Pet pretraživača koji poštuju privatnost korisnika
Tekstovi o zaštiti, 11.05.2012, 10:06 AM

Kada pomislite na pretraživanje interneta verovatno najpre pomislite na Google. Pretraživači kojih bi ste se dosetili da je ovo test su, pored sveznajućeg Google-a, najverovatnije Bing i Yahoo.
Najveći i najčešće korišćeni pretraživači prate vašu istoriju pretrage i na osnovu toga grade vaš profil, nudeći vam različite rezultate pretrage na osnovu toga. Nisu svi korisnici pretraživača srećni zbog toga. Ako pripadate toj grupi korisnika interneta onda isprobajte jedan od pet predloga veb sajta HowToGeek za alternativne pretraživače koji vas neće pratiti dok pretražujete internet.
Ovo je pretraživač koji ne ne zna ništa o vama, pa su rezultati pretrage isti za sve korisnike. Početnu stranicu pretraživača odlikuje “čist” dizajn, jednostavniji i od Google-ovog. DuckDuckGo ne beleži bilo kakve podatke koji bi vas mogli identifikovati. Ne koristi kolačiće (cookies), uklanja user agente i IP adrese sa svojih servera. Rezultat toga je da DuckDuckGo ne zna ni da li dve pretrage dolaze sa istog računara.
Ako vam je teško da se odreknete Google-a a istovremeno želite više privatnosti, pokušajte sa pretraživačem kompanije Ixquick - Startpage koji će pretraživati Google za vas. Startpage prenosi Google-u vaš zahtev za pretragu i vraća vam rezultate pretrage. Sve što Google vidi su pretrage sa Startpage servera tako da ne može da dovede u vezu bilo koju od tih pretraga sa vama. Startpage ne beleži podatke koji bi vas mogli identifikovati, ne koristi kolačiće, odbacuje IP adrese i ne čuva podatke o pretragama. Startpage ima i proksi funkciju - možete otvoriti stranicu u Ixquick proksiju direktno iz rezulata pretrage, što usporava pretragu, ali onemogućva veb sajtove da vide vašu IP adresu. Proksi takođe isključuje Javascript da bi zaštitio vašu privatnost.
Ixquick je glavni pretraživač kompanije koja je vlasnik Starpage pretraživača. Ixquick nudi rezultate pretrage iz različitih izvora, ne samo od Google-a, što vam ukoliko ste odani Google-u neće odgovarati. Sve ostalo je isto kao i kod Startpage, uključujući i dizajn kao i proksi linkovi u rezulatima pretrage.
Blekko vam ne garantuje anonimnost kao prethodno spomenuti pretraživači, ali u odnosu na Google, Bing ili Yahoo ovaj pretraživač ipak poštuje vašu privatnost. Blekko beleži podatke za identifikaciju, ali ih čuva samo 48 sati. Primera radi, Google takve podatke čuva 9 meseci, pa čak i nakon isteka tog perioda ovi podaci se ne brišu već samo postaju anonimni.
Ask.com opciono nudi funkciju AskEraser koju možete uključiti u okviru njegovih podešavanja (Settings). Kada uključite AskEraser, Ask.com će postaviti jedan jedini kolačić u vaš brauzer koji je znak da je AskEraser uključen i obrisaće sve kolačiće Ask.com. Sa uključenim AskEraser, Ask.com neće čuvati vašu istoriju pretrage izuzev u određenim okolnostima, na primer ukoliko se desi greška i to do trenutka dok se problem ne reši ili ukoliko istražni organi/policija zatraže beleške o vašim pretragama.
Ako želite potpunu i bezrezervnu anonimnost na internetu probajte Tor Browser Bundle, uz napomenu da će ovakva pretraga biti sporija.

Izdvojeno
Najčešće prevare na WhatsAppu i kako da ih izbegnete

Više od dve milijarde korisnika WhatsAppa čini popularnu aplikaciju veoma privlačnom za sajber prevarante. Da stvari budu komplikovanije, oni čest... Dalje
Zašto ne bi trebalo da koristite desktop verzije mesindžera

Mnoge kompanije, posebno male, ne koriste korporativne platforme kao što su Slack ili Microsoft Teams za komunikaciju među zaposlenima, već običn... Dalje
Da li su deca bezbedna na internetu?

Zbog uzrasta u kom se susreću sa modernim tehnologijama, deca i mladi se često nazivaju “digitalnim domorocima”. U odnosu na starije, ko... Dalje
Zašto bi trebalo da dobro razmislite pre nego što preuzmete piratski softver

Svako je u nekom trenutku svog života pokušao da preuzme piratski softver. Većina korisnika nije svesna rizika koji podrazumeva preuzimanje i kori... Dalje
Doksing: moji podaci su objavljeni na internetu, šta mogu da uradim?

Zloupotreba tehnologije predstavlja rastući problem za mnoge ljude. Sajber nasilje i uhođenje na mreži ostaju široko rasprostranjena pretnja za k... Dalje
Pratite nas
Nagrade