Facebook kažnjen sa 500000 funti zbog skandala sa zloupotrebom podataka korisnika
Društvene mreže, 12.07.2018, 12:00 PM

Facebook je kažnjen sa 500000 funti (664000 dolara) u Velikoj Britaniji pošto je državno nadzorno telo za zaštitu podataka zaključilo da je kompanija prekršila zakon o zaštiti podataka u slučaju u koji je umešana britanska firma Cambridge Analytica. Ovo je prva kazna za Facebook zbog ovog skandala.
500000 funti je maksimalna novčana kazna koja je dozvoljena Zakonom o zaštiti podataka Velike Britanije iz 1998. godine i jednaka je zaradi koju Facebook ostvari svakih 8 minuta.
Facebook je pod nadzorom još od početka ove godine, kada je otkriveno da su lični podaci 87 miliona korisnika nepravilno prikupljani i zloupotrebljeni od strane političke konsultantske firme Cambridge Analytica, koja je, navodno, pomogla Donaldu Trampu da pobedi na američkim predsedničkim izborima 2016. godine.
Prema objašnjenju Facebooka, predavač Univerziteta Kembridž Aleksandar Kogan je legitimno prikupio podatke korisnika putem kviz aplikacije, ali je zatim prekršio uslove korišćenja aplikacije deljenjem podataka sa firmom Cambridge Analytica, koja je tada bila angažovana u predsedničkoj kampanji Donalda Trampa.
Kancelarija Poverenika za informacije Velike Britanije (ICO), koja je u martu pokrenula istragu o o ovom skandalu, saopštila je da Facebook nije sprečio da podaci korisnika padnu u ruke Cambridge Analytice. Takođe je ustanovljeno da gigant društvenih mreža nije bio transparentan u pogledu toga kako su lični podaci njegovih korisnika prikupljani, kršeći tako Zakon o zaštiti podataka, rekli su iz ICO.
"Značajan nalaz istrage koju je sproveo poverenik je zaključak da Facebook nije bio dovoljno transparentan da bi korisnicima omogućio da razumeju kako i zašto bi mogli biti ciljevi neke političke partije ili kampanje", rekao je poverenik u detaljnom izvještaju objavljenom u sredu.
Međutim, Facebook i dalje ima šansu da odgovori na izjavu o namerama poverenika pre nego što se donese konačna odluka o novčanoj kazni od 500000 funti.
Zbog toga što se skandal dogodio baš tada, a ne koji mesec kasnije, novčana kazna poverenika određena je u skladu sa starim zakonom Velike Britanije, koji je sada zamenjen novom Evropskom regulativom o zaštiti podataka (GDPR).
Pod GDPR-om, kompanija bi zbog takve povrede privatnosti korisnika mogla da se suoči sa maksimalnom kaznom od 20 miliona evra ili 4% godišnjeg prihoda, u zavisnosti od toga koja je kazna veća.
Facebook kaže da će "uskoro" odgovoriti na izvještaj poverenika.
"Blisko smo sarađivali sa povereništvom u njihovoj istrazi o Cambridge Analytica, baš kao što je to bio slučaj i sa vlastima u SAD i drugim zemljama [...] Trenutno pregledamo izveštaj i uskoro ćemo odgovoriti povereniku", kaže se u saopštenju Facebooka.
Povereništvo takođe razmatra pokretanje krivičnog postupka protiv sada nepostojeće matične firme Cambridge Analytica SCL Elections i kažnjavanje bivšeg izvršnog direktora Cambridge Analytica Alekandra Niksa, kao i Aleksandra Kogana.
Osim britanskog poverenika za zaštitu podataka, Facebook se takođe suočava i sa istragom Federalne trgovinske komisije (FTC) u SAD, što bi se takođe moglo završiti značajnom kaznom za Facebook.

Izdvojeno
Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook već godinama koristi javne objave, fotografije i interakcije korisnika za obuku veštačke inteligencije. Kompanija je već iskoristila javn... Dalje
Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke
.jpg)
Facebook je najavio da uvodi passkey (digitalni ključ) kao novi način prijavljivanja na mobilnim uređajima, bez potrebe za klasičnim lozinkama. Ov... Dalje
Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u
.jpg)
Sajber kriminalci iz poznate grupe FIN6 predstavljaju se kao ljudi koji traže posao na platformama poput LinkedIn-a kako bi zarazili poslodavce malve... Dalje
Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Mandiant Threat Defens upozorava korisnike na prevaru iza koje stoji grupa UNC6032 koja na društvenim mrežama postavlja oglase za lažne AI video al... Dalje
TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

Sajber kriminalci koriste TikTok video snimke za širenje malvera za krađu informacija Vidar i StealC u ClickFix napadima, upozorava Trend Micro. Re... Dalje
Pratite nas
Nagrade