Procurili podaci korisnika Facebook Marketplacea
Društvene mreže, 14.02.2024, 10:00 AM

Haker „IntelBroker“ objavio je 200.000 korisničkih zapisa na ilegalnom tržištu Breach Forum za koje tvrdi da su ukradeni sa Facebook Marketplacea.
On kaže da su korisnički podaci Facebook Marketplacea dobijeni u oktobru 2023. od hakera poznatog kao „algoatson“ na Discordu, koji je hakovao firmu koja „upravlja uslugama u oblaku za Facebook i ukrao deo korisničke baze podataka sa 200.000 unosa“.
„IntelBroker“ je od ranije poznat zbog drugih velikih curenja podataka, uključujući podatke ukradene od General Electrica, Hewlett Packard Enterprise, američke službe za državljanstvo i imigraciju (USCIS), američkih mobilnih operatera i drugih napada.
Baza podataka koja je procurila sadrži širok spektar ličnih informacija, uključujući imena, brojeve telefona, email adrese, Facebook ID-ove i druge informacije o Facebook profilima.
Procurele email adrese hakeri mogu da iskoriste u fišing napadima na korisnike Facebook Marketplacea. Procureli brojevi mobilnih telefona i lični podaci se takođe mogu koristiti u napadima zamene SIM kartice koji bi napadačima omogućili da ukradu višefaktorske kodove za autentifikaciju poslate preko SMS-a i otmu naloge svojih meta.
Curenje podataka sa Facebook Marketplacea nije prvi incident ove vrste koji je Meta pretrpela poslednjih godina.
U novembru 2022. godine, Meta je kažnjena sa 265 miliona evra (275,5 miliona dolara) zbog toga što nije zaštitila lične podatke korisnika Facebooka od web scrapinga, nakon što su podaci povezani sa više od 533 miliona Facebook naloga objavljeni na jednom hakerskom forumu u aprilu 2021.
Ukradeni podaci prvi put su se pojavili u hakerskoj zajednici u junu 2020. i sadržali su informacije koje su mogle da se prikupe sa javnih profila. Procureli podaci 533.313.128 korisnika Facebooka uključivali su brojeve mobilnih telefona, Facebook ID-ove, imena, pol, lokaciju, status veze, zanimanje, datume rođenja i email adrese.
Među podacima procurelim u aprilu 2021. nalazili su se i brojevi telefona trojice osnivača Facebooka Marka Zakerberga, Krisa Hjuza i Dastina Moskovica.
Korisnicima se preporučuje da budu oprezni, da koriste jake lozinke koje je teško pogoditi, omoguće višefaktorsku autentifikaciju na svim važnim nalozima, paze na fišing i pokušaje krađe identiteta.
Foto: Alex Haney / Unsplash

Izdvojeno
Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook već godinama koristi javne objave, fotografije i interakcije korisnika za obuku veštačke inteligencije. Kompanija je već iskoristila javn... Dalje
Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke
.jpg)
Facebook je najavio da uvodi passkey (digitalni ključ) kao novi način prijavljivanja na mobilnim uređajima, bez potrebe za klasičnim lozinkama. Ov... Dalje
Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u
.jpg)
Sajber kriminalci iz poznate grupe FIN6 predstavljaju se kao ljudi koji traže posao na platformama poput LinkedIn-a kako bi zarazili poslodavce malve... Dalje
Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Mandiant Threat Defens upozorava korisnike na prevaru iza koje stoji grupa UNC6032 koja na društvenim mrežama postavlja oglase za lažne AI video al... Dalje
TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

Sajber kriminalci koriste TikTok video snimke za širenje malvera za krađu informacija Vidar i StealC u ClickFix napadima, upozorava Trend Micro. Re... Dalje
Pratite nas
Nagrade