Zašto se internet korisnici sve češće opredeljuju za online backup

Tekstovi o zaštiti, 30.05.2011, 02:10 AM

Zašto se internet korisnici sve češće opredeljuju za online backup

Vremena se menjaju. Kada je kompanija F-Secure 2009. godine sprovela istraživanje na temu koliko internet korisnika pravi backup podataka koji se nalaze na njihovim računarima, rezultati su bili poražavajući. Čak 44% korisnika nikada nije obezbedilo svoje podatke bilo kakvom vrstom rezervne kopije. Međutim, novo istraživanje koje je sprovela kompanija pokazuje da je došlo do napretka u tom pogledu.

Istraživanje koje je obuhvatilo 609 internet korisnika otkriva da svega 14% ispitanika ne pravi rezervne kopije podataka na regularnoj bazi, što je za 68% manje nemarnih korisnika u odnosu na podatke od pre dve godine.

Nove metode backup-ovanja su prilično “bezbolne” za korisnike, naročito ako je reč o online backup-u. Istraživanje iz 2009. godine zabeležilo je samo 5% korisnika koji koriste mogućnosti online backup-a. Taj procenat je porastao za 380%, tako da sada 24% ispitanika kaže da koristi online backup.

Neki od raloga zbog kojih stručnjaci preporučuju korisnicima da svoje podatke obezbede pravljenjem rezervne kopije u “oblacima” (cloud computing) su sledeći:

  • Online backup je jednostavan i automatski. On ne zahteva disciplinu od korisnika, niti njegovo učešće u pravljenju kopije, nakon što se jednom instalira i pokrene. Pravljenje backup-a odvija se u pozadini, bez prekida aktivnosti korisnika na računaru. Takav model pravljenja backup-a ne zahteva od korisnika da stalno ima obavezu da napravi kopiju podataka.

  • Za koji god model backup-a da se odlučite, to je bolje nego da uopšte ne praktikujete backup, kažu u F-Secure. Backup na CD/DVD diskovima ili eksternim hard diskovima osim korisnikovog prostora i vremena zahteva i disciplinu i organizovanost. Čuvanje kopije podataka sa računara u oblaku, na lokaciji koja nije ni u stanu, ni u kancelariji korisnika, gde ovi uređaji mogu biti oštećeni ili izgubljeni, takođe je još jedan ubedljiv argument na strani online backup-a. Svi fajlovi u oblaku mogu biti sačuvani u formi u kojoj se nalaze na računaru korisnika, i organizovani na isti način kao i na korisnikovom hard disku.

  • Novi i sve kompleksniji maliciozni programi zahtevaju više nego ikada pre da se backup sprovodi kontinuirano. Programi iz grupe ransomware poseban su razlog neophodnosti učestalog pravljenja rezervne kopije podataka. Ovi maliciozni programi vrše enkripciju (šifrovanje) fajlova na zaraženom računaru, čineći ih neupotrebljivim sve dok korisnik ne pristane da plati otkup za njih. Jedina nada u slučaju da je kompjuter zaražen ransomware-om je da je korisnik u skorije vreme napravio kopiju fajlova i ostavio ih na mestu koje je daleko od zaraženog računara. U slučaju da se dogodi ovakav scenario, šansa da ćete sistem i fajlove na njemu vratiti u početno stanje je neuporedivo veća ukoliko ste se prethodno opredelili za online model pravljenja backup-a.

Više o ostalim modelima pravljenja backup-a možete pronaći u Rečniku na našem sajtu.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Oglašivači dele podatke o korisnicima interneta sa obaveštajnim agencijama

Oglašivači dele podatke o korisnicima interneta sa obaveštajnim agencijama

Svaki klik na veb sajt, svako skrolovanje u mobilnoj aplikaciji i svaka reč koju unesete u pretragu prate desetine tehnoloških i marketing kompanija... Dalje

Šta ne treba deliti sa AI čet-botovima

Šta ne treba deliti sa AI čet-botovima

AI čet-botovi su postali izuzetno popularni i korisni alati za dobijanje informacija, saveta i pomoći o raznim temama. Možete ih koristiti za krei... Dalje

Zašto sajber kriminalci sve češće koriste PDF-ove za napade

Zašto sajber kriminalci sve češće koriste PDF-ove za napade

Sajber kriminalci koriste stari medij (PDF-ove) na nov i opasan način, upozoravaju istraživači kompanije Avast. PDF-ovi su postali sinonim za prakt... Dalje

Kako da sa Googlea, Facebooka, Instagrama i TikToka uklonite fotografije vaše dece koje su postavili drugi

Kako da sa Googlea, Facebooka, Instagrama i TikToka uklonite fotografije vaše dece koje su postavili drugi

Mnogi roditelji postaju svesni rizika povezanih sa deljenjem fotografija i video snimaka dece na internetu. Međutim, pojavljuje se nova, zabrinjavaju... Dalje

Rizici ''sharentinga'': Kako će slike vaše dece koje danas delite na društvenim mrežama uticati na njih u budućnosti

Rizici ''sharentinga'': Kako će slike vaše dece koje danas delite na društvenim mrežama uticati na njih u budućnosti

„Sharenting“, kombinacija reči „sharing“ i „parenting“ („deljenje“ i „roditeljstvo“), je ... Dalje