Facebook će tražiti da cinkarite prijatelje koji koriste lažna imena

Društvene mreže, 24.09.2012, 08:39 AM

Facebook će tražiti da cinkarite prijatelje koji koriste lažna imena

Kao jedan od uslova za korišćenje društvene mreže, Facebook zahteva korišćenje pravih imena. Međutim, iako je to protiv Faceboook-ovih pravila, mnogo je onih koji su na društvenoj mreži prisutni pod lažnim imenom. Facebook je osmislio novu strategiju da otkrije ko su korisnici koji krše pravila društvene mreže na ovaj način i ona uključuje pomoć prijatelja što mnogima izgleda kao cinkarenje.

Naime, Facebook će koristiti iskačući (pop-up) prozor sa pitanjem o valjanosti imena prijatelja. Očigledno računajući na cinkarenje, Facebook će pokušati da prikupi podatke koji, prema objašnjenju koje je došlo iz kompanije, služe radi “boljeg razumevanja ekosistema” društvene mreže.

Ipak, postoji mogućnost da bi tako prikupljene podatke Facebook mogao iskoristiti za identifikaciju naloga koji krše Facebook-ovu politiku upotrebe imena na mreži.

U prozoru koji će se možda pojaviti pred vama, Facebook vam obećava da će vaš odgovor na pitanje o verodostojnosti imena prijatelja biti anoniman. U prozoru se nalazi profilna slika prijatelja koji je predmet interesovanja Facebook-a, ime i trenutna lokacija. Korisnik može da izabere između ponuđenih odgovora: da potvrdi da je reč o pravom imenu, da odgovarajući sa “ne” prizna da prijatelj koristi lažno ime, da odgovori da ne poznaje osobu i na kraju, da odbije da odgovori na pitanje.

Facebook-ova politika korišćenja imena zahteva od korisnika navođenje pravih imena, iako je dozvoljen nadimak koji se odnosi na ime ili srednje ime, a korisnik može dodati i alternativno ime koje bi moglo biti prošireni nadimak ili devojačko prezime pre udaje.

Iz Facebook-a kažu da sistem bira korisnike čija se imena proveravaju i da to ne znači da je neko o kome vas ispituje Facebook sumnjiv zbog bilo čega.

Facebook ima veoma jasnu politiku kada je reč o lažnim nalozima i oni se uklanjaju čim se otkriju. Zato nije jasno kako će Facebook koristiti ove podatke dobijene od korisnika, ako bi ignorisanje saznanja da neko krši pravila društvene mreže značilo ignorisanje zvanične politike društvene mreže.

Prema podacima koje je objavio Facebook, oko 8,7% od 955 miliona korisničkih naloga su lažni. Skoro 46 miliona naloga su duplikati, 23 miliona naloga je pogrešno klasifikovano i oko 14 miliona naloga registrovali su oni čije je prisustvo na društvenoj mreži nepoželjno, kao što su to na primer spameri.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

TikTok podneo tužbu protiv Montane zbog zabrane aplikacije

TikTok podneo tužbu protiv Montane zbog zabrane aplikacije

TikTok je u ponedeljak podneo tužbu američkom Okružnom sudu u Montani tražeći poništenje prve državne zabrane aplikacije u SAD. U tužbi se na... Dalje

EU kaznila Facebook sa 1,3 milijarde evra zbog prenosa podataka korisnika EU u SAD

EU kaznila Facebook sa 1,3 milijarde evra zbog prenosa podataka korisnika EU u SAD

Regulatorno telo EU, Irska komisija za zaštitu podataka (DPC), kaznilo je Facebookovu matičnu kompaniju Meta sa rekordnih 1,2 milijarde evra zbog pr... Dalje

Guverner Montane potpisao zakon o zabrani TikToka

Guverner Montane potpisao zakon o zabrani TikToka

Guverner Montane Greg Đanforte potpisao je zakon o zabrani TikToka u državi, što je prva zabrana te vrste u Sjedinjenim Državama. Predlog zakona, ... Dalje

Ako gledate tuđe Facebook profile ova bi vas greška mogla odati

Ako gledate tuđe Facebook profile ova bi vas greška mogla odati

Cybernews je potvrdio informaciju sa Twittera da Facebook greškom šalje automatske zahteve za prijateljstvo Facebook profilima koje korisnici poseć... Dalje

TikTok zabranjen i u Austriji

TikTok zabranjen i u Austriji

Austrija je poslednja u nizu zemalja u Evropskoj uniji koja je zabranila TikTok na vladinim uređajima zbog zabrinutosti za privatnost. Austrijski min... Dalje