Prevara ''Ko gleda profil'', sumnjiva ekstenzija za Firefox i preusmeravanje korisnika Chrome-a

Društvene mreže, 08.07.2013, 09:05 AM

Prevara ''Ko gleda profil'', sumnjiva ekstenzija za Firefox i preusmeravanje korisnika Chrome-a

Stručnjaci firme ThreatTrack Security otkrili su Tumblr blog, Candycrushsagafreelifes.tumblr.com (Candy Crush Saga je igrica za Facebook i smart telefone) koji se koristi za mnogo puta viđeni spam „Profile Viewer“ (domaća verzija poznata je pod nazivom „Ko ti gleda profil“). Obećanje koje ne može biti ispunjeno da će korisnik moći da vidi ko mu/joj gleda profil ima za cilj da natera korisnika da instalira aplikaciju koja će mu navodno to omogućiti.

Oni koje spameri prevare sledeći instrukcije preuzimaju izvršni fajl „ProfileViewerSetup.exe“. Kada se fajl pokrene, čini se da se ne dešava ništa. Međutim, u pozadini se instalira ekstenzija za browser na računaru korisnika a to se dešava veoma brzo.

Ako žrtva koristi Firefox, moguća su dva scenarija, u zavisnosti od toga da li je browser bio otvoren u vreme kada je pokrenut exe fajl ili ne. Ako je otvoren, Firefox će se restartovati i ponovo zatvoriti odmah pošto prikaže prozor sa obaveštenjem i to toliko brzo da ga nećete ni primetiti. U slučaju da Firefox nije bio otvoren, on će se iznenada pokrenuti, prikazati obaveštenje i odmah zatvoriti.

Prilika da vidite obaveštenje potrajaće otprilike jednu sekundu, pa je verovatno da će vam to obaveštenje promaći. Obaveštenje je nalik onima koja se pojavljuju kada korisnici instaliraju ekstenzije. Međutim, brzina kojom se pojavljuje i nestaje onemogućava korisnika da onemogući instalaciju.

Ako pokrenete Firefox i pregledate odeljak sa instaliranim ekstenzijama videćete među njima i upravo instaliranu .xpi ekstenziju pod nazivom „WhoViewS 5.2“ autora „Crosk Safari“ kao i da ekstenzija koristi ikonicu Flash-a kao svoju.

Kada je reč o Chrome-u, ukoliko je browser otvoren, korisnik će odmah biti preusmeren naweb sajt „Profile Viewer“ sličan onome sa početka priče na kome će od korisnika biti zatraženi neki lični podaci koji mogu biti od koristi oglašivačima i prevarantima koji pokušavaju da zarade od onih koji su voljni da im daju takve podatke.

Stručnjaci ThreatTrack Security testirali su ekstenziju za Firefox i nisu uspeli da otkriju koja je njena namena, ali nema sumnje da namere njenih autora nisu dobre.

Oni koji su žrtve ovog napada treba da provere odeljak za ekstenzije u Firefox-u i da uklone ekstnziju „WhoViewS 5.2“ pre nego što im prouzrokuje neku štetu.

Stručnjaci apeluju na korisnike da dobro razmisle pre nego što odluče da preuzmu i instaliraju ovakve aplikacije bez obzira o kojoj je društvenoj mreži reč. Prevare kao što je ova opstaju već godinama i to će biti tako sve dok ne postanemo dovoljno skeptični da zajedno nateramo prevarante da odustanu.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook već godinama koristi javne objave, fotografije i interakcije korisnika za obuku veštačke inteligencije. Kompanija je već iskoristila javn... Dalje

Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke

Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke

Facebook je najavio da uvodi passkey (digitalni ključ) kao novi način prijavljivanja na mobilnim uređajima, bez potrebe za klasičnim lozinkama. Ov... Dalje

Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u

Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u

Sajber kriminalci iz poznate grupe FIN6 predstavljaju se kao ljudi koji traže posao na platformama poput LinkedIn-a kako bi zarazili poslodavce malve... Dalje

Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Mandiant Threat Defens upozorava korisnike na prevaru iza koje stoji grupa UNC6032 koja na društvenim mrežama postavlja oglase za lažne AI video al... Dalje

TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

Sajber kriminalci koriste TikTok video snimke za širenje malvera za krađu informacija Vidar i StealC u ClickFix napadima, upozorava Trend Micro. Re... Dalje