Broj lažnih LinkedIn imejlova u februaru porastao za 232%
Društvene mreže, 21.02.2022, 10:30 AM

Broj fišing napada putem imejlova koji se šalju u ime Linkedina porastao je za 232% od 1. februara 2022. godine, objavila je kompanija Egress.
Ovaj porast je povezan rekordnim brojem zaposlenih koji su zbog pandemije ostali bez posla i koji sada traže nove poslove. Na primer, samo u SAD rekordan broj ljudi napustio je posao prošle godine u potrazi za novim poslovnim mogućnostima.
Ogroman broj onih koji traže posao koristi LinkedIn za pronalaženje i prijavljivanje za nove poslove, a istraživači su otkrili da sajber kriminalci sve više koriste profesionalnu društvenu mrežu gde pronalaze žrtve društvenog inženjeringa koje će kliknuti na zlonamerne linkove i zatim uneti svoje podatke za prijavljivanje na lažne veb stranice.
Svi ovi napadi prate sličan obrazac - poruke navodno stižu sa LinkedIna a naslovi imejlova su slični onima koje koristi sajt za profesionalno umrežavanje: „Pojavili ste se u 4 pretrage ove nedelje“, „Imate 1 novu poruku“, „Vaš profil odgovara ovom poslu“ i „Ko vas traži na mreži“.
Pored toga, napadači koriste LinkedIn logo, boje brenda i ikone. Donji deo poruke izgleda slično imejlovi LinkedIna, sa adresom glavnog sedišta kompanije, linkovima za odjavu i odeljkom za podršku i informacijama o primaocu.
Napadači koriste imena poznatih kompanija kao mamac. Kada klikne na link, žrtva se vodi na veb sajt koji prikuplja podatke za prijavu na LinkedIn.
Trenutno je nepoznato da li napade sprovodi jedan sajber kriminalac ili grupa.
„Verovatno je da ovi fišing napadi imaju za cilj da iskoriste osobe koje traže posao (plus radoznale pojedince) tako što će im laskati da veruju da se njihov profil gleda i da je njihovo iskustvo relevantno za brendove”, kaže Džek Čepmen iz Egressa. „Ciljevi se razlikuju, pokrivaju kompanije i u Severnoj Americi i u Velikoj Britaniji i posluju u različitim industrijama. LinkedIn navodi da ima preko 810 miliona članova u više od 200 zemalja, što obezbeđuje sajber kriminalcima veliku bazu žrtava.”
Odgovarajući na tvrdnje Egressa, portparol LinkedIn-a je istakao mere koje je kompanija primenila da zaštiti svoje korisnika: „Naši interni timovi rade na preduzimanju mera protiv onih koji pokušavaju da nanesu štetu članovima LinkedIna putem fišinga. Podstičemo članove da prijave sumnjive poruke i pomažemo im da saznaju više o tome šta mogu da urade da bi se zaštitili, uključujući uključivanje verifikacije u dva koraka. Da biste saznali više o tome kako članovi mogu da prepoznaju fišing poruke, pogledajte naš centar za pomoć ovde.“

Izdvojeno
TikTok kažnjen sa 530 miliona evra zbog prenosa podataka evropskih korisnika u Kinu

Irska Komisija za zaštitu podataka (DPC) objavila je da je kaznila evropsku filijalu TikToka sa 530 miliona evra nakon istrage o transferu podataka k... Dalje
Hakeri tvrde da su ukrali lozinke 972.000 korisnika TikToka i sada prete da će ih objaviti

Hakerska grupa koja sebe naziva R00TK1T ISC CYBER TEAM tvrdi da je ukrala 972.000 lozinki korisnika TikToka. Hakeri su zapretili objavljivanjem lozink... Dalje
Meta testira novu AI tehnologiju koja otkriva naloge dece koja su se registrovala kao odrasle osobe

Meta testira novu AI tehnologiju koja može da identifikuje korisnike Instagrama mlađe od 16 godina, a zatim ih automatski prebacuje na tinejdžerske... Dalje
Podaci 2,8 milijardi X (Twitter) profila objavljeni na poznatom hakerskom forumu

Na zloglasnim Breach forumima procurili su podaci 2,87 milijardi X (Twitter) profila. Prema objavi korisnika foruma ThinkingOne, iza curenja podataka ... Dalje
Zbog lažne Metine tehničke podrške korisnici ostaju bez naloga
.jpg)
Meta ima više od 10 miliona aktivnih oglašivača na svojim platformama, a mnoga preduzeća zavise od oglasa na društvenim mrežama. Zato je razuml... Dalje
Pratite nas
Nagrade