Posle kritika zbog eksperimentisanja emocijama korisnika, Facebook najavio promene u istraživanjima

Društvene mreže, 06.10.2014, 08:57 AM

Posle kritika zbog eksperimentisanja emocijama korisnika, Facebook najavio promene u istraživanjima

Facebook će promeniti način na koji vrši istraživanja nakon što se kompanija suočila sa oštrim kritikama zbog istraživanja koje je sprovedeno 2012. godine kada je Facebook manipulisao news feedovima korisnika da bi se ustanovilo kakav uticaj ima sadržaj na emocije korisnika.

Facebook je prošle nedelje saopštio da je posle tromesečnog razmatranja kompanija unela neke promene u procese istraživanja.

“Mi smo posvećeni tome da radimo istraživanja da bi Facebook bio bolji, ali želimo da to radimo na najodgovorniji način”, kažu iz Facebooka.

Facebook obavlja istraživanja u različitim oblastima, uključujući veštačku inteligenciju, korisničko iskustvo i društvene nauke.

Nove pravila uključuju jasnije smernice i unapređeni proces revizije pre nego što se otpočne sa istraživanjem. Tim koji će proveravati istraživanje sastojaće se od viših istraživača iz različitih oblasti, stručnjaka za pravo, privatnost i politiku. Istraživači će imati bolju obuku, a namenski web sajt sa istraživanja će biti redovno ažuriran.

Facebookova istraživanja dospela su u centar pažnje javnosti kada je u junu objavljena studija "Eksperimentalni dokaz masovne emocionalne zaraze preko društvenih mreža", koja je otkrila kako se kompanija igrala sa emocijama korisnika društvene mreže. Tako je javnost doznala da su tokom jedne nedelje, 2012. godine, korisnici bez svoje volje i ne znajući ništa o tome, bili učesnici eksperimenta tokom kojeg je menjan njihov news feed da bi se ocenio uticaj sadržaja na raspoloženje korisnika.

Rezultati tog istraživanja objavljeni su u jednoj naučnom časopisu. Istraživanje iz 2012. godine je pokazalo da emocije mogu biti "zarazne". Ako korisnici vide vesele objave svojih prijatelja, veća je verovatnoća da će i sami objavljivati nešto veselo. Ako vide više tužnih objava, i sami će biti skloni da objavljuju takav sadržaj.

Iz Facebooka kažu da je istraživanje iz 2012. godine njima bilo veoma važno, ali da nisu očekivali takvu reakciju javnosti kada je objavljen naučni rad sa rezultatima tog istraživanja. Kompanija je najzad priznala da je neke stvari trebalo uraditi drugačije.

Tehnički direktor u kompaniji Majk Šropfer je u blog postu objavljenom prošle nedelje je napisao da je kompanija trebalo da razmotri neke druge, neeksperimentalne metode za ovo za nju veoma važno istraživanje. On je priznao i da Facebook nije jasno objasnio zašto i kako je to istraživanje urađeno.

Šropfer je objasnio da je Facebook odlučio da sprovede sporno istraživanje nakon jedne druge studije iz 2011. koja je ukazivala da pozitivne objave prijatelja dovode do toga da se korisnici loše osećaju. Facebook je želeo da proveri da li su ove tvrdnje tačne da bi se videlo da li bi trebalo promeniti nešto u vezi sa tim na Facebooku.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

TikTok kažnjen zbog štetnog sadržaja koji je preporučivan maloletnim korisnicima

TikTok kažnjen zbog štetnog sadržaja koji je preporučivan maloletnim korisnicima

Italijanska regulatorno telo za zaštitu konkurencije kaznilo je TikTok sa 10 miliona evra jer nije zaštitio korisnike od opasne igre poznate kao Fre... Dalje

Investicione prevare u reklamama na Facebooku

Investicione prevare u reklamama na Facebooku

Istraživači sajber bezbednosti iz firme Infoblox upozorili su korisnike na grupu Savvy Seahorse koja koristi Facebook reklame da bi prevarila korisn... Dalje

Prevaranti na X-u tražili donacije sa hakovanog naloga Metjua Perija

Prevaranti na X-u tražili donacije sa hakovanog naloga Metjua Perija

Zvanični nalog Metjua Perija na X-u (nekadašnji Twitter) je hakovan, a oni koji su to uradili zatražili su donacije od obožavalaca pokojnog glumca... Dalje

Od zabave do gubitka podataka: Mračna strana Facebook kvizova

Od zabave do gubitka podataka: Mračna strana Facebook kvizova

Sećate li se svih onih naizgled bezazlenih kvizova na društvenim mrežama? Iako su mnogima zabavni, oni su zapravo ozbiljan rizik za privatnost i b... Dalje

Evropska komisija pokreće istragu o TikToku zbog kršenja zakona EU o zaštiti i privatnosti dece

Evropska komisija pokreće istragu o TikToku zbog kršenja zakona EU o zaštiti i privatnosti dece

Evropska komisija otvorila je istragu o TikToku zbog sumnje da krši pravila Evropske unije o zaštiti dece, transparentnosti oglašavanja, pristupa p... Dalje