Evropski sud ograničio upotrebu podataka korisnika Facebooka u ciljanom oglašavanju
Društvene mreže, 07.10.2024, 10:30 AM

Najviši evropski sud, Sud pravde Evropske unije, doneo je presudu prema kojoj će Meta morati da ograniči upotrebu ličnih podataka prikupljenih sa Facebooka za prikazivanje ciljanih oglasa čak i kada korisnici pristanu da se njihovi podaci koriste u reklamne svrhe, što bi moglo imati ozbiljne posledice na kompanije u regionu koje se bave oglašavanjem.
Drugim rečima, društvene mreže, kao što je Facebook, ne mogu nastaviti da koriste lične podatke korisnika za ciljano oglašavanje na neodređeno vreme, rekao je sud, dodajući da kompanije moraju postaviti ograničenja kako bi se uskladile sa Opštom uredbom o zaštiti podataka (GDPR).
Naime, član 5(1)(c) GDPR-a zahteva da kompanije ograniče obradu na neophodne podatke, sprečavajući da prikupljeni lični podaci o korisnicima, bilo da su prikupljeni na platformi ili van nje, preko trećih strana, budu agregirani, analizirani i obrađivani za ciljano oglašavanje bez vremenskog ograničenja.
Slučaj je prvobitno pokrenuo aktivista i suosnivač neprofitne organizacije za zaštitu privatnosti NOYB (None Of Your Business) Maks Šrems 2014. godine tvrdnjom da je Facebook prikazivao korisnicima personalizovane oglase zasnovane na seksualnoj orijentaciji.
Sud je rekao da kompanije ne mogu da obrađuju podatke koji se odnose na seksualnu orijentaciju korisnika u svrhu ciljanog oglašavanja u slučajevima kada su takvi podaci dobijeni izvan platforme, preko drugih veb sajtova i aplikacija.
NOYB je u izjavi rekao da pozdravlja presudu, navodeći da se presuda takođe odnosi na sve kompanije koje se bave oglašavanjem na mreži koje nemaju stroge prakse brisanja podataka.
„Meta i mnogi igrači u onlajn oglasnom prostoru jednostavno su ignorisali ovo pravilo i nisu predvideli nikakve periode brisanja ili ograničenja na osnovu vrste ličnih podataka“, kaže NOYB.
„Primena „principa minimizacije podataka“ radikalno ograničava upotrebu ličnih podataka za oglašavanje. Princip minimizacije podataka se primenjuje bez obzira na pravni osnov koji se koristi za obradu, pa čak i kad korisnik pristane na personalizovano oglašavanje njegovi lični podaci ne mogu se koristiti neograničeno.“
U izjavi za Rojters, Meta je rekla da je mnogo uložila da bi „ugradila privatnost“ u svoje proizvode, napominjući da „ne koristi posebne kategorije podataka koje korisnici daju za personalizaciju oglasa, dok oglašivačima nije dozvoljeno da dele osetljive podatke“.
Foto: Erik Mclean |l Pexels

Izdvojeno
Iza jučerašnjeg napada na X stoji ova grupa
.jpg)
Propalestinska hakerska grupa preuzela je odgovornost za jučerašnji veliki DDoS napad na X (bivši Twitter). Prema podacima Downdetectora, desetine ... Dalje
Prevaranti otimaju Facebook naloge pomoću lažnih upozorenja o kršenju autorskih prava
.jpg)
Check Point Research (CPR) je upozorio na novu phishing kampanju, koja je počela otprilike 20. decembra 2024., a koja je prvenstveno fokusirana na ko... Dalje
Korisnici tuže LinkedIn zbog obučavanja AI modela njihovim privatnim porukama bez pristanka korisnika

Korisnici LinkedIn Premium iz SAD tužili su platformu zato što je navodno delila njihove privatne poruke bez njihovog pristanka kako bi obučila mod... Dalje
Zbog lažnih slika Breda Pita koje je generisala veštačka inteligencija, žena ostala bez skoro milion evra

Za En, Francuskinju u svojim pedesetim, 2023. je počela neobično. Dizajnerka enterijera, koja nije imala iskustva sa društvenim mrežama, otvorila ... Dalje
Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine

Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje
Pratite nas
Nagrade