Lažni video snimci nestalog aviona Malaysia Airlines se šire Facebookom
Društvene mreže, 17.03.2014, 07:52 AM

Po već mnogo puta oprobanom receptu, sajber kriminalci nastoje da iskoriste veliko interesovanje javnosti za sudbinu 239 putnika i članova posade aviona Malaysia Airlines koji je 8. marta misteriozno nestao dok je iz Kuala Lumpura leteo za Peking.
Svakodnevno javnost saznaje za nove informacije koje umesto da vode razrešenju zagonetke šta se dogodilo sa avionom, stvaraju još veću konfuziju koju sajber kriminalci koriste na ranije već viđene načine.
Tako su na Facebook-u već viđene navodne najnovije vesti sa linkovima za stranice sa video snimcima za koje se tvrdi da su video snimci aviona koji je navodno pronađen ili video snimci preživelih putnika.
Neke od tvrdnji koje bi trebalo da privuku korisnike da otvore linkove su očigledne besmislice, kao na primer tvdnja da je nestali avion pronađen u Bermudskom trouglu.
Da bi sve izgledalo uverljivije, prevaranti kao izvore informacija i video snimaka navode renormirane medijske kuće kao što su BBC ili CNN.
Šta se događa kada korisnik klikne na link u objavi prijatelja koji je podelio najnoviju važnu vest o nestalom avionu?
Odgovor se razlikuje od prevare do prevare, ali u većini slučajeva od korisnika se zahteva da podeli link sa prijateljima da bi mogao da pogleda video. Tako se prevara širi društvenom mrežom. Link može voditi do lažne YouTube stranice na kojoj se od korisnika traži da dokaže da je dovoljno star da može da pogleda video ili da je ljudsko biće a ne bot. Korisnik će to dokazati popunjavanjem online ankete u kojoj se od njega može tražiti broj mobilnog telefona, navodno da bi dobio rezultate istraživanja ili nagradu. Ako ne obrati pažnju, korisniku će promaći obaveštenje da se, ostavljajući svoj broj mobilnog telefona, ustvari pretplaćuje na skupi SMS servis.
U nekim anketama se od korisnika traži da ostave svoje ime i prezime, adresu i broj telefona da bi mogli da nastave sa popunjavanjem anekte i da na kraju pogledaju video. Ove podatke prevaranti će prodati marketing agencijama koje ih dalje koriste za svoje potrebe.
Prevaranti zarađuju od preusmeravanja korisnika na online ankete ili reklamiranja partnerskih sajtova na ovaj način.
Facebookov tim za bezbednost uklanja ove linkove relativno brzo, ali se oni pojavljuju iznova, sa propratnim tekstom na različitim jezicima.
Fotografija aviona koja se koristi u ovim objavama je fotografija aviona koji je u aprilu prošle godine sleteo u more u blizini Balija kada je povređeno 44 putnika, ali u ovom incidentu nije bilo poginulih.
Kriminalci nemaju morala i ne prezaju od toga da tragedije, poput ove, koriste da bi zaradili. Zato budite oprezni - informišite se na web sajtovima kojima verujete, i ne otvarajte brzopleto linkove u emailovima, na Facebook-u ili drugim društvenim mrežama0.

Izdvojeno
Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook već godinama koristi javne objave, fotografije i interakcije korisnika za obuku veštačke inteligencije. Kompanija je već iskoristila javn... Dalje
Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke
.jpg)
Facebook je najavio da uvodi passkey (digitalni ključ) kao novi način prijavljivanja na mobilnim uređajima, bez potrebe za klasičnim lozinkama. Ov... Dalje
Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u
.jpg)
Sajber kriminalci iz poznate grupe FIN6 predstavljaju se kao ljudi koji traže posao na platformama poput LinkedIn-a kako bi zarazili poslodavce malve... Dalje
Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Mandiant Threat Defens upozorava korisnike na prevaru iza koje stoji grupa UNC6032 koja na društvenim mrežama postavlja oglase za lažne AI video al... Dalje
TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

Sajber kriminalci koriste TikTok video snimke za širenje malvera za krađu informacija Vidar i StealC u ClickFix napadima, upozorava Trend Micro. Re... Dalje
Pratite nas
Nagrade