Kriminalni softver (Crimeware)

Tekstovi o zaštiti, 31.10.2009, 00:40 AM

Bilo da je reč o Trojancima, keylogger-ima ili spyware programima, kriminalni softver („crimeware“) predstavlja novu vrstu pretnje i novi izazov za one čiji je zadatak borba protiv kriminala 21. veka. Toga moramo biti svesni.

Šta je „crimeware“?!

Kriminalni softver je štetan softver koji je krišom instaliran na kompjuteru. Većina kriminalnih programa su Trojanci. Postoji mnogo različitih tipova Trojanaca kreiranih da rade različite stvari. Na primer, neki od njih se koriste kako bi beležili aktivnost korisnika na tastaturi (keyloggers), neki prave snimke ekrana (screenshots) dok koristite web stranice banaka, neki preuzimaju druge štetne programe, dok drugi obezbeđuju hakeru pristup vašem sistemu. Ono što je zajedničko svima je sposobnost krađe poverljivih podataka - kao što su šifre i PIN kodovi - i slanje povratnih informacija kriminalcima. Naoružani ovim informacijama cyber-kriminalci mogu da kradu vaš novac.

Kako da zaštitim sebe od kriminalnog softvera?

Postoji nekoliko koraka koje morate preduzeti kako biste zaštitili vaš kompjuter od savremenih cyber-pretnji. Sledite jednostavno uputstvo kako biste rizik od napada sveli na najmanju moguću meru.

  • Zaštitite vaš kompjuter instaliranjem Internet security softvera.

  • Instalirajte zaštitne zakrpe za vaš operativni sistem i aplikacije. Ako koristite Windows® dovoljno je da uključite opciju Automatic Updates. I ne zaboravite da update-ujete Microsoft® Office.

  • Ako primite email sa atačmentom (Word ili Excel dokumenti, .EXE fajlovi, itd.) ne otvarajte ih osim ako znate ko vam ih je poslao i to samo onda kada ih očekujete.

  • NIKADA ne otvarajte atačmente iz spam email-ova. Isto to važi i za email-ove ili IM (Instant Messaging) koje sadrže linkove.

  • Neophodan je redovan update vašeg antivirusnog softvera (na primer, najmanje jednom dnevno).

  • I ostale aplikacije na vašem računaru moraju se redovno update-ovati.

  • Instaliranje softvera ili bilo kakve promene u sistemu obavljajte isključivo sa administratorskog naloga. Za svakodnevnu upotrebu, napravite odvojene naloge sa ograničenim pravom pristupa (ovo se može ograničiti unutar opcije „User Accounts“ u „Control Panel“). Preduzimanjem ovih mera ograničavate pristup štetnim programima važnim sistemskim podacima.

  • Redovno pravite backup-ove na CD-ovima, DVD-jevima ili USB eksternim diskovima. Ako vaši fajlovi budu oštećeni ili ih štetni programi šifriraju, možete ih povratiti jednostavnim kopiranjem sa backup kopija.

Zaštita od štetnog koda ili hakerskih napada:

  • Instalirajte Internet security softver.

  • Instlarajte zaštitne zakrpe.

  • Budite obazrivi sa neočekivanim email-ovima ili instant porukama (IM).

  • Budite oprezni kada koristite administratorski nalog.

  • Pravite backup vaših podataka.

Preuzeto sa: http://www.kaspersky.com/


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Kako prevaranti koriste veštačku inteligenciju za prodaju lažnih medicinskih suplemenata na društvenim mrežama

Kako prevaranti koriste veštačku inteligenciju za prodaju lažnih medicinskih suplemenata na društvenim mrežama

Sponzorisani sadržaj je sve prisutniji na društvenim mrežama. Sponzorisane objave često mogu biti korisne jer su prilagođene tako da se prikazuju... Dalje

Šta bi trebalo da znate pre nego što objavite fotografije svoje dece na mreži

Šta bi trebalo da znate pre nego što objavite fotografije svoje dece na mreži

Roditeljstvo 21. veka je čvrsto utemeljeno na tehnologiji. Od mobilnih telefona koji zabavljaju decu dok obavljaju poslove po kući, do aplikacija ko... Dalje

Veb pregledači koji štite vašu privatnost: vodič za početnike

Veb pregledači koji štite vašu privatnost: vodič za početnike

Ako ste korisnik jednog od najpopularnijih veb pregledača na svetu - Google Chromea, koji koristi dve trećine korisnika interneta iz celog sveta, o... Dalje

8 najčešćih prevara sa kojima se možete susresti ako koristite aplikaciju Telegram

8 najčešćih prevara sa kojima se možete susresti ako koristite aplikaciju Telegram

Telegram je popularna aplikacija među prevarantima iz nekoliko razloga. Prvo, nudi visok nivo anonimnosti, jer se korisnici mogu prijaviti bez otkriv... Dalje

Oglašivači dele podatke o korisnicima interneta sa obaveštajnim agencijama

Oglašivači dele podatke o korisnicima interneta sa obaveštajnim agencijama

Svaki klik na veb sajt, svako skrolovanje u mobilnoj aplikaciji i svaka reč koju unesete u pretragu prate desetine tehnoloških i marketing kompanija... Dalje