Facebook dopušta ljudima da vas traže pomoću broja telefona koji ste naveli zbog zaštite naloga

Društvene mreže, 05.03.2019, 11:00 AM

Facebook dopušta ljudima da vas traže pomoću broja telefona koji ste naveli zbog zaštite naloga

Korisnici se žale da je telefonski broj koji im je Facebook uzeo da bi im zaštitio nalog dvofaktornom autentifikacijom i koji je povezan sa njihovim korisničkim profilom, svako može da koristi za pronalaženje njihovog profila.

Što je još gore, Facebook vam ne daje mogućnost da odustanete.

Prošle godine, Facebook je bio primoran da prizna da je, nakon višemesečnog prisiljavanja svojih korisnika da uključe dvofaktornu autentifikaciju prijavljivanjem telefonskog broja, telefonske brojeve koristio i da bi korisnicima prikazivao reklame. Međutim, neki korisnici se sada žale da podrazumevana postavka Facebooga omogućava svima, sa Facebook nalogom ili bez njega, da potraže korisnički profil povezan sa telefonskim brojem koji je prethodno dodat nalogu.

Džeremi Brdž je na Twitteru kritikovao Facebookovo prikupljanje i korišćenje telefonskih brojeva, koje povezuje sa “jedinstvenim ID-jem koji se koristi za povezivanje vašeg identiteta na svakoj platformi na internetu”.

Iako korisnici mogu sakriti svoj telefonski broj na profilu tako da ga niko ne može videti, još uvek je moguće tražiti korisničke profile na druge načine, na primer “kada neko otpremi informacije o kontaktima na Facebook sa svog mobilnog telefona”. To je ograničeniji način nego dopustiti korisnicima da traže korisničke profile koristeći telefonske brojeve, što je Facebook ograničio prošle godine.

Facebook pruža korisnicima mogućnost da omoguće traženje njihovog profila pomoću njihovog broja telefona i to “svima” po defaultu, ili “prijateljima prijatelja” ili samo “prijateljima”.

Ali ne postoji način da se to u potpunosti sakrije.

Stručnjak za bezbednost i akademik Zejnep Tufekci rekao je na Twitteru: “Korišćenje bezbednosti za dalje slabljenje privatnosti je loš potez - pogotovo zato što se telefonski brojevi mogu oteti kako bi se oslabila sigurnost”. Tufekci je rekao da korisnici “više ne mogu sačuvati privatnim telefonski broj koji su dali samo zarad sigurnost Facebook (naloga).”

Portparol Facebooka Džej Nenkarov izjavio je za TechCrunch da ove postavke “nisu nove”, dodajući da se “postavke odnose na sve brojeve telefona koje ste dodali na profil i nisu specifične za bilo koju funkciju.”

Gizmodo je prošle godine objavio da kada korisnik Facebooku da broj telefona zbog dvofaktorne autentifikacije, postaje meta oglašivača u roku od nekoliko nedelja. Ako se korisniku to ne sviđa, može da postavi dvofaktornu autentifikaciju bez upotrebe broja telefona, koji nije obavezan za ovu opciju od maja 2018. godine.

Ali čak i ako korisnici nisu uključili dvofaktornu autentifikaciju, postoje dobro dokumentovani slučajevi korisnika čije je brojeve telefona Facebook prikupljao, bez obzira da li su oni to izričito dozvolili ili ne.

2017. godine Telegraf je pisao da je Facebook imao broj telefona korisnice koja ga nije dala kompaniji ali koji je Facebook preuzeo iz drugih izvora.

WhatsApp, aplikacija za razmenu poruka koja je takođe u vlasništvu Facebooka, zajedno sa Messengerom i Instagramom, koristi vaš broj telefona kao primarni način za kreiranje naloga i povezivanje sa servisom. Facebook već dugo ima strategiju za integraciju ove dve svoje usluge, iako je nailazio na neke probleme na tom putu.

Reagujući na ove primedbe korisnika Facebook je rekao: “Cenimo povratne informacije koje smo dobili o tim postavkama i uzećemo ih u obzir.”

Zabrinuti korisnici bi trebalo da promene svoje postavke tako da ih samo “prijatelji” mogu potražiti pomoću telefonskog broja koji su naveli, kako bi ublažili rizik koji to ima za njihovu privatnost.

Na pitanje da li će Facebook omogućiti korisnicima da ovo spreče, Facebook je rekao da neće komentarisati buduće planove. Upitani zašto je u ovim postavkama podrazumevana opcija “svi”, Facebook je rekao da ova funkcija olakšava pronalaženje ljudi koje poznajete, ali sa kojima još uvek niste prijatelji.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

TikTok kažnjen sa 530 miliona evra zbog prenosa podataka evropskih korisnika u Kinu

TikTok kažnjen sa 530 miliona evra zbog prenosa podataka evropskih korisnika u Kinu

Irska Komisija za zaštitu podataka (DPC) objavila je da je kaznila evropsku filijalu TikToka sa 530 miliona evra nakon istrage o transferu podataka k... Dalje

Hakeri tvrde da su ukrali lozinke 972.000 korisnika TikToka i sada prete da će ih objaviti

Hakeri tvrde da su ukrali lozinke 972.000 korisnika TikToka i sada prete da će ih objaviti

Hakerska grupa koja sebe naziva R00TK1T ISC CYBER TEAM tvrdi da je ukrala 972.000 lozinki korisnika TikToka. Hakeri su zapretili objavljivanjem lozink... Dalje

Meta testira novu AI tehnologiju koja otkriva naloge dece koja su se registrovala kao odrasle osobe

Meta testira novu AI tehnologiju koja otkriva naloge dece koja su se registrovala kao odrasle osobe

Meta testira novu AI tehnologiju koja može da identifikuje korisnike Instagrama mlađe od 16 godina, a zatim ih automatski prebacuje na tinejdžerske... Dalje

Podaci 2,8 milijardi X (Twitter) profila objavljeni na poznatom hakerskom forumu

Podaci 2,8 milijardi X (Twitter) profila objavljeni na poznatom hakerskom forumu

Na zloglasnim Breach forumima procurili su podaci 2,87 milijardi X (Twitter) profila. Prema objavi korisnika foruma ThinkingOne, iza curenja podataka ... Dalje

Zbog lažne Metine tehničke podrške korisnici ostaju bez naloga

Zbog lažne Metine tehničke podrške korisnici ostaju bez naloga

Meta ima više od 10 miliona aktivnih oglašivača na svojim platformama, a mnoga preduzeća zavise od oglasa na društvenim mrežama. Zato je razuml... Dalje