5 mitova o bezbednosti računara

Tekstovi o zaštiti, 10.07.2012, 11:19 AM

5 mitova o bezbednosti računara

Mitovi o bezbednosti računara, kao i svi drugi mitovi, posledica su nedostatka informacija, prepostavki, generalizacije određenih događaja itd. Kao i svi drugi mitovi, oni se prenose od čoveka do čoveka, jer obično izgledaju dovoljno uverljivo da bi mogli biti istiniti.

Iako nisu neposredna pretnja bezbednosti računara i njihovih korisnika, oni ipak mogu biti odgovorni za neodgovorno ponašanje korisnika, koji tako povećava svoje šanse da postane žrtva.

Koji su najčešći mitovi o bezbednosti računara i šta je ustvari istina?

  • Mit broj 1: Antivirusni softver i firewall (zaštitini zid) predstavljaju 100% zaštitu.

    Istina: Antivirusni softver i firewall su važni elementi zaštite, ali oni ne garantuju potpunu zaštitu od napada. Kombinacija ovih tehnologija sa dobrim navikama u vezi bezbednosti je najbolji način smanjenja rizika.

  • Mit broj 2: Kada jednom instalirate softver na računaru, više ne morate brinuti o njemu.

    Istina: Proizvođači mogu objavljivati ažurirane verzije softvera da bi ispravili ranjivosti. Vaš odgovor na to bi trebalo da bude instaliranje ažuriranja što je pre moguće. Neki programi nude mogućnost automatskog ažuriranja. Od posebnog je značaja da antivirusni softver koga imate na računaru bude redovno ažuriran kako bi bio efikasan.

  • Mit broj 3: “Nema ničega važnog na mom računaru, pa nema ni potrebe za zaštitom.”

    Istina: Ovakvo razmišljanje korisnika nije retkost, ali je naravno potpuno pogrešno. Vaše mišljenje o tome šta je važno može biti potpuno različito od mišljenja napadača. Ako na računaru imate lične ili podatke koje su u vezi vaših finansija i bankovnih naloga, napadači ih mogu iskoristiti za svoje finansijske ciljeve. Čak i ukoliko ne čuvate takve podatke na računaru, vaš računar može biti iskorišćen za napade na druge korisnike.

  • Mit broj 4: Sajber kriminalci napadaju samo one koji imaju novac.

    Istina: Svako može biti žrtva krađe identiteta. Napadači najčešće pokušavaju da sa što manje uloženog napora dođu do što je moguće veće zarade. Zbog toga su baze podataka koje čuvaju podatke velikog broja ljudi često njihova meta. Ukoliko su vaši podaci u nekoj bazi podataka, oni bi u nekom napadu mogli dospeti u ruke napadača i potom korišćeni na zlonameran način.

  • Mit broj 5: Kada računar uspori, to sigurno znači da je star i da bi trebalo da bude zamenjen.

    Istina: Moguće je da koristite novije ili zahtevnije programe na starijem računaru i da je to razlog zbog koga vaš računar usporeno radi. Ali moguće je i da treba samo zameniti pojedine komponente ili unaprediti operativnni sistem. Ostaje mogućnost i da neki drugi procesi ili programi rade u pozadini. Ukoliko računar iznenada postane usporen, treba razmotriti i mogućnost da je usporen zbog virusa ili spyware porgrama, ili da je izložen DoS napadu.

Izvor: US CERT


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Oglašivači dele podatke o korisnicima interneta sa obaveštajnim agencijama

Oglašivači dele podatke o korisnicima interneta sa obaveštajnim agencijama

Svaki klik na veb sajt, svako skrolovanje u mobilnoj aplikaciji i svaka reč koju unesete u pretragu prate desetine tehnoloških i marketing kompanija... Dalje

Šta ne treba deliti sa AI čet-botovima

Šta ne treba deliti sa AI čet-botovima

AI čet-botovi su postali izuzetno popularni i korisni alati za dobijanje informacija, saveta i pomoći o raznim temama. Možete ih koristiti za krei... Dalje

Zašto sajber kriminalci sve češće koriste PDF-ove za napade

Zašto sajber kriminalci sve češće koriste PDF-ove za napade

Sajber kriminalci koriste stari medij (PDF-ove) na nov i opasan način, upozoravaju istraživači kompanije Avast. PDF-ovi su postali sinonim za prakt... Dalje

Kako da sa Googlea, Facebooka, Instagrama i TikToka uklonite fotografije vaše dece koje su postavili drugi

Kako da sa Googlea, Facebooka, Instagrama i TikToka uklonite fotografije vaše dece koje su postavili drugi

Mnogi roditelji postaju svesni rizika povezanih sa deljenjem fotografija i video snimaka dece na internetu. Međutim, pojavljuje se nova, zabrinjavaju... Dalje

Rizici ''sharentinga'': Kako će slike vaše dece koje danas delite na društvenim mrežama uticati na njih u budućnosti

Rizici ''sharentinga'': Kako će slike vaše dece koje danas delite na društvenim mrežama uticati na njih u budućnosti

„Sharenting“, kombinacija reči „sharing“ i „parenting“ („deljenje“ i „roditeljstvo“), je ... Dalje