Facebook štiti tunižanske demonstrante
Društvene mreže, 25.01.2011, 01:35 AM
Suočeni sa nastojanjima vlasti Tunisa da hakuju Facebook naloge demonstranata, Facebookov tim za bezbednost podigao je proveru identiteta na viši nivo kako bi zaštitio njihove naloge.
Novinar magazina Atlantic, Aleksis Madrigal, u članku objavljenom u ponedeljak, daje slikoviti prikaz političkog ustanka protiv režima tunižanskog diktatora Zine El Abidine Ben Alija u kojem je i najveća svetska društvena mreža Facebook igrala značajnu ulogu. Ustanak, koji je započeo decembra prošle godine, i koji je uspeo da sruši jedan od najrepresivnih režima u arapskom svetu, izveo je na ulice Tunisa hiljade demonstranata koji su se sukobili sa vladinim snagama bezbednosti.
Kako piše Madrigal, Facebook je odigrao ključnu ulogu u širenju glasina o protestima uprkos cenzuri koju vlasti sprovode u konvencionalnim medijima. Korisnici Facebooka iz Tunisa razmenjivali su video snimke protesta i nasilja koje je u znak odmazde sprovela tunižanska vlada, ali su koristeći prednosti društvene mreže organizovali i mitinge. Istovremeno, vlada Tunisa je pokrenula kampanju kako bi blokirala pristup društvenoj mreži, ali je, kako navodi Madrigal, pokušala da presreće e-mailove i domogne se podataka potrebnih za prijavljivanje na Facebook naloge korisnika, kao i da ugasi Facebook naloge demonstranata.
Ovo sve pokazuje da nisu bez osnova aktuelne akademske rasprave o tome da li će društvene mreže kao što su Facebook i Twitter postati oružje u rukama političkih disidenata, ili one pak olakšavaju represivnim režimima u svetu praćenje aktivnosti i ugrožavanje slobode misli i govora građana država u kojima su na vlasti. Madrigal u svom članku sugeriše da su obe opcije u igri, što otežava kompanijama u privatnom vlasništvu koje su vlasnici društvenih mreža da zadrže neutralnost, kao što se dešava u ovom slučaju.
U slučaju nemira u Tunisu, Facebookov tim za bezbednost našao se uhvaćen u zamku revolucije koja se događa hiljadama kilometara daleko od sedišta kompanije. Madrigal opisuje razvoj situacije koja se paralelno odvijala u Tunisu i pred očima Facebookovog tima zaduženog za bezbednost. Naime, vlada u Tunisu je pokušala kompromitovanje Facebook naloga svojih građana a Facebook stranice posvećene protestima su uklonjene sa mreže, dok je tunižanska obaveštajna služba praktično pokušala da ukade lozinke za pristup Facebook nalozima svih svojih građana.
Prema navodima iz članka, tunižanski provajderi su sproveli napade na e-mail i Facebook naloge građana Tunisa. Džo Salivan, iz Facebookovog tima za bezbednost, kaže da je kompanija na takvu aktivnost gledala kao i na bilo kakav drugi pokušaj neovlašćenog preuzimanja naloga i zatim preduzela korake kako bi zaštitila svoje korisnike iz Tunisa od vlade njihove države. To je značilo da se svi zahtevi iz Tunisa usmeravaju prema HTTPS serveru kako bi se šifrovale sesije i sprečio nadzor nad njima. Facebook je u pokušaju da zaštiti svoje korisnike tražio od onih korisnika koji su se odjavili sa sesija da identifikuju lica prijatelja na svojoj mreži kako bi mogli da pristupe svom nalogu.
Izdvojeno
X ukida Twitter.com i traži ponovno registrovanje sigurnosnih ključeva do 10. novembra
Korisnici X-a koji za dvofaktorsku autentifikaciju (2FA) koriste sigurnosne ključeve moraju ih ponovo registrovati do 10. novembra 2025. Kompanija X ... Dalje
YouTube Ghost Network: 3.000 lažnih tutorijala šire malvere preko hakovanih YouTube kanala
Mreža YouTube naloga, nazvana YouTube Ghost Network, koristi popularnost platforme za širenje malvera kroz tutorijale za piratske programe i varalic... Dalje
Meta uvodi nove opcije za zaštitu korisnika WhatsApp-a i Messenger-a
Kompanija Meta predstavila je nove alate za zaštitu korisnika WhatsApp-a i Messenger-a od prevara. Cilj je da se spreče situacije u kojima prevarant... Dalje
Lažni TikTok tutorijali kradu lozinke
Sajber kriminalci koriste TikTok video-uputstva koja izgledaju kao vodiči za besplatnu aktivaciju popularnih programa i servisa, kao što su Windows,... Dalje
Ozbiljan propust: Instagram beleške namenjene bliskim prijateljima postale vidljive svima
Korisnici Instagrama poslednjih dana masovno prijavljuju kritičan bezbednosni propust zbog kojeg ljudi van njihove liste „Bliski prijatelji&ldq... Dalje
Pratite nas
Nagrade






Pratite nas preko RSS-a





