Facebook će morati da plati 90 miliona dolara zbog dugmeta Like i praćenja korisnika
Društvene mreže, 17.02.2022, 10:30 AM

Facebookova matična kompanija Meta Platforms pristala je da plati 90 miliona dolara za rešavanje tužbe zbog kolačića koje je kompanija koristila za praćenje internet aktivnosti korisnika Facebooka čak i nakon što bi se odjavili sa platforme. Pored toga, Meta će morati da izbriše sve podatke koje je nezakonito prikupila od tih korisnika.
Nagodbu tek treba da odobri američki okružni sud za severni okrug Kalifornije.
Reč je o tužbi koja je podneta još 2012. godine zbog dugmeta „Like“ koje je Facebook koristio za praćenje korisnika dok posećuju druge veb sajtove, bez obzira da li su zaista koristili dugme, čime je kompanija prekršila američki savezni zakon o prisluškivanju, kao i zbog toga što je kompanija istorije pretraživanja korisnika koristila za pravljenje profila korisnika koje je prodavala oglašivačima.
Prema uslovima predloženog poravnanja, biće obuhvaćeni korisnici koji su između 22. aprila 2010. i 26. septembra 2011. pregledali veb sajtove na kojima se nalazilo dugme „Like“.
„Postizanje nagodbe u ovom slučaju, starom više od jedne decenije, u najboljem je interesu naše zajednice i naših akcionara i drago nam je što smo prevazišli ovaj problem“, rekao je portparol Mete.
Tužba je odbačena u junu 2017. godine zbog ocene suda da tužioci nisu uspeli da pokažu da su sa razlogom očekivali privatnost ili da su pretrpeli finansijsku štetu. Ali tri godine kasnije, savezni apelacioni sud je preinačio odluku, ocenjujući da je Facebookovo prikupljanje podataka izazvalo “ekonomsku štetu” i da je za ovakvo prikupljanje podataka potrebna izričita saglasnost korisnika navedena u Zakonu o prisluškivanju. Facebook je uložio žalbu na ovu odluku Vrhovnom sudu koji je odbacio žalbu, ostavljajući na snazi prethodnu presudu.
„Čak i pre nego što je nagodba postignuta, ova parnica je već duboko unapredila prava na privatnost”, navodi se u predlogu poravnanja.
Ako bude odobreno, ovo poravnanje bi bilo jedno od najvećih po nagodbi o privatnosti podataka u istoriji Sjedinjenih Država. Ali Facebook se u prošlosti suočavao sa još većim kaznama zbog kršenja privatnosti podataka. Prošlog februara, kompaniji je naloženo da plati 550 miliona dolara kada je postigla nagodbu sa svojim korisnicima iz Ilinoisa koji su tužili kompaniju 2015. godine zbog kršenja Zakona o privatnosti biometrijskih podataka Ilinoisa (BIPA) korišćenjem tehnologije prepoznavanja lica za označavanje korisnika na fotografijama, bez njihovog izričitog pristanka.
Protiv kompanija je podneta još jedna tužba iza koje stoji američka država Teksas, koja je početkom ove nedelje tužila Metu zbog „korišćenja biometrijskih podataka miliona Teksašana bez pravilnog dobijanja njihovog informisanog pristanka za to.”

Izdvojeno
Twitter traži odgovorne za curenje izvornog koda platforme

Twitter pokušava da pronađe osobe odgovorne za curenje izvornog koda platforme, a prema dokumentaciji u koju je Rojters imao uvid, „različite... Dalje
Direktor TikToka odgovarao na žestoke kritike u američkom Kongresu

Američki zakonodavci kritikovali su izvršnog direktora TikToka zbog mogućeg uticaja kineske vlade na platformu i izneli optužbe da aplikacija nano... Dalje
TikTok pokrenuo kampanju protiv zabrane aplikacije

Uoči svog dugo očekivanog susreta sa američkim zakonodavcima na Kapitol Hilu u četvrtak, izvršni direktor TikToka Šou Zi Ču objavio je na TikTo... Dalje
Twitter danas ukida SMS dvofaktornu autentifikaciju za većinu korisnika, ovo su alternative za njih

Počev od danas, 20. marta, dvofaktorna autentifikacija (2FA) bazirana na SMS porukama biće dostupna samo korisnicima Twittera koji plaćaju Blue pre... Dalje
TikTok pokreće novi projekat koji treba da uveri evropske zakonodavce da su podaci korisnika bezbedni

Zbog sve većih pritisaka i zabrinutosti američkih i evropskih vlasti zbog mogućeg deljenja korisničkih podataka sa kineskom vladom, TikTok uvodi n... Dalje
Pratite nas
Nagrade