Kako da proverite da li su vaši podaci među procurelim podacima 533 miliona korisnika Facebooka

Društvene mreže, 06.04.2021, 10:00 AM

Kako da proverite da li su vaši podaci među procurelim podacima 533 miliona korisnika Facebooka

Ako vas je zabrinula vest da su procurili podaci 533 miliona korisnika Facebooka, i da su među njima i podaci 162.893 korisnika iz Srbije verovatno se pitate šta sad.

Za one kojima je ova vest promakla, da podsetimo. Lični podaci oko 533 miliona korisnika Facebooka iz 106 zemalja objavljeni su na jednom popularnom hakerskom forumu, uključujući imena i prezimena korisnika, brojeve mobilnih telefona, lokacije, e-mail adrese, pol, zanimanje, trenutno zaposlenje, grad, državu, bračnu status, datum kreiranja naloga i druge detalje o profilima korisnika.

Ovi podaci su prvobitno bili u privatnoj prodaji nakon što su prikupljeni 2019. godine zahvaljujući grešci u funkciji „Dodaj prijatelja“ na Facebookom sajtu. Facebook je ispravio ovu grešku ubrzo nakon što je otkrivena, ali su prikupljeni podaci cirkulisali u hakerskoj zajednici sve dok ove nedelje nisu ponuđeni praktično besplatno, tačnije po ceni od svega 2,19 dolara.

Ako se pitate šta je sa vašim podacima, postoji način da proverite da li su oni među procurelim podacima.

Na poznatom veb sajtu Have I Been Pwned koji prati ovakve incidente, možete uneti svoju e-mail adresu i tako saznati ne samo da li su vaši podaci ugroženi zbog ovog incidenta, već da li su kompromitovani i u nekom drugom napadu. Have I Been Pwned je servis koji indeksira podatke kompromitovane u hakerskim napadima.

Kada na sajtu Have I Been Pwned unesete e-mail adresu i kliknete na dugme “pwned”, prikazaće se lista svih curenja podataka među kojima se nalazi i vaša e-mail adresa.

Međutim, među procurelim podacima 533 miliona korisnika Facebooka je “samo” 2,5 miliona korisnika čije su e-mail adrese procurile. Zbog toga, ako vam pretraga sa vašom e-mail adresom ne da pozitivan rezultat, to ne znači da vaši podaci sa Facebook profila nisu među onima koji su objavljeni.

Troj Hant, vlasnik servisa Have I Been Pwned, rekao je na Twitteru da razmišlja o načinu na koji korisnici mogu proveriti da li su njihovi podaci kompromitovani unosom broja telefona.

Ako saznate da su vaši podaci kompromitovani, promenite lozinke na kompromitovanim sajtovima, počnite da koristite menadžer lozinki koji će umesto vas kreirati jedinstvenu lozinku za svaki sajt, tako da ako je jedna lozinka kompromitovana, to neće uticati ni na jedan drugi nalog. Takođe koristite dvostepenu verifikaciju radi dodatne bezbednosti.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

TikTok podneo tužbu protiv Montane zbog zabrane aplikacije

TikTok podneo tužbu protiv Montane zbog zabrane aplikacije

TikTok je u ponedeljak podneo tužbu američkom Okružnom sudu u Montani tražeći poništenje prve državne zabrane aplikacije u SAD. U tužbi se na... Dalje

EU kaznila Facebook sa 1,3 milijarde evra zbog prenosa podataka korisnika EU u SAD

EU kaznila Facebook sa 1,3 milijarde evra zbog prenosa podataka korisnika EU u SAD

Regulatorno telo EU, Irska komisija za zaštitu podataka (DPC), kaznilo je Facebookovu matičnu kompaniju Meta sa rekordnih 1,2 milijarde evra zbog pr... Dalje

Guverner Montane potpisao zakon o zabrani TikToka

Guverner Montane potpisao zakon o zabrani TikToka

Guverner Montane Greg Đanforte potpisao je zakon o zabrani TikToka u državi, što je prva zabrana te vrste u Sjedinjenim Državama. Predlog zakona, ... Dalje

Ako gledate tuđe Facebook profile ova bi vas greška mogla odati

Ako gledate tuđe Facebook profile ova bi vas greška mogla odati

Cybernews je potvrdio informaciju sa Twittera da Facebook greškom šalje automatske zahteve za prijateljstvo Facebook profilima koje korisnici poseć... Dalje

TikTok zabranjen i u Austriji

TikTok zabranjen i u Austriji

Austrija je poslednja u nizu zemalja u Evropskoj uniji koja je zabranila TikTok na vladinim uređajima zbog zabrinutosti za privatnost. Austrijski min... Dalje