Bezbednost bežične mreže

Tekstovi o zaštiti, 16.11.2009, 02:54 AM

Ako vaša bežična mreža nije obezbeđena haker može lako da presretne podatke koje šaljete i primate ili pristupi fajlovima na vašem kompjuteru, a sve to može uraditi iz svoje fotelje.



Zašto je neophodno da zaštitim svoju bežičnu mrežu?

Većina kompjutera danas ima mogućnost bežične konekcije: to zapravo znači mogućnost da se povežete na internet bez ikakvog mrežnog kabla. Najveća pogodnost, naravno, je što možete koristiti svoj kompjuter bilo gde u kući ili kancelariji (sve dok je unutar dometa bežičnog rutera). Ipak, sa bežičnim umrežavanjem su skopčani i mogući rizici - osim ako se niste zaštitili:

  • Haker može presresti bilo koje podatke koje šaljete ili primate;

  • Haker može pristupiti vašoj bežičnoj mreži;

  • Neko drugi može preoteti vaš pristup internetu.

Zbog toga, ako vaša bežična mreža nije zaštićena, haker može presresti podatke koje šaljete; zatim, može pristupiti vašoj mreži i, kao posledica toga, fajlovima koje delite sa drugima; iskoristiti vašu konekciju za povezivanje na internet - posebno značajno ako imate ograničen download u internet paketu i ako propusnost vaše veze “guta” neko drugi.

Kako da zaštitim svoju bežičnu mrežu?

Postoji nekoliko jednostavnih koraka koje morate preduzeti kako biste zaštitili svoju bežičnu mrežu i ruter, u cilju smanjenja rizika:

  • Promenite šifru administratora za svoj bežični ruter. Hakeru je lako da otkrije proizvođačevu podrazumevanu šifru i da je iskoristi za pristup vašoj bežičnoj mreži. I izbegavanje korišćenja šifre takođe se može lako pretpostaviti: sledite smernice koje se nalaze u članku Šifre.
  • Isključite SSID (Service Set Identifier) emitovanje kako biste sprečili svoj bežični uređaj da emituje signal.
  • Aktivirajte enkripciju u opciji connection settings: WAP enkripcija je bolja, ako je vaš uređaj podržava (ako to nije slučaj, koristite WEP enkripciju).
  • Promenite podrazumevano SSID ime svog uređaja.

Još jednom, hakeru je lako da otkrije proizvođačevo podrazumevano ime i da ga onda iskoristi kako bi locirao vašu bežičnu mrežu. Izbegavanje korišćenja imena može se lako pretpostaviti: sledite smernice koje su date u članku Šifre.


Da obezbedite svoju bežičnu mrežu:

  • Promenite šifru administratora;
  • Aktivirajte (enable) WAP ili WEP enkripcija;
  • Isključite SSID i promenite podrazumevano ime svog bežičnog rutera;
  • Sledite uputstva sa ovog sajta kako biste se zaštitili od štetnog koda i hakerskih napada.

Preuzeto sa: http://www.kaspersky.com/


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Kako prevaranti koriste veštačku inteligenciju za prodaju lažnih medicinskih suplemenata na društvenim mrežama

Kako prevaranti koriste veštačku inteligenciju za prodaju lažnih medicinskih suplemenata na društvenim mrežama

Sponzorisani sadržaj je sve prisutniji na društvenim mrežama. Sponzorisane objave često mogu biti korisne jer su prilagođene tako da se prikazuju... Dalje

Šta bi trebalo da znate pre nego što objavite fotografije svoje dece na mreži

Šta bi trebalo da znate pre nego što objavite fotografije svoje dece na mreži

Roditeljstvo 21. veka je čvrsto utemeljeno na tehnologiji. Od mobilnih telefona koji zabavljaju decu dok obavljaju poslove po kući, do aplikacija ko... Dalje

Veb pregledači koji štite vašu privatnost: vodič za početnike

Veb pregledači koji štite vašu privatnost: vodič za početnike

Ako ste korisnik jednog od najpopularnijih veb pregledača na svetu - Google Chromea, koji koristi dve trećine korisnika interneta iz celog sveta, o... Dalje

8 najčešćih prevara sa kojima se možete susresti ako koristite aplikaciju Telegram

8 najčešćih prevara sa kojima se možete susresti ako koristite aplikaciju Telegram

Telegram je popularna aplikacija među prevarantima iz nekoliko razloga. Prvo, nudi visok nivo anonimnosti, jer se korisnici mogu prijaviti bez otkriv... Dalje

Oglašivači dele podatke o korisnicima interneta sa obaveštajnim agencijama

Oglašivači dele podatke o korisnicima interneta sa obaveštajnim agencijama

Svaki klik na veb sajt, svako skrolovanje u mobilnoj aplikaciji i svaka reč koju unesete u pretragu prate desetine tehnoloških i marketing kompanija... Dalje