Procurele golišave fotografije poznatih prevaranti na internetu koriste kao mamac

Društvene mreže, 22.03.2017, 00:30 AM

Procurele golišave fotografije poznatih prevaranti na internetu koriste kao mamac

Ako ovih dana tražite na internetu procurele golišave fotografije i video snimke Eme Votson, Amande Sejfred, Rouz Mekgovan ili neke druge slavne žrtve skandala koga su mediji nazvali Fappening 2.0, budite oprezni.

Kao i mnogo puta ranije, i ovog puta kriminalci koriste vruću temu kako bi privukli korisnike interneta da kliknu na njihove linkove koji vode do web sajtova na kojima ih čekaju malveri ili ankete.

Prošle nedelje na internet forumima, uključujući i Reddit i 4chan, pojavile su se prve golišave slike koje su označile početak Fappening 2.0 skandala. Nekoliko dana kasnije usledio je novi talas golišavih fotografija i eksplicitnih video snimaka poznatih glumica i modela.

Istraživači kompanije Malwarebytes upozorili su na prevarante koji ovih dana pokušavaju da prevare korisnike društvenih mreža koristeći kao mamac upravo ukradene privatne fotografije i video snimke poznatih.

Jedan takav pokušaj prevare viđen je na Twitteru, čijim korisnicima prevaranti obećavaju kompromitujuće privatne fotografije britanske rvačice i glumice Pejdž, čije su intimne fotografije i video snimci procureli prošle nedelje.

Linkove prati primamljujući poziv: "Incredible!!! Leaked Nude Pics and Videos of WWE Superstar Paige!!!!"

Da bi pristupili sadržaju, od korisnika se traži da najpre instaliraju aplikaciju "Viral News". Oni koji očekuju da će im to omogućiti pristup pomenutim fotografijama i video snimcima, daće dozovlu malicioznoj aplikaciji da pristupi njihovim Twitter nalozima, da ažurira njihove profile i objavljuje tvitove u njihovo ime.

Kada se aplikacija instalira, korisnik se šalje na web sajt koji ne služi ničemu osim kriminalcima koji pokušavaju da zarade od afiliejt marketinga i klikova na reklamne linkove.

Na sajtu se od žrtve traži da klikne na još jedan link koji na kraju vodi žrtvu do ankete i obećanja da će onaj ko popuni anketu biti nagrađen Amazon poklon karticom.

To znači da će žrtva svoje lične podatke dati marketinškim firmama.

Dok se korisnik bude bavio klikovima na linkove, aplikacija će objavljivati tvitove sa njegovog naloga, koji treba da privuku nove žrtve.

Do sada je oko 7000 korisnika Twittera naselo na ovu prevaru.

Kako se zaštititi od ovakvih prevara?

Klonite se "ekskluzivnih", "šokantnih" i "senzacionalnih" fotografija i video snimaka jer je verovatno u pitanju prevara. Pređite kursorom miša preko linkova da biste utvrdili njihovo pravo odredište. Ne klikćite na linkove koji vode do nepoznatih sajtova. Ne verujte previše svojim prijateljima sa interneta. To čak ne moraju biti vaši prijatelji, već prevaranti koji su preoteli njihove naloge. Ako vam traže nešto zauzvrat, budite oprezni. Budite oprezni i na sajtovima na kojima se od vas traži da preuzmete i instalirate softver da biste pogledali nešto, u ovom slučaju, fotografije i video snimke. To je poznata taktika za širenje spama.

Budite sigurni da će prevaranti na sve načine pokušavati da zarade od onih koji su u potrazi za procurelim slikama i video snimcima, jer su hakeri najavili da će ih biti još. Osim činjenice da su ove slike i snimci ukradeni, i da zbog toga ne bi trebalo da ih tražite na internetu, svako ko ih traži rizikuje na sumnjivim sajtovima bezbednost svog računara i svojih ličnih podataka.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

TikTok kažnjen zbog štetnog sadržaja koji je preporučivan maloletnim korisnicima

TikTok kažnjen zbog štetnog sadržaja koji je preporučivan maloletnim korisnicima

Italijanska regulatorno telo za zaštitu konkurencije kaznilo je TikTok sa 10 miliona evra jer nije zaštitio korisnike od opasne igre poznate kao Fre... Dalje

Investicione prevare u reklamama na Facebooku

Investicione prevare u reklamama na Facebooku

Istraživači sajber bezbednosti iz firme Infoblox upozorili su korisnike na grupu Savvy Seahorse koja koristi Facebook reklame da bi prevarila korisn... Dalje

Prevaranti na X-u tražili donacije sa hakovanog naloga Metjua Perija

Prevaranti na X-u tražili donacije sa hakovanog naloga Metjua Perija

Zvanični nalog Metjua Perija na X-u (nekadašnji Twitter) je hakovan, a oni koji su to uradili zatražili su donacije od obožavalaca pokojnog glumca... Dalje

Od zabave do gubitka podataka: Mračna strana Facebook kvizova

Od zabave do gubitka podataka: Mračna strana Facebook kvizova

Sećate li se svih onih naizgled bezazlenih kvizova na društvenim mrežama? Iako su mnogima zabavni, oni su zapravo ozbiljan rizik za privatnost i b... Dalje

Evropska komisija pokreće istragu o TikToku zbog kršenja zakona EU o zaštiti i privatnosti dece

Evropska komisija pokreće istragu o TikToku zbog kršenja zakona EU o zaštiti i privatnosti dece

Evropska komisija otvorila je istragu o TikToku zbog sumnje da krši pravila Evropske unije o zaštiti dece, transparentnosti oglašavanja, pristupa p... Dalje