Lažnim obaveštenjima o blokiranju Facebook chata, spameri preuzimaju kontrolu nad nalozima korisnika
Društvene mreže, 22.04.2014, 09:19 AM

Facebook korisnici su još jednom na meti prevaranta koji ovoga puta koriste lažno obaveštenje o “Facebook Chatu”, upozorili su stručnjaci kompanije Trend Micro.
Lažna obaveštenja potpisuje nepostojeći “zvanični Facebookov Chat tim” a njima se korisnici obaveštavaju da treba da verifikuju svoje naloge do 24. maja ove godine kako bi izbegli "blokiranje chata po SOPA i PIPA zakonu".
Od korisnika se u obaveštenju zahteva da klikne na link koji vodi do sajta Pastebin gde se nalaze instrukcije o tome kako sprečiti blokadu chata.
Korisnici treba da kopiraju određeni kod, a uputstvo o tome se razlikuje u zavisnosti od toga koji browser koriste.
Korisnici se upućuju da pritisnu taster F12 i da nakon što otvore konzolu, u adresnu traku unesu određeni kod i zatim pritisnu Enter. To daje napadačima pristup nalogu korisnika i mogućnost ponovnog objavljivanja lažnog obaveštenja i označavanja bilo koga ko se nalazi na listi prijatelja žrtve, tako da se krug žrtava širi sa svakim prevarenim korisnikom.
Korisnici treba da znaju da Facebook nema proizvod koji se zove “Facebook Chat”, a kamoli tim koji šalje ovakve “savete” korisnicima društvene mreže. Facebook zapravo ima Facebook Messenger, kako se naziva i samostalna aplikacija koju kompanija nudi korisnicima za razmenu poruka.
Facebook je početkom meseca najavio da će uskoro od Android i iOS korisnika tražiti da isključivo koriste ovu aplikaciju jer će funkcija razmene poruka biti uklonjena iz glavne aplikacije društvene mreže.
Povodom ove prevare Facebook je objavio zvanično obaveštenje upozoravajući korisnike na “auto-XSS napade”. Facebook je upozorio da napadači dobijaju pristup nalogu korisnika, objavljuju ista lažna obaveštenja na profilima drugih ljudi, i lajkuju u ime žrtve stranice koje su pod njihovom kontrolom, ali i da napadači mogu uraditi i gore stvari od ovoga.
Korisnici koji su već postali žrtve ove prevare trebalo bi da pregledaju svoj timeline i da uklone sve objave koje imaju veze sa ovom prevarom, ali i da provere Activity Log kako bi bili sigurni da još nešto, osim objava, nije urađeno bez njihovog znanja.

Izdvojeno
TikTok kažnjen sa 530 miliona evra zbog prenosa podataka evropskih korisnika u Kinu

Irska Komisija za zaštitu podataka (DPC) objavila je da je kaznila evropsku filijalu TikToka sa 530 miliona evra nakon istrage o transferu podataka k... Dalje
Hakeri tvrde da su ukrali lozinke 972.000 korisnika TikToka i sada prete da će ih objaviti

Hakerska grupa koja sebe naziva R00TK1T ISC CYBER TEAM tvrdi da je ukrala 972.000 lozinki korisnika TikToka. Hakeri su zapretili objavljivanjem lozink... Dalje
Meta testira novu AI tehnologiju koja otkriva naloge dece koja su se registrovala kao odrasle osobe

Meta testira novu AI tehnologiju koja može da identifikuje korisnike Instagrama mlađe od 16 godina, a zatim ih automatski prebacuje na tinejdžerske... Dalje
Podaci 2,8 milijardi X (Twitter) profila objavljeni na poznatom hakerskom forumu

Na zloglasnim Breach forumima procurili su podaci 2,87 milijardi X (Twitter) profila. Prema objavi korisnika foruma ThinkingOne, iza curenja podataka ... Dalje
Zbog lažne Metine tehničke podrške korisnici ostaju bez naloga
.jpg)
Meta ima više od 10 miliona aktivnih oglašivača na svojim platformama, a mnoga preduzeća zavise od oglasa na društvenim mrežama. Zato je razuml... Dalje
Pratite nas
Nagrade