Prevara sa ''verifikacijom Facebook naloga'' ponovo aktuelna

Društvene mreže, 28.01.2014, 07:08 AM

Prevara sa ''verifikacijom Facebook naloga'' ponovo aktuelna

Prevara sa verifikacijom Facebook naloga bila je aktuelna pre dve godine, a kako piše Hoax-slayer.com, ona je sa nekim izmenjenim detaljima ponovo aktuelna.

Kao i pre dve godine, i aktuelno upozorenje potpisuje “Facebook-ov verifikacioni tim” koji upozorava korisnike da prema SOPA i PIPA aktu svi profili moraju biti verifikovani do 15. marta ove godine da bi se potvrdilo vlasništvo nad nalogom i stranicama koje su povezane sa nalogom. Korisnici se pozivaju da klikom na dugme “Invite your Friends” pozovu prijatelje da i oni obave navodni proces verifikacije.

Naravno, obaveštenje nema bilo kakve veze sa Facebook-om i ako ga budete ignorisali, i posle 15. marta vaš nalog i stranice će i dalje biti vaši.

Od onih koji ipak kliknu na dugme u poruci biće zatraženo da daju dozvolu Facebook aplikaciji za pristup podacima profila. Kada to urade, aplikacija će započeti sa spamovanjem u ime prevarenog korisnika.

Prevareni korisnici će dospeti na još jednu lažnu stranicu gde će im ponovo biti rečeno da moraju da verifikuju svoj nalog klikom na još jedan link. Oni koji to urade, mogu dospeti na različite stranice sa anektama ili stranice na kojima će biti pozvani da se prijave za online igrice.

U okviru nekih anketa od korisnika se traži da daju svoj broj mobilnog telefona koji će prevarantima poslužiti da, protivno volji korisnika, pretplate brojeve na SMS servise koji svoje usluge naplaćuju veoma skupo. U drugim anketama od korisnika se traže lični podaci, kao i kontakt podaci koje prevaranti prodaju trećim licima. Spam je najmanje što korisnici koji ostave takve podatke mogu očekivati.

Prevaranti koji su odgovorni za prevaru sa verifikacijom naloga dobijaju proviziju svaki put kada neko od korisnika Facebook-a pristane da popuni upitnik ili ostavi lične podatke u nekom od ponuđenih formulara.

U nekim verzijama prevare zabeleženi su pokušaji da se žrtve ubede da predaju svoje podatke za prijavljivanje na email naloge. Jasno je da to znači kompromitovanje naloga koji se dalje koriste najčešće za spam.

Talas “upozorenja o verifikaciji Facebook naloga” zabeležen je u junu 2012. i maju 2013. Prošle godine su se na meti prevaranata našli vlasnici Facebook fan stranica od kojih je traženo da verifikuju svoje Facebook naloge.

Facebook nikada na ovaj način neće tražiti od korisnika da potvrde vlasništvo nad nalogom. Ako dobijete ovakvu poruku, ne otvarajte link u njoj, podseća Hoax-slayer.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook već godinama koristi javne objave, fotografije i interakcije korisnika za obuku veštačke inteligencije. Kompanija je već iskoristila javn... Dalje

Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke

Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke

Facebook je najavio da uvodi passkey (digitalni ključ) kao novi način prijavljivanja na mobilnim uređajima, bez potrebe za klasičnim lozinkama. Ov... Dalje

Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u

Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u

Sajber kriminalci iz poznate grupe FIN6 predstavljaju se kao ljudi koji traže posao na platformama poput LinkedIn-a kako bi zarazili poslodavce malve... Dalje

Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Mandiant Threat Defens upozorava korisnike na prevaru iza koje stoji grupa UNC6032 koja na društvenim mrežama postavlja oglase za lažne AI video al... Dalje

TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

Sajber kriminalci koriste TikTok video snimke za širenje malvera za krađu informacija Vidar i StealC u ClickFix napadima, upozorava Trend Micro. Re... Dalje