Nastavljaju se napadi na korisnike Twittera
Društvene mreže, 16.09.2020, 09:30 AM

Početkom meseca hakovan je lični, ali verifikovani Twitter nalog indijskog premijera Narendre Modija, mesec i po dana posle najvećeg napada u istoriji Twittera, tokom koga je hakovano 130 naloga poznatih ličnosti.
Napad se dogodio kada su hakeri pristupili Twitterovom internom alatu nakon što su telefonskim putem uspeli da prevare jednog od zaposlenih u kompaniji.
Iako je Twitter brzo zaustavio ovaj napad i detaljno objasnio šta se dogodilo, izgleda da napadači još uvek nisu odustali.
Pre nekoliko dana, tim za bezbednost kompanije First Look Media otkrio je kako napadači koriste tekst iz odgovora Twitterovog tima na incident, koji šalju emailom kako bi ponovo hakovali naloge.
Drugi pasus u ovakvim emailovima je gotovo identičan pomenutom odgovoru. Ako korisnik poveruje da je email legitiman i klikne na link „Potvrdite svoj identitet“, napadač će doći do njegovih podataka za prijavljivanje.
Što se tiče tehničkih detalja, otkriveno je da email dolazi sa “[email protected][.]com”. Ali takav domen ne postoji a stvarna adresa je “xvfrtsws[.]outbound-mail[.]sendgrid[.]net”.
Ovo ukazuje da je umesto servera u vlasništvu napadača korišćen servis SendGrid, što olakšava izvršavanje takvog napada zato što reputacija SendGrida omogućava da takve email adrese izbegnu spam filtere, a osim toga ima i ugrađene funkcije koje omogućavaju „skrivanje linkova“.
Kada korisnik prvi put klikne na link u emailu, usmerava se na “https://u18115378[.]ct[.]sendgrid[.]net/ls/click?upn=[xxxxx]”.
Međutim, onda ovaj link upućuje na https://t[.]co/bwqATtdYMw?amp=1 što je iznenađujuće i kako istraživači kažu „ironija“, jer se koristi Twitterova usluga za skraćivanje linkova.
Konačno, link ide do “https://mobile[.]mobile[.]twittersafes[.]com/login” koja vodi do fišing stranice.
Ipak, ovo zapravo nije krivica Twittera, jer se ovi fišing napadi u potpunosti izvode bez ikakve uloge Twittera u tome. SendGrid i drugi takvi servisi moraju preduzeti mere kako bi sprečili napadače da koriste njihove platforme u ovakve zlonamerne svrhe.
Korisnici takođe moraju biti oprezni sa takvim emailovima. Koliki je broj korisnika dobio ovakav email za sada nije poznato.

Izdvojeno
TikTok uvodi ograničenja za najmlađe korisnike

Deca na TikToku suočiće se sa novim, “revolucionarnim” ograničenjima, rekla je kompanija najavljujući stroga pravila za mlađe od 16 g... Dalje
Facebook izmenio opciju ''Pristup vašim informacijama'', evo kako ona sada izgleda

Facebook je 2018. godine predstavio svoj alat "Pristup vašim informacijama", omogućavajući korisnicima da na jednom mestu vide koje podatke je dr... Dalje
Facebook bag otkriva identitet administratora grupa

Za grešku koju je prijavio Facebooku, istraživač Shubham Bhamare nagrađen je sa 5000 dolara. Kompanija ga je preko svog namenskog programa za bago... Dalje
Hakeri pomoću oglasa ukrali korisnička imena i lozinke više od pola miliona korisnika Facebooka

Još jednom su sajber kriminalci zloupotrebili Facebook oglase u velikoj krađi podataka za prijavljivanje. Istraživači iz ThreatNixa otkrili su fi... Dalje
Facebook bag otkrio e-mail adrese i druge privatne podatke korisnika Instagrama

Nepalski istraživač Sagat Pakrel otkrio je grešku zbog koje su privatni podaci korisnika Instagrama bili otkriveni, uključujući njihove e-mail a... Dalje
Pratite nas
Nagrade