Otvoreno pismo Facebook-u - zaštitite svoje korisnike
Društvene mreže, 19.04.2011, 10:41 AM

U otvorenom pismu koje je kompanija Sophos, proizvođač antivirusnog softvera, uputila Facebook-u od kompanije koja je vlasnik najveće svetske društvene mreže zatraženo je hitno rešavanje određenih problema koji postoje na polju bezbednosti i privatnosti njenih korisnika.
U poruci naslovljenoj sa “Otvoreno pismo Facebook-u u vezi bezbednosti i privatnosti”, savetnik u kompaniji Grejam Cluli zatražio je od Facebook-a uvođenje mera koje će zaštititi korisnike ove društvene mreže.
Mere koje Sophos predlaže uključuju:
“Promene na polju privatnosti
Nema više deljenja podataka bez korisnikove izričite saglasnosti. Svaki put kada dodate novu funkciju koja deli dodatne informacije o korisnicima, ne bi trebalo da pretpostavljate da korisnici žele da ta funkcija bude uključena (u osnovnom podešavanju).
Provereni programeri aplikacija
Postati programer Facebook-a je previše lako. Sa preko milion registrovanih programera za Facebook platformu, nije iznenađenje da vaš servis obiluje zlonamernim aplikacijama i prevarama. Objavljivanje aplikacija za vašu platformu treba da bude dozvoljeno samo proverenim nezavisnim programerima koji za to imaju odobrenje.
HTTPS za sve
Iako pozdravljamo nedavno uvođenje HTTPS opcije, vi ste je ostavili isključenom u podrazumevanom podešavanju. Što je još gore, vi ste se obavezali da ćete obezbediti bezbednu konekciju “kad god je to moguće”. Facebook treba da primenjuje bezbednu konekciju sve vreme, u osnovnom podešavanju. Bez ovog vida zaštite, vaši korisnici zbog hakera rizikuju gubitak ličnih podataka.”
Na kraju pisma, Sophos sugeriše da je samo pitanje vremena kada će Facebook biti silom zakona primoran da zaštiti svoje korisnike. “Reagujte sada za dobro svih,” poručuju iz Sophos-a.
Sophos često objavljuje upozorenja o prevarama na Facebook-u, i izgleda da su u kompaniji zaključili da je toga dosta i da nešto mora da se preduzme. Facebook-ovi serveri i sistem za prijavljivanje imaju solidan dosije kada je reč o bezbednosti, pa nije preterano reći da ta platforma predstavlja stvarnu opasnost po korisnike imajući u vidu fišing prevare i zlonamerne aplikacije.
Nije realno očekivati da će spam, virusi i fišing ikada biti u potpunosti proterani sa Facebook-a jer je reč o najvećoj društvenoj mreži na svetu koja za prevarante predstavlja potencijalni izvor zarade. Kakve god mere bezbednosti bile primenjene, prevaranti će uvek pronalaziti nove načine da prevare korisnike i eventualno ostvare profit, kao što to čine i u slučaju drugih platformi.
Međutim, mere koje Sophos u svom otvorenom pismu predlaže kompaniji Facebook bi svakako mogle da otežaju posao “lošim momcima” i smanje obim lošeg sadržaja na društvenoj mreži. Rezultat toga bio bi bolja bezbednost korisnika, a to je argument sa kojim je teško polemisati.

Izdvojeno
TikTok kažnjen sa 530 miliona evra zbog prenosa podataka evropskih korisnika u Kinu

Irska Komisija za zaštitu podataka (DPC) objavila je da je kaznila evropsku filijalu TikToka sa 530 miliona evra nakon istrage o transferu podataka k... Dalje
Hakeri tvrde da su ukrali lozinke 972.000 korisnika TikToka i sada prete da će ih objaviti

Hakerska grupa koja sebe naziva R00TK1T ISC CYBER TEAM tvrdi da je ukrala 972.000 lozinki korisnika TikToka. Hakeri su zapretili objavljivanjem lozink... Dalje
Meta testira novu AI tehnologiju koja otkriva naloge dece koja su se registrovala kao odrasle osobe

Meta testira novu AI tehnologiju koja može da identifikuje korisnike Instagrama mlađe od 16 godina, a zatim ih automatski prebacuje na tinejdžerske... Dalje
Podaci 2,8 milijardi X (Twitter) profila objavljeni na poznatom hakerskom forumu

Na zloglasnim Breach forumima procurili su podaci 2,87 milijardi X (Twitter) profila. Prema objavi korisnika foruma ThinkingOne, iza curenja podataka ... Dalje
Zbog lažne Metine tehničke podrške korisnici ostaju bez naloga
.jpg)
Meta ima više od 10 miliona aktivnih oglašivača na svojim platformama, a mnoga preduzeća zavise od oglasa na društvenim mrežama. Zato je razuml... Dalje
Pratite nas
Nagrade