Facebook započeo brisanje lažnih 'lajkova'
Društvene mreže, 27.09.2012, 23:47 PM

Facebook je započeo brisanje lažnih “lajkova”, piše britanski BBC, a potez je usledio nakon priznanja kompanije da 8,7% korisnika društvene mreže nisu stvarni korisnici, već nalozi koje su registrovali spameri koji ih, između ostalog, koriste za veštačko povećanje popularnosti pojedinih stranica.
U sredu su neke od najpopularnijih Facebook stranica zabeležile pad broja fanova, pokazuju podaci Pagedata.
Problem sa lažnim lajkovima postao je ozbiljan onda kada je Facebook odlučio da proširi svoje usluge koje su u vezi ciljanog oglašavanja.
Vrednost Facebook-ovih akcija pala je sa početnih 38 dolara u maju na 20,62 dolara koliko je bila vrednost akcija u četvrtak.
Iz Facebook-a nisu želeli da potvrde BBC-ju da je “čišćenje” u toku, ali nisu mogli da pruže ni neko drugo objašnjenje za pad broja fanova pojedinih stranica. Tako je stranica Texas HoldEm Poker, koja je jedna od najpopularnijih na sajtu, samo u sredu izgubila 96317 “lajkova”, što nesumnjivo pokazuje da se nešto događa sa stranicom koja je tokom prethodnog meseca dnevno dobijala oko 20000 “lajkova”. Sličan trend zabeležen je i na nekim drugim popularnim stranicama, uključujući stranice pop pevačice Rijane (-28275), Eminema (-15420) i Lejdi Gage (-34326).
Ranije ove godine, dopisnik BBC-ja Rori Celan-Džons sproveo je istraživanje o Facebook-ovom sistemu sa “lajkovima”. On je za svoju nepostojeću kompaniju “Virtual Bagel”, koristeći Facebook-ov program ciljanog oglašavanja, prikupio više od 1600 “lajkova”, iako kompanija nije nudila bilo kakve proizvode niti bilo koji drugi sadržaj na stranici.
Daljom istragom Džons je otkrio da su neki od “lajkova” došli sa naloga iz zemalja kao što su Indija, Egipat, Indonezija i Pakistan.
Zaključak stručnjaka za marketing je bio da kada bi Virtual Bagel bila stvarna kompanija, oglašavanje na Facebook-u i prikupljanje lajkova bi bilo bacanje novca.
U to vreme, iz Facebook-a su za BBC tvrdili da nije reč o značajnom problemu da bi kasnije kompanija najavila da će suzbiti nelegalne aktivnosti na mreži i ukloniti “lajkove” koji su stečeni uz pomoć malvera, kompromitovanih naloga, prevarenih korisnika i kupovinom.
Pretragom interneta se mogu naći brojni web sajtovi na kojima se nude Facebook fanovi, “lajkovi”, Twitter foloveri i pregledi na YouTube. Time je poslovni model Facebook-a za koji su ključne informacije uzrast, pol, lokacija i slične koje se koriste u ciljanom oglašavanju, doveden u pitanje.

Izdvojeno
TikTok kažnjen sa 530 miliona evra zbog prenosa podataka evropskih korisnika u Kinu

Irska Komisija za zaštitu podataka (DPC) objavila je da je kaznila evropsku filijalu TikToka sa 530 miliona evra nakon istrage o transferu podataka k... Dalje
Hakeri tvrde da su ukrali lozinke 972.000 korisnika TikToka i sada prete da će ih objaviti

Hakerska grupa koja sebe naziva R00TK1T ISC CYBER TEAM tvrdi da je ukrala 972.000 lozinki korisnika TikToka. Hakeri su zapretili objavljivanjem lozink... Dalje
Meta testira novu AI tehnologiju koja otkriva naloge dece koja su se registrovala kao odrasle osobe

Meta testira novu AI tehnologiju koja može da identifikuje korisnike Instagrama mlađe od 16 godina, a zatim ih automatski prebacuje na tinejdžerske... Dalje
Podaci 2,8 milijardi X (Twitter) profila objavljeni na poznatom hakerskom forumu

Na zloglasnim Breach forumima procurili su podaci 2,87 milijardi X (Twitter) profila. Prema objavi korisnika foruma ThinkingOne, iza curenja podataka ... Dalje
Zbog lažne Metine tehničke podrške korisnici ostaju bez naloga
.jpg)
Meta ima više od 10 miliona aktivnih oglašivača na svojim platformama, a mnoga preduzeća zavise od oglasa na društvenim mrežama. Zato je razuml... Dalje
Pratite nas
Nagrade