Deca na internetu: bezbedno surfovanje kod kuće (1. deo)

Tekstovi o zaštiti, 15.07.2011, 12:06 PM

Deca na internetu: bezbedno surfovanje kod kuće (1. deo)

Internet pruža izvanredne mogućnosti kada je reč o socijalizaciji i razvoju dece, ali istovremeno, on je prepun opasnosti koje vrebaju, naročito onda kada roditelji ne prate u dovoljnoj meri aktivnosti svoje dece tokom boravka na internetu.

Sajber kriminalci i prevaranti su sveprisutni na internetu. Opasnost koju oni predstavljaju može ugroziti i decu tokom njihovog surfovanja internetom, korišćenja društvenih mreža, ćaskanja, razmenjivanja kratkih poruka i email prepiske.

Kako ubičajeno započinje boravak na internetu? Najčešće, prva internet adresa koju poseti korisnik je početna strana nekog od pretraživača, kao što su Bing, Google Yahoo ili neki drugi. Na žalost, među rezultatima pretrage često se mogu naći i oni koje dete nije imalo na umu, i za koje niko ne može reći kakve će posledice po dečiju psihu ili pogled na svet imati kada ih bude videlo.

Čak i pretraživanje opštih pojmova može se završiti prikazivanjem neočekivanih rezultata. Primera radi, vaše dete želi da nađe nove igrice zbog čega u polje za pretragu unosi ključne reči “game sites”. Na prvi pogled, nema ničeg neobičnog među rezultatima pretrage a rezultati su upravo oni koje ste očekivali. Ali ako pogledate linkove, naići ćete na još jednu kategoriju koja je dodata igricama za devojčice i dečake: igre za odrasle (klikni na sliku za uvećanje).


S obzirom na dečiju radoznalost, mala je verovatnoća da dete neće želeti da vidi kakve to igre igraju odrasli.

Osim ovako uobičajenog pretraživanja, deca vrlo često pretražuju internet u potrazi za informacijama o kojima pričaju sa drugovima u školi, kao što su razlike između devojčica i dečaka, muškog i ženskog tela i drugo. U tome nema ničeg lošeg, naravno, želja za saznanjima o ljudskoj anatomiji i psihologiji iz izvora kakav su recimo enciklopedije je normalna. Međutim, popularna internet enciklopedija, Wikipedia, ima članke koji nisu primereni dečijem uzrastu (uzmimo za primer sledeći: http://en.wikipedia.org/wiki/Pubic_Hair ili http://en.wikipedia.org/wiki/Bikini_waxing). Takođe, postoji mogućnost da deca tragajući za ovakvim informacijama na internetu završe na veb sajtovima sa sadržajem namenjenim isključivo odraslima.

U više navrata smo govorili o black hat SEO tehnikama koje koriste sajber kriminalci kako bi neželjene ili opasne linkove progurali u vrh rezultata pretrage. Često, ovakvi linkovi ne samo da mogu voditi stranicama sa spornim sadržajem, već takve stranice potencijalno mogu biti zlonamerne.

Treba imati na umu i to da radoznali tinejdžeri i sami pokazuju interesovanje za sajtove sumnjivih vrednosti. Prema podacima Kaspersky Laboratorije koje možete videti na grafikonu na slici ispod, neki od njih neprestano pokušavaju da pristupe veb sajtovima sa ekstremističkim sadržajem i sadrzajem za odrasle.


Number of times the Pornography category was triggered
in the Parental Control module

U ovom trenutku, većina najčešće korišćenih pretraživača ima takozvanu SafeSearch (Bezbedna pretraga) opciju. Roditelji, obratite pažnju! Uključivanjem SafeSearch opcije iz rezultata pretrage filtriraju se veb sajtovi sa sumnjivim sadržajem. U slučaju Google-a, da biste uključili SafeSearch opciju, sledite sledeće korake:

  • Idite na glavu stranu Google-a:



  • Kliknite na Options () a zatim na Search settings.



  • Odaberite željeni nivo filtracije sadržaja u SafeSearch filtering (preporuka Kaspersky Laboratorije je da odaberete “Use strict filtering”).

I drugi poznati pretraživači nude filtriranje ne samo za rezultat pretrage koja uključuje veb satove, već i za slike koje se mogu pojaviti kao rezultat upita. Više o ovoj opciji možete naći na sajtu Bing-a (http://www.bing.com/settings.aspx?ru=%2f&FORM=SELH) i na stranici Yahoo.

Nastaviće se...


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Kako prevaranti koriste veštačku inteligenciju za prodaju lažnih medicinskih suplemenata na društvenim mrežama

Kako prevaranti koriste veštačku inteligenciju za prodaju lažnih medicinskih suplemenata na društvenim mrežama

Sponzorisani sadržaj je sve prisutniji na društvenim mrežama. Sponzorisane objave često mogu biti korisne jer su prilagođene tako da se prikazuju... Dalje

Šta bi trebalo da znate pre nego što objavite fotografije svoje dece na mreži

Šta bi trebalo da znate pre nego što objavite fotografije svoje dece na mreži

Roditeljstvo 21. veka je čvrsto utemeljeno na tehnologiji. Od mobilnih telefona koji zabavljaju decu dok obavljaju poslove po kući, do aplikacija ko... Dalje

Veb pregledači koji štite vašu privatnost: vodič za početnike

Veb pregledači koji štite vašu privatnost: vodič za početnike

Ako ste korisnik jednog od najpopularnijih veb pregledača na svetu - Google Chromea, koji koristi dve trećine korisnika interneta iz celog sveta, o... Dalje

8 najčešćih prevara sa kojima se možete susresti ako koristite aplikaciju Telegram

8 najčešćih prevara sa kojima se možete susresti ako koristite aplikaciju Telegram

Telegram je popularna aplikacija među prevarantima iz nekoliko razloga. Prvo, nudi visok nivo anonimnosti, jer se korisnici mogu prijaviti bez otkriv... Dalje

Oglašivači dele podatke o korisnicima interneta sa obaveštajnim agencijama

Oglašivači dele podatke o korisnicima interneta sa obaveštajnim agencijama

Svaki klik na veb sajt, svako skrolovanje u mobilnoj aplikaciji i svaka reč koju unesete u pretragu prate desetine tehnoloških i marketing kompanija... Dalje