Šest pravila za bezbedniji online banking
Tekstovi o zaštiti, 06.08.2010, 00:47 AM

Bez obzira da li putem interneta samo proveravate svoj račun u banci, plaćate račune, kupujete ili prodajete nešto, trebalo bi da se pridržavate nekih osnovnih pravila kako bi rizik sveli na minimum. Evo šta vam savetuje Microsoft:
-
Osigurajte svoj kompjuter od pretnji koje dolaze sa interneta
Firewall, antivirusni i antispyware softver su obavezni, kao i enkripcija wireless konekcije. Celokupan softver instaliran na računaru, naročito se ovo odnosi na web browser, trebalo bi da se redovno i automatski ažurira.
-
Birajte “jake” lozinke
Lozinke treba da sadrže najmanje 14 karaktera, uključujući brojeve, simbole, velika i mala slova. Imajte na umu da sajber-kriminalci koriste veoma sofisticirane alatke za dešifrovanje lozinki. Nemojte koristiti reči bilo kog jezika koje se mogu pronaći u rečniku. Isto važi i za pisanje reči unazad i skraćenice. Lozinke poput 12345678, u kojima postoji smisleni redosled ili one kao što je 22222222 nisu dobar izbor jer ih je lako pretpostaviti. Vaše ime, datum rođenja, broj lične karte, vozačke dozvole ili pasoša i slične personalne informacije nisu ono što treba da se nađe u vašim lozinkama. Slova koja se na tastaturi nalaze jedno pored drugog ne čine bezbednu lozinku, npr. ertzudfgh.
-
Vodite računa o lažnim web stranama koje liče na one koje ste tražili
Linkovi u email porukama, instant porukama (IM), pop-up reklamnim prozorima koji se pojavljuju dok surfujete internetom mogu vas odvesti na web sajtove koji izgledaju kao legitimni, ali su zapravo lažni. Kada želite da posetite neki web sajt, njegovu adresu ukucajte sami u address bar svog browsera ili korisitite linkove iz svog bookmark-a.
-
Pre nego na web strani ostavite svoje poverljive podatke, uverite se da je bezbedna
Sajtovi za online banking koriste enkripciju (šifriranje), meru bezbednosti koja štiti vaše podatke na njihovom putovanju internetom. U ovom slučaju, enkripcija znači web adresu sa https (“s” je oznaka za “secure”, “bezbednost”) i ikonu katanca pored ili u donjem desnom uglu browsera. Ovo su znaci da ste na pravom mestu, web sajtu banke u kojoj imate račun. Ukoliko koristite Internet Explorer, još jedan znak legitimnosti sajta je zelena boja address bar-a.
-
Novčane transakcije obavljajte sa svog kućnog kompjutera
Plaćanje računa, online kupovinu, ili bilo koju sličnu aktivnost nemojte obavljati sa javnih kompjutera, sa kompjutera kojima i drugi imaju pristup ili sa laptopova i mobilnih telefona koji koriste javnu wireless mrežu.
-
Zdrav razum je efikasna zaštita od prevara
Ponude za koje pomislite da su suviše dobre da bi bile istinite, upozorenje od banke da će vam račun biti ugašen ukoliko ne preduzmete ono što se od vas u njemu traži, obaveštenje da se dobitinik premije na lutriji a da prethodno niste uplatili tiket - sve ovo su uobičajene internet prevare na koje, verovali ili ne, neki ljudi ipak nasednu.
Obično ovakva vrsta email poruka ima za cilj da namami korisnika na lažni web sajt koji je pod kontrolom sajber-kriminalaca kako bi prevarom dobili od korisika poverljive podatke.
Izvor

Izdvojeno
Najčešće prevare na WhatsAppu i kako da ih izbegnete

Više od dve milijarde korisnika WhatsAppa čini popularnu aplikaciju veoma privlačnom za sajber prevarante. Da stvari budu komplikovanije, oni čest... Dalje
Zašto ne bi trebalo da koristite desktop verzije mesindžera

Mnoge kompanije, posebno male, ne koriste korporativne platforme kao što su Slack ili Microsoft Teams za komunikaciju među zaposlenima, već običn... Dalje
Da li su deca bezbedna na internetu?

Zbog uzrasta u kom se susreću sa modernim tehnologijama, deca i mladi se često nazivaju “digitalnim domorocima”. U odnosu na starije, ko... Dalje
Zašto bi trebalo da dobro razmislite pre nego što preuzmete piratski softver

Svako je u nekom trenutku svog života pokušao da preuzme piratski softver. Većina korisnika nije svesna rizika koji podrazumeva preuzimanje i kori... Dalje
Doksing: moji podaci su objavljeni na internetu, šta mogu da uradim?

Zloupotreba tehnologije predstavlja rastući problem za mnoge ljude. Sajber nasilje i uhođenje na mreži ostaju široko rasprostranjena pretnja za k... Dalje
Pratite nas
Nagrade