Dok se za sajber-kriminalcima traga na ''mračnom internetu'', oni otvoreno trguju na Facebooku
Društvene mreže, 08.04.2019, 02:30 AM

Facebook je bio domaćin "desetinama" grupa, koje su služile kao tržnice i berze, koje su sajber kriminalci koristili za kupovinu i prodaju ukradene robe i informacija i prodaju svojih usluga, saopštili su istraživači iz kompanije Cisco.
Oni su pronašli 74 grupe na Facebooku u kojima se otvoreno trgovalo ukradenim brojevima kreditnih kartica i detaljima o bankovnim računima. Grupe su imale oko 385000 članova.
Facebook je saopštio da je uklonio ove grupe zbog kršenja politike društvene mreže koja se odnosi na finansijske prevare.
Istraživači su na blogu kompanije objavili detalje o svojim otkrićima i rekli da su bili iznenađeni da sajber kriminalci ovo rade otvoreno na društvenim mrežama. Oni su uglavnom tragali za sajber-kriminalcima na Dark Webu, ali ih nisu očekivali na društvenim mrežama.
Neki kriminalci su otvoreno reklamirali usluge hakovanja, fišinga i spamovanja, dok su drugi tražili kupce za ukradene informacije o bankovnim računima, kreditnim karticama, ličnim dokumentima, kao što su vozačke dozvole i lične karte.
Facebookovi algoritmi su se pokazali korisnim jer su pronašli druge grupe sa sličnom tematikom kada su istraživači počeli da traže lopove i prodavce ukradenih kreditnih kartica, spamere i druge sajber kriminalce.
U grupama se plaćanje obavljalo kripto valutama ili preko PayPala. Neke kriminalne grupe su koristile posrednike ili "mule".
Istraživači kažu da su u početku pokušali da ugase ove grupe tako što su koristili Facebookove alate, ali se to pokazalo neefikasnim. Zbog toga su informacije do kojih su došli prosledili Facebookovom timu koji je zadužen za bezbednost društvene mreže. Zahvaljujući tome većina ovakvih grupa je ugašena, ali neke su još uvek aktivne i radi se na njihovom uklanjanju.
Facebook je saopštio da je uklonio grupe koje su "prekršile" pravila koja se odnose na spam i finansijske prevare i istakao da su svesni toga da moraju biti oprezniji i da će se boriti protiv ovakvih aktivnosti.

Izdvojeno
Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook već godinama koristi javne objave, fotografije i interakcije korisnika za obuku veštačke inteligencije. Kompanija je već iskoristila javn... Dalje
Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke
.jpg)
Facebook je najavio da uvodi passkey (digitalni ključ) kao novi način prijavljivanja na mobilnim uređajima, bez potrebe za klasičnim lozinkama. Ov... Dalje
Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u
.jpg)
Sajber kriminalci iz poznate grupe FIN6 predstavljaju se kao ljudi koji traže posao na platformama poput LinkedIn-a kako bi zarazili poslodavce malve... Dalje
Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Mandiant Threat Defens upozorava korisnike na prevaru iza koje stoji grupa UNC6032 koja na društvenim mrežama postavlja oglase za lažne AI video al... Dalje
TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

Sajber kriminalci koriste TikTok video snimke za širenje malvera za krađu informacija Vidar i StealC u ClickFix napadima, upozorava Trend Micro. Re... Dalje
Pratite nas
Nagrade