili su na napade u kojima se za krađu podataka koristi modifikovana verzija legitimnog NFC softvera. Oni... Dalje
Novi opasni ransomware briše sadržaj fajlova na uređajima
.png)
Istraživači iz kompanije Trend Micro otkrili su novi ransomware koji osim mogućnosti šifrovanja fajlova, ima mogućnost i njihovog trajnog brisa... Dalje
Malver Myth Stealer: kradljivac podataka na lažnim sajtovima sa video igrama

Istraživači sajber bezbednosti iz Trellix-a upozorili su na novi malver za krađu podataka pod nazivom Myth Stealer, koji se širi putem lažnih veb... Dalje
Malver Acreed: nova zvezda na crnom sajber-tržištu
.jpg)
Na ruskom hakerskom sajtu Russian Market pojavio se novi malver po imenu Acreed, koji je za kratko vreme postao veoma popularan, a očekuje se da će ... Dalje
Malver FrigidStealer inficira macOS preko lažnih ažuriranja Safari-ja
.jpg)
Istraživači iz firme za sajber bezbednost Wazuh upozorili su na malver FrigidStealer koji inficira macOS preko lažnih ažuriranja pregledača da bi... Dalje
Pratite nas
Nagrade