Kako da pomognete prijatelju sa čijeg se računara širi virus
Tekstovi o zaštiti, 12.10.2012, 08:31 AM
Vaš prijatelj vam iznenada šalje poruku u kojoj se nalazi sumnjiv link. Nešto kasnije šalje vam još jednu poruku u kojoj vam kaže da onu koju ste prethodno dobili nije poslao on i da ne zna kako se to dogodilo. Šta više, niste vi jedini koji je dobio spornu poruku i sada je vaš prijatelj prinuđen da i sve ostale čije se email adrese nalaze u njegovim kontaktima, kao i sve svoje Facebook prijatelje upozori da ne otvaraju linkove u porukama koje navodno šalje on. Voleli biste da mu pomognete ali ne znate kako.
Na ovakvu dilemu jednog čitaoca odgovara autor članka na veb sajtu Life Hacker. Evo u najkraćem šta možete da uradite a da pri tom ne budete uhvaćeni u zamku i postanete džepna tehnička podrška svog prijatelja.
-
Proverite u čemu je problem
Ako email adresu vašeg prijatelja koriste spameri, možda ne možete ništa da učinite osim da sačekate da sve to prođe. Međutim, ako vaš prijatelj šalje nehotično poruke svojim Facebook prijateljima, problem je ozbiljniji jer je možda njegov nalog hakovan. Pre nego što uradite bilo šta proverite da li je sporne emailove zaista poslao vaš prijatelj. Proverite zaglavlje emaila da biste videli da li email zaista dolazi od njega a ne od nekog ko samo koristi njegovo ime ili email adresu. Čak i ako vaš prijatelj nije poslao email, to ne znači da nije kriv. Pitajte ga kako je otkrio problem. Proverite da li kada kaže “svi Facebook prijatelji” ili “ceo adresar” misli ustvari na jednu osobu. Zatražite od njega da proveri foldere Sent Items i Sent Messages na Facebook-u kako bi se uverio da su emailovi i poruke poslati sa tih naloga i da ih nije poslala neka druga aplikacija. Pitajte prijatelja o lozinkama - kada su poslednji put promenjene i da li koristi iste lozinke za različite servise. Pre nego što mu kažete da promeni lozinke, morate uraditi još nešto.
-
Očistite prijateljev računar
Sledeći korak je lov na malver(e). Najpre, očistite sve računare koje vaš prijatelj koristi, i pregledajte najčešće korišćene veb aplikacije i veb servise kako biste ustanovili da nešto od toga nije hakovano. U ovoj fazi je važno da saznate koliko računara vaš prijatelj koristi. Ako su problem poruke na Facebook-u, proverite sa kojih uređaja vaš prijatelj pristupa društvenoj mreži - pitajte ga ili takve informacije potražite na stranici za podešavanja Facebook naloga. Tragajte za aktivnim sesijama sa nepoznatih lokacija. Ako je reč o Gmail korisniku, i tamo ćete pronaći vreme odakle i kada se pristupalo nalogu. Ako primetite nešto neobično odjavite sve sesije. U podešavanjima bezbednosti naloga, proverite, onemogućite ili uklonite sve aplikacije i servise koje više ne koristite.
Skeniranjem računara antivirusom, proverite da li na računarima ima virusa, Trojanaca, drugih malvera ili adware programa. Objasnite svom prijatelju kako da koristi i ažurira redovno svoj antivirus i anti-malver alate ako to do sada nije radio.
Kada je sistem očišćen, započnite promenu lozinki ili odaberite password manager. Najpre počnite od servisa sa kojim je vaš prijatelj imao probleme zbog slanja spama ili malvera sa njegovog naloga. Jake, različite lozinke za različite servise, dvostepena autorizacija tamo gde je moguće ili password manager koji će olakšati kontrolu, resetovanje i upravljanje lozinkama za različite servise na različitim uređajima - to je ono što vaš prijatelj treba da nauči od vas.
Sada samo treba brinuti o tome da se problem ne vrati. Ako se to desi, proverite da li vam nije promakao neki računar (onaj na poslu ili sistem koji koriste deca kada se prijavljuju sa svojim imenom). Kako god, vaš prijatelj je sada, u vašu pomoć, značajno poboljšao bezbednost svojih računara i svoju ličnu.
-
Pobrinite se za vlastitu bezbednost
Kroz sve ovo prođite sa prijateljem zajedno, naučite ga da peca umesto da mu date ribu. Kad završite sa njim, postarajte se o vlastitoj bezbednosti - proverite svoje lozinke, nabavite password manager, ažurirajte svoj antivirus i anti-malver alate i redovno skenirajte sistem.
Izvor: Life Hacker
Izdvojeno
Seksualni gruming na internetu u porastu: šta roditelji mogu da urade da bi zaštitili decu
Prema podacima britanskog Nacionalnog društva za prevenciju okrutnosti prema deci (NSPCC), gruming (grooming) na internetu je dostigao rekordan nivo,... Dalje
10 sekundi je dovoljno hakerima da dobiju pristup vašem Gmail nalogu - ali samo bez panike
Gubitak pristupa email nalogu je zastrašujuća stvar s obzirom da većina nas koristi email naloge za posao, kupovinu i zabavu na mreži. Google ka... Dalje
Da li hapšenje vlasnika Telegrama ugrožava vaše podatke iz aplikacije
Osnivač Telegrama Pavel Durov pušten je iz pritvora u Francuskoj juče poslepodne, a tužilaštvo u Parizu je saopštilo da je pokrenuta zvanična i... Dalje
Kako prevaranti koriste veštačku inteligenciju za prodaju lažnih medicinskih suplemenata na društvenim mrežama
Sponzorisani sadržaj je sve prisutniji na društvenim mrežama. Sponzorisane objave često mogu biti korisne jer su prilagođene tako da se prikazuju... Dalje
Šta bi trebalo da znate pre nego što objavite fotografije svoje dece na mreži
Roditeljstvo 21. veka je čvrsto utemeljeno na tehnologiji. Od mobilnih telefona koji zabavljaju decu dok obavljaju poslove po kući, do aplikacija ko... Dalje
Pratite nas
Nagrade