Novi malver Ducktail preko LinkedIna inficira uređaje korisnika Facebook poslovnih naloga
Društvene mreže, 29.07.2022, 10:30 AM

Istraživači kompanije WithSecure (ranije F-Secure) otkrili su detalje nove spear fišing kampanje koja cilja Facebook poslovne naloge. Kampanja je aktivna bar od jula 2021.
Napad, prema istraživačima, podrazumeva korišćenje malvera nazvanog Ducktail, dizajniranog za krađu kolačića veb pregledača za autentične Facebook sesije i informacije sa Facebook naloga. Cilj je krađa svakog poslovnog naloga kome žrtva može da pristupi.
Prema WithSecureu, Ducktail cilja „pojedince i organizacije“ koristeći Facebook oglase i poslovne usluge. Ljudi uključeni u digitalni marketing, menadžerske poslove, ljudske resurse i digitalne medije su glavne mete.
Modus operandi kampanje je takav da napadači lociraju mete preko LinkedIna.
„Ako imate administratorski pristup korporativnim nalozima na društvenim mrežama, važno je da budete oprezni kada komunicirate sa drugima na platformama društvenih medija, posebno kada imate posla sa prilozima ili linkovima poslatim od pojedinaca koje ne poznajete.“
Istraživači su uvereni da su napadači iz Vijetnama odakle sprovode ovu kampanju a njihov motiv je zarada. Kampanja je primećena ranije ove godine. Istraživači smatraju da trenutno ne postoji određeni sektor ili geografski cilj.
Prema izveštaju WithSecurea, uzorci malvera su bili hostovani na cloud servisima kao što su MediaFire, iCloud i Dropbox. Malver se isporučuje ciljanim pojedincima preko LinkedIna jer oni obično imaju Facebook poslovne naloge.
Ducktail može da prikuplja opšte informacije i krade podatke koji se odnose na Facebook, koji se zatim eksfiltriraju.
Napadač ima potpunu kontrolu nad nalogom i uređuje poslovne kreditne kartice ili druge finansijske detalje kao što su transakcije, načini plaćanja itd.
Najbolji način da se zaštitite od Ducktaila je da budete oprezni prilikom otvaranja imejlova i priloga od nepoznatih pošiljalaca i da izbegavate otvaranje linkova u imejlovima.
Izbegavajte da otvarate linkove ili preuzimate priloge koje šalju anonimni korisnici preko LinkedIna ili Facebook Messengera. Takođe uvek treba da koristite jake lozinke i dvofaktorsku autentifikaciju kad god je to moguće.
Svoj uređaj ažurirajte najnovijim zakrpama kako biste smanjili rizik od infekcije Ducktailom ili bilo kojim drugim malverima.

Izdvojeno
Iza jučerašnjeg napada na X stoji ova grupa
.jpg)
Propalestinska hakerska grupa preuzela je odgovornost za jučerašnji veliki DDoS napad na X (bivši Twitter). Prema podacima Downdetectora, desetine ... Dalje
Prevaranti otimaju Facebook naloge pomoću lažnih upozorenja o kršenju autorskih prava
.jpg)
Check Point Research (CPR) je upozorio na novu phishing kampanju, koja je počela otprilike 20. decembra 2024., a koja je prvenstveno fokusirana na ko... Dalje
Korisnici tuže LinkedIn zbog obučavanja AI modela njihovim privatnim porukama bez pristanka korisnika

Korisnici LinkedIn Premium iz SAD tužili su platformu zato što je navodno delila njihove privatne poruke bez njihovog pristanka kako bi obučila mod... Dalje
Zbog lažnih slika Breda Pita koje je generisala veštačka inteligencija, žena ostala bez skoro milion evra

Za En, Francuskinju u svojim pedesetim, 2023. je počela neobično. Dizajnerka enterijera, koja nije imala iskustva sa društvenim mrežama, otvorila ... Dalje
Meti kažnjena sa 251 miliona evra zbog povrede podataka 29 miliona korisnika Facebooka 2018. godine

Irska komisija za zaštitu podataka (DPC) kaznila je Metu, matičnu kompaniju Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, sa 251 miliona evra zbog kršenja Op... Dalje
Pratite nas
Nagrade