Meta podnela tužbe zbog nedozvoljenog izvlačenja podataka korisnika Facebooka i Instagrama
Društvene mreže, 06.07.2022, 10:30 AM

Kompanija Meta, koja je vlasnik Facebooka i Instagrama, podnela je dve odvojene tužbe, jednu protiv kompanije Octopus i drugu protiv turskog državljanina Ekrema Ateša, u oba slučaja zbog izvlačenja podataka korisnika Facebooka i Instagrama.
Octopus je američka podružnica kineske multinacionalne tehnološke kompanije koja pojedincima i kompanijama nudi usluge prikupljanja podataka. Octopus prodaje softver koji klijenti kompanije mogu koristiti za sopstvene kampanje izvlačenja podataka sa bilo kog veb sajta. Octopus tvrdi da ima više od milion korisnika, koji mogu pokrenuti takozvane “scraping” napade sa njihove platforme u oblaku ili platiti kompaniji da to uradi umesto njih. Octopus nudi izvlačenje podataka sa Amazona, eBaya, Twittera, Yelpa, Googlea, Targeta, Walmarta, Indeeda, LinkedIna, Facebooka i Instagrama.
“Scraping” je termin koji se koristi da opiše proces u kom automatizovani botovi brzo prolaze kroz veliki broj veb stranica, kopirajući podatke sa njih.
Kada plate pristup softveru za scraping, kupci daju Octopusu svoje podatke za autentifikaciju, i tako praktično sami kompromituju svoje Facebook i Instagram naloge.
Softver koji je dizajnirao Octopus izvlači podatke koji su dostupni korisnicima kada su prijavljeni na svoje naloge, uključujući podatke njihovih Facebook prijatelja, kao što su imejl adresa, broj telefona, pol i datum rođenja, pratioci na Instagramu, URL adresa profila, lokacija i broj lajkova i komentara po objavi.
„Kompanije kao što je Octopus su deo scraping industrije u nastajanju koja pruža automatizovane usluge svakom kupcu bez obzira na to na koga ciljaju i u koju svrhu,“ rekla je Meta. „Ova industrija čini scraping dostupnim pojedincima i kompanijama koje inače ne bi imale mogućnosti za to.“
Meta navodi da je Octopus prekršio uslove korišćenja njenih platformi i Milenijumski zakon o zaštiti digitalnih autorskih prava tako što je ponudio automatizovanu uslugu scrapinga i pokušao da izbegne otkrivanje od strane kompanije.
Što se tiče Ekrema Ateša, koga je Meta takođe tužila iz istog razloga kao i Octopus, kompanija kaže da je on koristio „automatizovane Instagram naloge” za prikupljanje informacija o više od 350.000 korisnika Instagrama da bi kasnije te podatke objavio na nizu svojih kloniranih sajtova na kojima je bilo moguće videti podatke pojedinaca bez njihove dozvole.
Meta kaže da je od početka 2021. godine preduzela više radnji protiv Ateša, uključujući onemogućavanje naloga, slanje upozorenja, i ukidanje pristupa uslugama Mete.
Ovo nije prvi put da je Meta podnela tužbu da bi zaustavila izvlačenje podataka sa platforme. 2020. godine, na primer, kompanija je tužila turskog državljanina koji je izvukao podatke sa više od 100.000 Instagram profila.

Izdvojeno
Na Facebooku sada možete imati jedan glavni i nekoliko dodatnih ličnih profila

Korisnici Facebooka moći će da imaju više profila koji funkcionišu nezavisno, sa posebnim obaveštenjima, porukama i podešavanjima privatnosti za... Dalje
TikTok preplavljen lažnim nagradnim igrama u kojima se poklanja kriptovaluta
.jpg)
Nagradne igre u kojima se navodno poklanja kriptovaluta godinama su prisutne na Twitteru i Instagramu. Iako se čini da bi većina ljudi prozrela ovak... Dalje
Meta još jednom potvrdila da će uvesti podrazumevanu E2E enkripciju u Messenger do kraja godine

Meta je ove nedelje još jednom potvrdila da će do kraja godine uvesti podrazumevanu end-to-end enkripciju u Messenger. „Od danas, ćaskanja m... Dalje
Talas hakerskih napada na korisnike LinkedIna

Poslednjih nekoliko meseci primetan je talas napada na korisnike LinkedIna. Da se nešto dešava vidi se i u Google trendovima, gde termini za pretrag... Dalje
Facebook i Instagram optuženi da ignorišu izveštaje o opasnom sadržaju na platformama
.jpg)
Program pouzdanih partnera „je ključni deo naših napora da poboljšamo naše politike i procedure sprovođenja, i proizvode, kako bismo pomogl... Dalje
Pratite nas
Nagrade