DM-ovi na Twitter-u šire malver
Društvene mreže, 16.11.2012, 07:51 AM

„Hey someone is spreading horrible (terrible, nasty) rumors about you...“ Ukoliko ste korisnik Twitter-a malo je verovatno da su vaš Twitter inbox zaobišle ovakve privatne poruke. Pre mesec dana obavestili smo vas da je na Twitter-u u toku fišing kampanja sa privatnim porukama (direct message, DM) kojima prevaranti, računajući na ljudsku radoznalost, pokušavaju da nateraju korisnika da klikne na link u poruci.
Ta kampanja je još uvek u toku, a GFI Labs upozorava i na novu kampanju koja uključuje poruke sa tekstom: „what on earth could you be doing in our movie“.
U poruci je i link koji vodi do stranice Facebook aplikacije na kojoj se korisnik koji je naseo na prevaru i kliknuo na link obaveštava da ne može da da pogleda video ukoliko se prethodno ne prijavi na svoj Twitter nalog.
Naravno, stranica za prijavljivanje nema bilo kakve veze sa Twitter-om, a podaci za prijavu za Twitter nalog koje prevareni korisnik bude uneo u odgovarajuća polja završiće na serverima prevaranata.
Kada se korisnik prijavi, predočava mu se da postoji još jedan problem zbog koga ne može da pogleda obećani video - YouTube Player treba ažurirati. Korisnik ima i dalje utisak da se nalazi na stranici aplikacije, ali svi Facebook elementi na ovoj stranici su lažni. Klikom na „Install“ preuzima se maliciozni fajl pod nazivom „FlasshPlayerV11.1.37.18.exe“, a nakon njegovog pokretanja pokreće se još jedan fajl - „javas.exe“ koji je takođe maliciozan.
GFI je detektovao FlasshPlayerV11.1.37.18.exe kao Trojan.Win32.Generic!BT (detektuje ga samo polovina antivirusa koje koristi VirusTotal) a javas.exe kao Win32.Malware!Drop.
Istraživači GFI Labs kažu da je ovde reč o samostalnom malveru koji ne uspostavlja komunikaciju sa C&C serverom niti krade podatke, već jednostavno obavlja svoj zadatak na zaraženom sistemu. Međutim, stručnjaci firme Webroot kažu da neke verzije fajla javas.exe, koji nije nepoznat, ponekad kradu informacije o bankovnim nalozima, podatke o kontaktima korisnika, uključujući i email adrese, i otvaraju pop-up prozore u brauzeru.
Ovakve i slične kampanje nisu retkost na Twitter-u. Jasno je da ne treba kliktati na linkove u ovakvim i sličnim porukama čak i ukoliko one dolaze od poznatih osoba kojima verujemo. Ukoliko dobijete takvu poruku, obavestite vlasnika Twitter naloga sa koga je stigla poruka o tome, ali i ostale folovere o sumnjvim DM-ovima. I naravno, obrišite poruku koju ste dobili.

Izdvojeno
Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook već godinama koristi javne objave, fotografije i interakcije korisnika za obuku veštačke inteligencije. Kompanija je već iskoristila javn... Dalje
Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke
.jpg)
Facebook je najavio da uvodi passkey (digitalni ključ) kao novi način prijavljivanja na mobilnim uređajima, bez potrebe za klasičnim lozinkama. Ov... Dalje
Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u
.jpg)
Sajber kriminalci iz poznate grupe FIN6 predstavljaju se kao ljudi koji traže posao na platformama poput LinkedIn-a kako bi zarazili poslodavce malve... Dalje
Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Mandiant Threat Defens upozorava korisnike na prevaru iza koje stoji grupa UNC6032 koja na društvenim mrežama postavlja oglase za lažne AI video al... Dalje
TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

Sajber kriminalci koriste TikTok video snimke za širenje malvera za krađu informacija Vidar i StealC u ClickFix napadima, upozorava Trend Micro. Re... Dalje
Pratite nas
Nagrade