Otvoreno pismo Facebook-u - zaštitite svoje korisnike
Društvene mreže, 19.04.2011, 10:41 AM
U otvorenom pismu koje je kompanija Sophos, proizvođač antivirusnog softvera, uputila Facebook-u od kompanije koja je vlasnik najveće svetske društvene mreže zatraženo je hitno rešavanje određenih problema koji postoje na polju bezbednosti i privatnosti njenih korisnika.
U poruci naslovljenoj sa “Otvoreno pismo Facebook-u u vezi bezbednosti i privatnosti”, savetnik u kompaniji Grejam Cluli zatražio je od Facebook-a uvođenje mera koje će zaštititi korisnike ove društvene mreže.
Mere koje Sophos predlaže uključuju:
“Promene na polju privatnosti
Nema više deljenja podataka bez korisnikove izričite saglasnosti. Svaki put kada dodate novu funkciju koja deli dodatne informacije o korisnicima, ne bi trebalo da pretpostavljate da korisnici žele da ta funkcija bude uključena (u osnovnom podešavanju).
Provereni programeri aplikacija
Postati programer Facebook-a je previše lako. Sa preko milion registrovanih programera za Facebook platformu, nije iznenađenje da vaš servis obiluje zlonamernim aplikacijama i prevarama. Objavljivanje aplikacija za vašu platformu treba da bude dozvoljeno samo proverenim nezavisnim programerima koji za to imaju odobrenje.
HTTPS za sve
Iako pozdravljamo nedavno uvođenje HTTPS opcije, vi ste je ostavili isključenom u podrazumevanom podešavanju. Što je još gore, vi ste se obavezali da ćete obezbediti bezbednu konekciju “kad god je to moguće”. Facebook treba da primenjuje bezbednu konekciju sve vreme, u osnovnom podešavanju. Bez ovog vida zaštite, vaši korisnici zbog hakera rizikuju gubitak ličnih podataka.”
Na kraju pisma, Sophos sugeriše da je samo pitanje vremena kada će Facebook biti silom zakona primoran da zaštiti svoje korisnike. “Reagujte sada za dobro svih,” poručuju iz Sophos-a.
Sophos često objavljuje upozorenja o prevarama na Facebook-u, i izgleda da su u kompaniji zaključili da je toga dosta i da nešto mora da se preduzme. Facebook-ovi serveri i sistem za prijavljivanje imaju solidan dosije kada je reč o bezbednosti, pa nije preterano reći da ta platforma predstavlja stvarnu opasnost po korisnike imajući u vidu fišing prevare i zlonamerne aplikacije.
Nije realno očekivati da će spam, virusi i fišing ikada biti u potpunosti proterani sa Facebook-a jer je reč o najvećoj društvenoj mreži na svetu koja za prevarante predstavlja potencijalni izvor zarade. Kakve god mere bezbednosti bile primenjene, prevaranti će uvek pronalaziti nove načine da prevare korisnike i eventualno ostvare profit, kao što to čine i u slučaju drugih platformi.
Međutim, mere koje Sophos u svom otvorenom pismu predlaže kompaniji Facebook bi svakako mogle da otežaju posao “lošim momcima” i smanje obim lošeg sadržaja na društvenoj mreži. Rezultat toga bio bi bolja bezbednost korisnika, a to je argument sa kojim je teško polemisati.
Izdvojeno
Instagram uvodi promene za maloletne korisnike
Instagram je najavio da će napraviti velike promene u načinu na koji tinejdžeri koriste platformu, tvrdeći da će nove mere mladima dati više ... Dalje
X tužen za kršenje zakona zbog korišćenja podataka korisnika za obuku AI bez njihove dozvole
Evropski neprofitna organizacija za zaštitu privatnosti NOYB (None of Your Business) podnela je devet žalbi protiv X-a (Twitter) u kojima navodi da ... Dalje
Meta i Google su imali tajni dogovor o reklamama koje bi se prikazivale deci na YouTubeu
Meta i Google su planirali (a navodno i sproveli) sada otkazanu tajnu kampanju na YouTubeu u okviru koje su tinejdžerima namerno prikazivane reklame ... Dalje
Facebook oglasi za AI alate za uređivanje slika vode do malvera koji krade lozinke
Trend Micro upozorava na oglase na Facebooku koji ciljaju korisnike koji traže AI alate za uređivanje slika i kradu njihove lozinke tako što ih pre... Dalje
EU primorala TikTok da zbog bezbednosti dece povuče novi program za TikTok Lite iz unije
TikTok je primoran da trajno povuče svoj program „Lite Rewards“ iz Evropske unije zbog zabrinutosti Evropske komisije zbog njegovog utica... Dalje
Pratite nas
Nagrade