Facebook dodaje nove zaštitne funkcije
Društvene mreže, 13.05.2011, 09:13 AM

Facebook je u četvrtak najavio nekoliko novih zaštitnih funkcija osmišljenih sa ciljem zaštite korisnika od opasnih programa i preotimanja naloga.
Facebook će ubuduće objavljivati upozorenja kada korisnici budu u opasnosti od “clickjacking” i “cross-site cripting” napada što se događa onda kada oni kliknu na link misleći da će videti neku zanimljivu novost ili video snimak, a umesto toga završavaju spamujući svoje Facebook prijatelje.
U cross-site scripting napadima od korisnika se traži da iseku i zalepe (cut & paste) Javascript ili neku drugu vrstu koda u adresni bar svog browser-a kako bi bili u prilici da pogledaju neki video snimak ili dobiju neki proizvod i to naravno besplatno. Ali takva aktivnost obično ima potpuno drugačiji epilog od obećanog.
Obe vrste napada koriste ranjivosti u browser-ima, a iz Facebook-a kažu da rade sa najvećim proizvođačima browser-a kako bi ovaj problem bio rešen. Internet Explorer 9 je, na primer, već implementirao neke zaštitne mere u vezi sa tim.
Ubuduće će, međutim, Facebook objavljivati upozorenja korisnicima ukoliko otkrije sumnjive aktivnosti. Da bi blokirao clickjacking napade, sajt će tražiti od korisnika da potvrde svoj “like” pre nego što se pojavi potencijalna spam objava na njihovim profilima i u News Feed-u njihovih prijatelja. Kako bi sprečio XSS napade, Facebook će zahtevati od korisnika da potvrde da nameravaju da preduzmu taj korak.
Facebook pored ovoga, kao meru zaštite korisničkih naloga, uvodi dvostepenu verifikaciju nazvanu “Login Approval” (dozvola za prijavljivanje), koja ukoliko je ova opcija uključena znači da će se od korisnika zahtevati da unesu kod svaki put kada se prijavljuju na sajt sa novog ili nepoznatog uređaja. Kod će se slati SMS-om na korisnikov broj mobilnog telefona.
Konačno, Facebook je najavio partnerstvo sa besplatnim Web of Trust servisom koji će pružati Facebook korisnicima informacije o sajtovima na koje se oni upućuju sa društvene mreže. Kada korisnik klikne na potencijalno opasan link, pojaviće se poruka upozorenja sa informacijama zbog čega bi taj sajt mogao da bude opasan. Od korisnika dalje zavisi hoće li ignorisati upozorenje ili se vratiti natrag na prethodnu stranicu.
Podaci Web of Trust koji ima više od 31 miliona sajtova u svojoj bazi podataka su dodatak Facebook-ovoj internoj “crnoj listi” sajtova za koje važi blokada u slučaju pokušaja korisnika da ih dele (share) preko ove društvene mreže.

Izdvojeno
TikTok kažnjen sa 530 miliona evra zbog prenosa podataka evropskih korisnika u Kinu

Irska Komisija za zaštitu podataka (DPC) objavila je da je kaznila evropsku filijalu TikToka sa 530 miliona evra nakon istrage o transferu podataka k... Dalje
Hakeri tvrde da su ukrali lozinke 972.000 korisnika TikToka i sada prete da će ih objaviti

Hakerska grupa koja sebe naziva R00TK1T ISC CYBER TEAM tvrdi da je ukrala 972.000 lozinki korisnika TikToka. Hakeri su zapretili objavljivanjem lozink... Dalje
Meta testira novu AI tehnologiju koja otkriva naloge dece koja su se registrovala kao odrasle osobe

Meta testira novu AI tehnologiju koja može da identifikuje korisnike Instagrama mlađe od 16 godina, a zatim ih automatski prebacuje na tinejdžerske... Dalje
Podaci 2,8 milijardi X (Twitter) profila objavljeni na poznatom hakerskom forumu

Na zloglasnim Breach forumima procurili su podaci 2,87 milijardi X (Twitter) profila. Prema objavi korisnika foruma ThinkingOne, iza curenja podataka ... Dalje
Zbog lažne Metine tehničke podrške korisnici ostaju bez naloga
.jpg)
Meta ima više od 10 miliona aktivnih oglašivača na svojim platformama, a mnoga preduzeća zavise od oglasa na društvenim mrežama. Zato je razuml... Dalje
Pratite nas
Nagrade