Fišing: Obaveštenje o deaktivaciji Facebook naloga zbog prijava drugih korisnika
Društvene mreže, 28.05.2015, 01:30 AM

“Obaveštenje: Vaš nalog će biti deaktiviran” - ako vidite ovo na Timelineu ili u Newsfeedu na svom Facebook profilu, ili dobijete email obaveštenje, obrišite ga. Obaveštenje je lažno, radi se o pokušaju fišinga sa ciljem da se ukradu korisničko ime, lozinka i informacije o kreditnoj kartici tako što se potencijalna žrtva vodi na lažni Facebookov web sajt da bi se potom od nje tražilo da se prijavi na nalog za koji se tvrdi da je blokiran ili deaktiviran.
U obaveštenju se tvrdi da su nalog prijavili drugi korisnici društvene mreže zbog aktivnosti koje su u suprotnosti sa uslovima servisa sa kojima svaki korisnik mora da se saglasi prilikom registracije naloga.
Da bi povratio nalog korisnik treba da klikne na link u obaveštenju koji će ga odvesti na lažnu Facebook stranicu “recovery-page-php.zz.mu/help”.
Ako korisnik unese svoje korisničko ime (email adresa) i lozinku na ovu stranicu, ovi podaci se šalju kriminalcima koji kontrolišu ovaj fišing web sajt. Sa ukradenim korisničkim imenom i lozinkom, kriminalci mogu pristupiti Facebook nalogu koji mogu iskoristiti za slanje spama, malicioznog sadržaja ili linkova svim Facebook prijateljima žrtve.
Pošto su došli do korisničkog imena i lozinke za Facebook nalog, sledeće što će kriminalci pokušati da urade je da ukradu podatake o kreditnoj kartici žrtve od koje se traži da unese ove informacije na isti lažni web sajt, uz obrazloženje da su ovi podaci neophodni kako bi nalog bio odblokiran.
U trenutku kada od njih budu zatražene informacije o kreditnoj kartici, većini korisnika će biti jasno da je reč o prevari i da što pre treba da promene lozinku za svoj nalog.
S obzirom da u ovom trenutku ima 1,4 milijarde korisnika, Facebook je omiljen među sajber kriminalcima koji među mnogobrojnim korisnicima uvek mogu pronaći one lakoverne.
Važno je napomeniti da Facebook nikada ne bi pretio svojim korisnicima deaktivacijom ili zaključavanjem naloga na ovakav način.
U slučaju da postoje neki problemi, Facebook će za komunikaciju koristiti email adresu koja je korišćena prilikom registracije.
Zato ako ste naseli na ovu ili neku sličnu prevaru odmah promenite korisničko ime i lozinku.

Izdvojeno
Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook već godinama koristi javne objave, fotografije i interakcije korisnika za obuku veštačke inteligencije. Kompanija je već iskoristila javn... Dalje
Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke
.jpg)
Facebook je najavio da uvodi passkey (digitalni ključ) kao novi način prijavljivanja na mobilnim uređajima, bez potrebe za klasičnim lozinkama. Ov... Dalje
Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u
.jpg)
Sajber kriminalci iz poznate grupe FIN6 predstavljaju se kao ljudi koji traže posao na platformama poput LinkedIn-a kako bi zarazili poslodavce malve... Dalje
Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Mandiant Threat Defens upozorava korisnike na prevaru iza koje stoji grupa UNC6032 koja na društvenim mrežama postavlja oglase za lažne AI video al... Dalje
TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

Sajber kriminalci koriste TikTok video snimke za širenje malvera za krađu informacija Vidar i StealC u ClickFix napadima, upozorava Trend Micro. Re... Dalje
Pratite nas
Nagrade