EU primorala TikTok da zbog bezbednosti dece povuče novi program za TikTok Lite iz unije
Društvene mreže, 06.08.2024, 11:00 AM
.jpg)
TikTok je primoran da trajno povuče svoj program „Lite Rewards“ iz Evropske unije zbog zabrinutosti Evropske komisije zbog njegovog uticaja na korisnike, posebno decu.
Evropska komisija pokrenula je formalni postupak protiv TikToka u aprilu 2024. u skladu sa Zakonom o digitalnim uslugama (DSA). Ovo se odnosi na „Program zadataka i nagrađivanja“ za TikTok Lite, koji omogućava korisnicima da zarađuju poene dok obavljaju određene „zadatke“ na TikToku, kao što su gledanje video snimaka i „lajkovanje“ sadržaja.
TikTok Lite je posebna verzija aplikacije TikTok koja je lansirana u Španiji i Francuskoj u aprilu 2024.
Komisija veruje da bi program Lite Rewards mogao da prekrši članove 34. i 35. Zakona o digitalnim uslugama (DSA), izražavajući zabrinutost da je pokrenut bez prethodne pažljive procene fizičkih i mentalnih rizika koje nosi, posebno onih koji se odnose na efekat zavisnosti od platforme, i bez preduzimanja efikasnih mera za smanjenje rizika.
Ovo se posebno odnosi na decu, s obzirom na sumnju u neefikasnost mehanizama za proveru uzrasta korisnika na TikToku.
Da bi se uskladio sa DSA, TikTok se obavezao da će trajno povući program Lite Rewards iz EU i da neće pokrenuti nijedan drugi sličan program.
Komisija je naglasila da su ove obaveze pravno obavezujuće, što znači da bi svako kršenje predstavljalo kršenje DSA i dovelo do novčanih kazni.
DSA je stupio na snagu za sve onlajn platforme u EU 17. februara 2024. a ovo je prvi slučaj da se postupa prema odredbama DSA.
Još jedan postupak Evropske komisije protiv TikToka prema DSA pokrenut u februaru 2024. još uvek je u toku. Reč je o proceni da li je TikTok prekršio odredbe koje se odnose na zaštitu maloletnika, transparentnost oglašavanja, pristup podacima za istraživače i upravljanje rizikom od dizajna koji izaziva zavisnost i štetnog sadržaja.
Istovremeno sa dešavanjima u EU, u SAD je američka vlada podnela tužbu protiv TikToka i njegove matične kompanije ByteDance zbog rasprostranjenog kršenja Zakona o zaštiti privatnosti dece na mreži (COPPA).

Izdvojeno
Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook već godinama koristi javne objave, fotografije i interakcije korisnika za obuku veštačke inteligencije. Kompanija je već iskoristila javn... Dalje
Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke
.jpg)
Facebook je najavio da uvodi passkey (digitalni ključ) kao novi način prijavljivanja na mobilnim uređajima, bez potrebe za klasičnim lozinkama. Ov... Dalje
Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u
.jpg)
Sajber kriminalci iz poznate grupe FIN6 predstavljaju se kao ljudi koji traže posao na platformama poput LinkedIn-a kako bi zarazili poslodavce malve... Dalje
Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Mandiant Threat Defens upozorava korisnike na prevaru iza koje stoji grupa UNC6032 koja na društvenim mrežama postavlja oglase za lažne AI video al... Dalje
TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

Sajber kriminalci koriste TikTok video snimke za širenje malvera za krađu informacija Vidar i StealC u ClickFix napadima, upozorava Trend Micro. Re... Dalje
Pratite nas
Nagrade